bugün

o ülkede eğitim kültürünün ve seviyesinin neden gelişmediğini üniversitelere olan bakış açısıyla bize kısaca özetleyen toplumdur. üniversitelerin temel amacı, bilimsel araştırma yapmak; bağımsız ve yaratıcı düşünme yeteneğine sahip, araştıran ve sorgulayan, toplumuna ve tüm insanlığa yararlı bilgi ve becerilerle donatılmış aydın bireyler yetiştirmektir. ama bu tanım ancak kitaplarda geçerlidir. halk arasında özelikle okumayan gençler üniversitelere "ulen helal olsun. üniversiteliler ne güzel bilimsel araştırma yapıyorlar. bizlere faydalı olmaya çalışıyorlar bla bla" gözüyle bakmıyorlar. "ulen sağdıç sokakta bir üniversiteli kızlar gördüm valla insanın iliğini kemiğini kurutur" olayındalar.

kendimden örnek vereyim. afyonluyum. dört sene kocaeli de üniversite okudum. ama bu dört sene zarfında afyon daki samimi arkadaşlarım benim daha hangi bölümü okuduğumu öğrenemediler.

-vay kardeş hoşgeldin. ne var ne yok?
+iyidir aga ya. şöyle bir gelelim dedik.
-senin bölüm neydi ya?
+ulen davar bin kere mi söyleyecem. fen bilgisi öğretmenliği.
-neyse. en kızlar nasıl? ver bakam bir telefon numarası da arayam. orası da büyük şehir ne kızlar vardır değil mi? kaç kızı pompaladın la?

tabi üniversitelere o gözle bakmamalarını belki binlerce kez anlatmaya çalıştım. ama olmuyor. aklıma imam evzai nin "cahile söz anlatmak, köre renk tarifi gibidir" sözü geliyor ve susuyorum.

not: hangi öğretmenliği yaptığımı hala bilemiyorlar.
üniversiteleri filmlerde gördüğü gibi sanan toplumdur.
(bkz: yüksek sikiş enstitüsü)
kerhaneye de ''mektep'' diyen bir toplumdur aynı zamanda.
Paralel evrende üniversitenin öğrencilerle cinsel ilişkiye girdiğini sanan toplumdur.
herbiri zorunlu üniversite mezunu amerikan askerleri tarafından anasına bacısına yarın öbürgün tecavüz edilecek toplumdur. okumayın amk öğrenmeyin. ebenizin amını görünce allaha sığının, ama dikkat edin allah hiç birşey yapmadan bana sığının demiyor, elinizden geleni yapın ve arkasından hayırlı olması için bana dua edin diyor.
bahar şenliklerinin ardından bira şişesi toplamaya giden adama sorarsan haklı önerme.
adam gelip benden hesap soruyor ayıp değil mi diye bira şişesinden çok prezervatif topladığını iddia ediyor haksızda sayılmaz.
at gözlüğü takan toplumdur.
malesef türk toplumunda sahip olunan yanlış düşüncelerden biridir. aynı sorularla ben de muhatap oldum, bölümüm hakkında o kadar merak ettikleri bir şey olmadı yada üniversite hakkında. sadece erkek-kız ilişkilerini merak ediyorlar.
bir de şöyle bir şey vardır; bazı kişiler sevgili edinmek için resim, dans, drama gibi çeşitli kurslara katılırlar. sanki o kursun amacı sevgili bulmakmış gibi.
bu gibi insanlara sevgili bulacak bir kurum açılsa da bu tür yanlış düşüncelerden biz de onlar da kurtulsak.
hep başlarına bandana bağlı dans eden 80li yılların türk filmlerindeki universite sahnelerinden kaynaklanan ön yargılardır. amk.
türk toplumudur. ve türk üniversitelerine kerhane gözüyle bakarlar. ve de tüm okullar için geçerli olmasa da haklıdırlar. neler döndüğünü bilmiyormuş gibi davranmayın.
(#3205580)
cevresine at gözlükleri ile bakan toplumdur.
değiştirilmesi gereken görüşlerle dolu toplumdur. o gözle baktığınız üniversiteler olmasaydı sizin gibileri kim eğitir, tedavi ederdi acaba?
http://galeri.uludagsozlu...6z%C3%BCyle-bakan-toplum/
Üniversiteye yolladığı kızı hamile dönen insanların içinde bulunduğu toplumdur.
üniversite de kızların teklif etmediğine dair aleni belgedir.
üniversiteye gidiş amacı "kerhanede yapılacak işler"i yapmak olan birey(imsi)lerin oluşturduğu toplum.
aslına bakılacak olunursa üniversiteye "meslek" gözüyle bakanlardan pek bir farkı yoktur bu kimselerin.
yanlış anlaşılmaya mahal vermek istemem ya, bize bunu düşündüren sistemin ta kendisidir.
yani bir erkeğin üniversitede "eve kız atabileceğini" ev bir kadına sadece ailesinden uzak bir yerdeyken sevgilisinin olabileceğini, onunla rahatça yaşabileceğini anlatan kafayla; üniversitenin öğrenmek, bilinçlenmek için değil de sadece meslek sahibi olmak ve para kazanmak için okunması gerektiğini anlatan kafa aynıdır.
sikko türk dizilerinden yola çıkan toplumdur.

(bkz: kavak yelleri)
(bkz: kampüsistan)
örneği sivas'ta çoktur. sivaslı delikanlımız okuldan tanıştığı kızı yardım etme bahanesiyle evine ya da okuluna arabayla götürür. götürürken de çarşıdan şöyle bir gezer tanıdık görmek için. maksat sonrasında arabandaki "kız kim la?" diye soranlara "kimse la sikiyom işte" demektir. bu türler arabasına 3 kız bindirirse soranlara üçünüde sikiyom la der. özetle anadoluda kız öğrenciyseniz ve yerel halktan bir piçin arabasıyla turlarsanız sikilmiş sayılırsınız.
cahil gurabadır. fakat bazı öğrenci arkadaşlarımız bu görüşü destekler nitelikte hareket halindedir yani ateş olmayan yerden duman çıkmaz misali. anadolunun bağrından kopup gelen bazı kardeşlerimiz malesef birkaç ortam gördükten sonra içlerindeki bastırılmış duyguları abartı bir şekilde dışarı vurunca ortaya çok kaşarvizör durumlar çıkmaktadır. barzolarda bu cinsler yüzünden üniversiteye eğitimhane yerine kerhane diye bakıyorlar.
sözlüğü babasının malı gibi kullanan moddan hallicedir.
bizde olur öyle.
üniversiteyi 1 puanla kaçırmış toplumdur.
haline acınacak toplumdur.hepimizin hataları var bu hale gelişimizde.kadını,erkeği, yaşlısı,genci,eğitimlisi,cahili,doktoru,savcısı,öğretmeni... hepimiz suçluyuz. üniversiteye kerhane gözüyle bakar kızlarını göndermezler ama,karıları kadın doğum doktoruna gittiğinde de illa kadın doktor isterler...hal apaçık ortada.. üzerine daha fazla yorum yapmaya gerek yok. iyi uykular ülkem....