bugün

hamileligi kolaylastirdigi bilinen, cinsel gücü arttıran tohumdur.
nazar boncuğu da yapılır.
özellikle doğu ve güneydoğuda bu tohumdan çeşitli nazarlıklar ve süs eşyaları yapılır. nazara karşı koruyucu etkisi olduğu düşünülen tohumdur.*
(bkz: nazar otu)
Halk arasındaki inanışa göre yakılması nazarı engeller fln fln.
Cesitli bölgelerde üzerik filanda denir. ipe takılıp tavana asanlar olur..
Neden bilmiyorum ama bana cok sempatik bisey gelir bu. Ne zaman görsem bi kac parcasını koparıp tütsü gibi yakmak isterim. Tabii ki her zaman yapamıyorum..swh. Ama belki anılardan filan.. getirip nargilenin atesiyle yakıp yanımdakilerin baslarında cevirdikten sonra oturup dua ettiğim geceleri hatırlarım. * Zor zamanlardı arkadaslar. * *
Evde kokusunu aldığımda güzel olduğumu anladığım tohum.
Nargile közü üstünde yakarak nazar ve bilimum negatif enerji kırılır. Yine de bir adaçayı kadar etkili değildir bence tütsü olarak.
mevlana'nın mesnevisinde de geçiyor. bol dmt içerdiği söyleniyor. vahdet-i vücud olayını yaşamak için gittim aktardan 300 gr aldım. yaklaşık 15 lira tuttu. internette bazıları kaynar suda 5dk demleyip süzdükten sonra içilmesini bazıları ise direk çiğnenmesini tavsiye ediyor. ilk gün bir çay kaşığı üzerlik tohumunu kaynar suda 5 dk demleyip içtim. karanlık bir ortamda rahatlatıcı bir müzik açtım. hafif bir ferahlama hissi geldi. belki placebo de etkisi olabilir.

ikinci gün 2 çay kaşığı üzerlik tohumunu 5dk demleyip içtim. ardından gözümü karartıp 1 çay kaşığı üzerlik tohumunu da çiğneyip yuttum garanti olsun diye. merak ediyorum çünkü harbiden. tadı gerçekten çok kötü. neyse yine aynı şekilde karanlık bir ortam rahatlatıcı bir müzik felan... 10-15dk sonra gözüm karıncalanmaya başladı. gözümün önünde bir renk girdabı oluştu ve odada dönüp durdu. sonra bir okyanusa daldım baloncukları felan gördüm dibe batıp.2-3 dk sürdü sonra bir rahatlama hissi geldi güzel bir uyku çektim. ertesi gün saat 5 te dipçik gibi ayaktayım.
Toroslarda bol bulunan bir bitkidir. Üzerlik deriz biz pek cok sey icin kullanilir.
kargı kamışıyla ile birlikte belki olabilir.
kayseri'den getirttiğim bir torba kadar kurutulmuş hali mevcut. içilebilir şekildeki tarifi bulamadığım için ben anca tütsü olarak kullanıyorum. bir de ipe dizip duvar süsü yapsam tam olacak.
Ambarlarda saklanan buğday, arpa gibi hububatlara bit ve güve girmemesi için kullanılan keskin kokulu bir ottur. Yaş olarak toplanır. Saklanan buğday ve arpanın içine atılır.
Üstünde taşımak şartıyla kolye yapılarak nazar değmemesi için de kulanılır.
Anadolu'da nazarı kovduğuna inanılan bitki, tohumdur.
Çocukken sadece memlekete gittiğimizde geçirdiğim alerjilerin sebebini nazara bağlayıp, yakılan (halk ağzıyla) züverlik çalısını üstümde gezdirirlerdi. Ondan önce kafamda kurşun dökülür, çıkan şekiller yorumlanıp "kızda göz var" tanısı konulurdu tabii. Sevdiğim bir ritüeldir.
Hâlâ daha Babannem eğer evlerinde varsa çalıdan biraz yakıp üstünden atlatır hepimizi. Düğünlerde gelin-damada evlerine girmeden önce de aynı adet uygulatılır.

Bir keresinde dumanı içime çok hızlı çektiğim için kokusu burnumu yakmıştı, o zamandan beri ağır geliyor. 2 gün her şeyi üzerlik olarak koklamıştım (bkz: swh)
Memleket mevlana'nın şehri olunca, üzerlik tohumuna özel bir düşkünlük söz konusu.
mevlana'nın "üzerlik tohumu karanlığı örttü ve gerçek göründü" dizesine konu olan şifalı ot, tütsü.
Bizim aktar etikete “özerklik” yazmış.

tütsüleyip nazara karşı özerklik ilan ediyorsunuz.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar