askerlikteki en kötü nöbet saatidir... nöbetin başlangıcına kadar ve nöbetin bitiminden sonra uyumaya değmeyecek kadar az zaman kalır... bu bakımdan bazı yerlerde ceza olarak verilir... bu nöbetin nöbetçisini kaldırmakla görevliyseniz, nöbeti tutmayı tercih edebilirsiniz...
allah yazdıysa bozsundur. iki buçukta kalkıp, uykunun en can alıcı noktasında yatağı terkedip, nöbet bittikten sonra uyumaya vakit kalmadığından mal gibi kahvaltıyı beklemeye sebep olan nöbet saatidir.
bazı yerlerde -ki ankara'da dahil buna- para karşılığı bu nöbeti tutan askerler mevcut.. ya da bir mal karşılığı tutuyorlar bu nöbeti.. tabii ki saat konumu itibari ile satıcısı çoktur..

o değil de nöbet işini bile ticarete dökmek sanırım bir tek türklere has bir şeydir..
kötü bir nöbet saati gibi gözükse de nöbet sırasında uyumak için en iyi zamandır.
nöbet saatleri birliklerin insiyatifinde olduğundan benim askerlik görevimi eda ettiğim yerde 3 buçuk 5buçuk arası tutulan nöbetti.bu nöbet için 2 buçukta kaldırılırsınız.3te birlikten hareket edersiniz.dönüşünüzde 5 buçuğa sarkar.kalk saati 6 olduğundan uyumanıza lüzum yoktur.özellikle yaz akşamları geç saatlere kadar yat verilmediğinden uyku sıkıntısının had safhada olduğu nöbettir.
uykunun amına koyan nöbettir. nöbeti tutması bir dert devriyeyi atması ayrı derttir. tunceli askerlik yapan biri olarak ikisinden de çok çektim.
içerik bulunamadı.
eğer gece eğitimi vs yoksa akşam 18:00 da yatmanız gereken bir nöbettir. gece 2:00 da kalkılır. 2:30 da nöbet alınır. sabah 5:00 gibi biter. nöbetçi on başı uyursa eğer 6:00 gibi nöbet biter. pis bir nöbettir uykunun can alıcı noktasın da lavuğun biri gelir "kalk lan kal" diye başınıza damlar.
su sıralar 1-3 nöbetçilerinden devralınan nöbettir.
trakyalı kardeşlerimizin üj-bej dediği nöbettir. her ne kadar böyle konuşan trakyalı görmesemde hayalgücümün zenginliğinden faydalanıyorum.
beş yedi nöbetinden önce gelen nöbet çeşitidir.
onurun doruk noktasıdır. aileye duyulan özlemle yoğrulan hamurla yapılmış kişi en sevilen börektir. zamanın durduğu andır aynı zamanda. o böreğin bitmesini istemezsiniz çünkü.
nöbet tutan askerin üstüne gecenin sessizlikle beraber çöktüğü nöbettir. sessizlik ki; en yakın ışığa 1 km uzaklıkta, pirinç tarlaları ile çevrili, in cin top oynadığı bir arazi üzerinde, yapayalnız hissedilen sessizlik ve gece üç beş nöbeti..

yakınlarınızda şehit mezarları da var ise tadından yenmez o nöbet. uzaklara baktıkça görülen halüsünasyonların yüzünüze dokunup geçtiğini hissedersiniz. nefes alıp vermeleriniz tsunami gürültüsü gibi gelir.

delikanlılık sökmez bu nöbette. inanın sökmez.
bu saatten sonra ben mi tutayım?
aksine bu nöbette daha çok devriye olur.
en baba nöbettir.uyku sorununuz yoksa tabi.
daha kötüsü 23:00-01:00 ve 03:00-05:00 saatlerinde nöbet tutup uykusuz bir gece geçirmektir. bu saatlerinde insana nöbet tutturmak farklı bir işkence yöntemidir. insanın dünyasını karartır, mala bağlatır.
tecrübeyle sabittir.*
sabaha karşı beşi çeyrek geçe yatağa girip 15 dakika uyumak ve uyandırılmak. askerlik nedir deseler 3-5 nöbetidir derim.
devriye ile komutana çarpılma ihtimali en düşük nöbettir. sınırda nöbet tutanları tenzih ederim.
usta birliğinde üst devrelerin yeni gelenlere kilitlemeye bayıldığı nöbettir.

birkaç hafta ayakta uyumaya sebebiyet verir. ekseriyet bu nöbeti tutanda, devriye atanıda uyur.
içerik bulunamadı.
alt devreye 23:00-03:00 nöbeti kadar zulüm olmayandır. çok acıyordum lan çocuklara.
piyade oldugunuzu gösterir
ben mi tutayım lan bu saatten sonra daha sıctıgın bok nizamiyeden cıkmadı alt devre.
alt devre bi piyade oldugunuzu gösterir
benle mi bot bagladın lan git tut nöbetini.
Kıl nöbettir. Gece 2:30 gibi uyanırsın mecbur nöbet biter 5 te ama geri yatamazsın zira 1 saate yine kalkacaksındır.