bugün

bir dönem yökün karşısında özgürlükleri savunurdu, bugün yöke rağmen özgürlüklerin karşısında; artık a'nın yada b'nin özgürlüğü arasında tercih yapabilen kurum. bu tavrı üçüncü bir hareteketi ortaya çıkarmıştır: (bkz: Üniversitede Özgürlük)
universtilerde ozgurluk istiyoruz.

bu kadar kati batil laik zihniyet turkiye de bu sekilde nasil mevkii sahibi oldu anlayamiyorum;ama biliyorum ki son demlerini yasiyor bu guruh.
canlarım benim. hepsini yürekten kutluyorum.

kafası çalışan adamlar var ülkede, bu kurul bize bunu gösterdi.
kendilerinin ve başlarında bulundukları hocaların ortaya koyduğu akademik birikimin iki elin parmaklarını geçmeyecek olmasından gocunmayıp, paşaları göreve çağırıp gereksiz meselelere kafa yorma ve yine gereksiz bir şekilde konuya müdahil olma gereği duyan tüzel kişiler grubu.
bu memlekette insanlar kendi işlerinden başka her işe karışmayı üzerlerine vazife bilmese idi ileride olurduk,çoook ilerde...
(bkz: yaşlı laikler çirkefleşti)

(bkz: slogan atan rektörler)

(bkz: öğrenciler slogan atınca artık engelleyemezler)

(bkz: rektör osursa öğrenciler s çar mı)
gercekten cok ilginc bir olusum,

nasil bir tuzel kisilik oldugunu ben anlayamadim yok un bir alt birimi mi bagimsiz bir olsum mu bilen varsa aydinlatsin gorevleri yetkileri nedir,

kamu yonetimi ogrencisi olarak merak ettim sirf o yuzden...
bu ilginc kurul o kadar ilginc ki koskoca adamlar mensubu olduklari kurumun en yetkili idari amiri konusurken lise ogrencileri seviyesinde slogan atiyorlar,baskanlari da kendisinden yetkili amire ee hadi sizde katilin toplantiya seklinde aklinca kurnazlik yapiyor..

bu kadar ilginclik yeter degil mi...
kanunda belirtilen yetkilerini kullanan kurul.

hani bazı gerizekalı insanlar vardır ya, anlamadan bilmeden yorum yaparlar, bakın "üniversitelerin tümünü ilgilendiren kanun tasarılarını, tüzük tasarılarını ve aynı nitelikteki yönetmelikleri hazırlamakla görevli biri kuruluş haline dönüşmüş..." yök başkanı ne diyor? "üniversitelerarası kurul sadece bilimsel toplantılar için toplanır" diyor, e şimdi koskoca profesör olmuş yök başkanı'nın ne kadar aciz olduğunun da bir göstergesidir herhalde bu iki somut örnek? yök başkanı'nın daha kurulun yetkilerinden haberi yok, ama gökten zembille yök başkanı olan, hiçbir şekilde yöneticilik deneyimi olmayan bu zat-ı muhteremin bilmemesi gayet doğal. ama bazı gerizekalı insanlar anlamazlar bunları.

mesela yücel aşkın davasının her ne hikmetse mahkemenin "yetkisizlik" kararı vererek davayı kapattığından bihaberlerdir neden? çünkü bir rektörün yargılanması için gereken prosedür yerine getirilmemiştir.

ha dersiniz ki, "yahu kardeşim neden yargılanamıyor bu adam, versin yök izin" diye, e o zaman önce şu malı-ye bakanının dokunulmazlığının kaldırılmasını isteyeceksiniz, hrant dink davası için trabzon emniyeti için içişleri bakanlığı'ından çıkmayan soruşturma iznini sorgulayacaksınız. bakanlıklardaki müsteşarların soruşturlumasına izin vermeyen bakanları sorgulayacaksınız.

sen hukuka aykırı biçimde adamı yargıla, sonra 1,5 yıl sonra mahkemenin "biz bu davada yetkisiziz" demesini es geç. de ki, "laik kesim baskı uyguladı" bilmemeden kaynaklanan acizliklerdir bunlar diyoruz. ama bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunca insan, böyle de bir komik duruma düşebiliyor.

sonuç olarak; bazı gerizekalılar gündemi takip etmediklerinden, mevzuattan bihaber olduklarından öyle konuşurlar anca, hani şu söylediğimiz "bıdı bıdı, bik bik" şeklinde.

hadi anam, kümese git de yeni ürünlerini orada yumurtla.
bugün varolduğunu öğrenip,gördüğüm kurul. Vazifesi nedir bilmem daha yeni yeni öğreniyorum üniversite işlerini.ilk izlenim olarak gülümsettiler beni.Yök başkanına karşı burdayız;ama ne kadar geniş fikirli insanlarız onu da çağırdık diye övünen bir halleri vardı.Lakin sonunda bizim gibi düşünmeyen bizden değildir mesajını ihmal etmediler! Bir porf.amca konuşuyor arkasındaki diğer prof.amcalar her söz sonu alkışşş yapıp duruyordu.Aslında yürü be koçum arkandayız deyip müdürün yanında arkadan kaybolan öğrenci kitlesi gibiydiler. Sanırım bir zamanların olaylı öğrencilik yıllarını özlemişler, gerelim ortamı kışkırtalım gençleri ve halkı duruşları vardı. CIK!Gözümü dolduramadılar!Biraz daha coşku lütfen! Şak şak şak yetersiz
(bkz: şeriatçı hainlere ayar vermek)

(bkz: laikler sizinle gurur duyuyor)

(bkz: herkes sizinle gurur duymalı)
gereken yerlere gerekli ayarı vermiş saygın kuruldur. bu ülkede hala vatanına aşık, amerikan uşağı olmamış, fethullah gülen tarafından beyinleri yıkanmamış beyinler görmek ne güzel.
her fırsatta ataturk'un kurduğu laik ve demokratik cumhuriyetin yılmaz bekçileri olduğunu dile getiren rektörlerden oluşan kurul. ülkemizin güzide üniversitelerinden inönü üniversitesi'nin laik(!), demokrat(!) ve sapına kadar cumhuriyetçi(!) rektörü prof. dr. fatih hilmioğlu, 'akp yüzde 95 oy alsa bile birşey değişmez, gerekirse darbe yapılır' diyor. bu nasıl bir ruh hali veya nasıl bir eğitim sisteminin ürünüdür ki profesör ünvanı almış bu büyük zatlar, özgürlük rejimleri yerine totaliter rejimleri savunabiliyorlar. bir de kalkıp türbana karşı çıkarken 'özgürlük önündeki engeldir' diyorlar. hangi özgürlük? postal altında yönetilmeyi içine sindirenlerin, sırtında dipçikle ders vermeyi tercih edenlerin özgürlük kaygısı olabilir mi? kusura bakmayın, artık(ben önceden de yutmuyordum) bu numaranızı kimse yutmuyor. cebinizin dar kalıplarına hapsettiğiniz rejim, atatürk'ün cumhuriyeti değildir.
oybirliği ile alınan kararla yök başkanı yusuf ziya özcan'ı istifaya davet etmiş kurum.
bekleneni yapmıştır. takdir edip, desteklenmelidir. kendilerini daha fazla üzmeden yusuf ziya özcan'da kendine düşeni yapmalıdır. rektörleri tehdit etme, taraflı davranıp çeşitli oyunlara alet olmayı bırakmalıdır.
yök e meydan okuyan kuruldur. hangi kurum hangisinin üstüdür belli değil ?
yök başkanını oybirliğiyle istifaya çağırmasıyla hükümetin tepkisini almış ve savcılığa verilmiş kurum.
siyasi gösteri amaçlı son toplantısına, laikçiliği asli görevleri olan üniversitelerin akademik koşullarını iyileştirmeden daha öncelikli iş olarak gördükleri izlenimi veren ve görev süresi yakında dolacak olan bir avuç rektör dışında diğer rektörlerin rağbet etmediği kurumdur. mevcut haliyle üniversiteler arası koordinasyon fonksiyonunu kaybetmiş, yönetimindeki laikçi rektörler yüzünden tuncay özkan mitingleri havasında geçen toplantılar düzenlemeye başlamıştır.
http://www.yok.gov.tr/uak/
başlık parsellenmesi sebebiyle; üak

istanbul ticaret üniversitesi'ndeki üretim araştırmaları kulübü'nün kısaltılmış adıdır.