bugün

kalabalık şehir, taksi ucuz ama taksimetre açtırmazsanız fena geçiriyor taksiciler. dünya mutfağından tüm restorantları bulma şansınız olsa da sokak aralarındaki akrep şişler kesinlikle denenmeli gitmişken. gece hayatı oldukça canlı. kadınları ilginç bir şekilde ya çok güzel ya çok çirkin, arası yok. ikinci haftadan sonra çince duymak beyin hücrelerinde ölüme yol açıyor o yüzden çok uzun süreliğine gidilmemeli diye düşünüyorum. gece manzarası mükemmel, pearl tower önünde fotoğraf çektirmeyeni dövüyorlarmış. ikinci kez gider miyim? hayır.
(bkz: shanghai)
Bir türk restoranında 35 tl ye lahmacun yediğim, çinli zenginlerin yaşamayı tercih ettiği, gökdelenlerle bezeli şehir.
O değilde o günden beri lahmacun yemiyorum!
2014 ve 2017 yıllarında birkaç ay kaldığım şehir. karşıdan karşıya geçen insanları görünce kavimler göçü başladı sanıyorsunuz.

kozmopolit bir şehir, uzak doğu gibi değil sanki. türk restoranları, kebabı vs bile var.

büyük alışveriş sokaklarında dolaşırken sık sık yanınıza gelip imitasyon ürünleri satmak isteyen satıcılar geliyor.

bir de çok ucuz memleket, 10 liraya rolex saat almıştım. hey gidi.
Devasa binalar içinde insan kendini ufacık hissediyor , istanbul'a gelince köye gelmiş gibi hissetiren mega şehir. Yeme içme Uygur ve Türk restaurantları var nanjing lu (road) arka bölümünde kanat ve deniz mahsülleri ızgarası yapan yerler, mevcut.
nüfusu 22,315,474 olan dünyanın en kalabalık 2. şehri.
Acayip gelişmiş bi şehir. 4-5 katlı yollar falan. Hiç gözümde canlanan çin'i görememiştim. Herhalde çin vitrin olarak bütün parasını bu şehre harcıyor.