bugün

kampüste yemyeşil çimlere uzanıp üniversiteli olmanın keyfini çıkarmak isterken çim yerine bozkır bulmak .
3.sınıftayız ve ders yapı projesi. yetiştirmem gereken bir dünya dolusu sistem detayları falan var. neyse. mimarlığın geleneğinden dolayı yine sabaha kadar autocadde çizim yapılıp detaylar biter. ama bir bakılır ki kat planlarında mahaller eksik kalmıştır. hemencecik onlarda aradan aceleyle çıkartılır. yoksa derse geç kalınacaktır. ozalitçiye gidilir, çıktılar alınır oradan da derse gidilir. iki tane kocaman masa etrafında oturmuşuzdur 7-8 öğrenci. sıra bana gelir. projeler masaya serilir. hoca başlar eleştirmeye. derken yanımdaki arkadaş beni bir dürtmeye başlar.
sonra bir bakmışım hocam yatak odası yazan yerdeki yatak kelimesinin t harfini karalayıp onu tekrar t yapmıştır. önce bir anlam verilemez. ama ders bittikten sonra üstü karalanan kelimeye dikkatlice bir bakılır. meğersem o t harfi aslında r harfi imiş. klavyenin azabına mı yanayım. acele ettiğime mi yanayım. hayır amına koyim r ile t harfini neden yan yana koyarlar şu klavyeye. adam gibi yapsanıza lan şunu.
iki dakika geç girdin diye dersten ff ile kalmak.
(bkz: kızlar teklif etmiyormuş)**
bahar şenlikleridir, bir sürü apaçi vb bir arada takılır.
sınavının çok iyi geçtiğini bildiğin halde, üstüne üstlük cevap anahtarı açıklandıktan sonra "olum kesin 80 alırım" deyip sınav sonuçları açıklandığında ff yazısını görünce donup kalınabilinir olması.
üniversiteli bir gencin neden burda bütün plakalar 05 demesi.
3 soruluk sınavın 2 saat sürmesi.
hocanın sınav kağıtlarını havadan atıp masanın üzerine düşenleri geçirmesi yere düşenleri bırakması.
hocaların sınavları okumayışı,bütünleme sınavlarında futbol yorumlarına 60 70 verip geçirmesi.
üniversite gençliğinin tüm muhabbetlerinin sosyal paylaşım siteleri olması..
bir hukuk fakültesi öğrencisinden "kitap okumayı sevmiyorum, filmini yapıyorlar nasıl olsa" sözünü duymak.
sene 2000 yılı istanbul üniversitesi fen fakültesiydeyiz ve final sonuçları panolara asılmış.

bir çok kişinin bir önceki seneden döküldüğü analitik geometri 2 diye bir ders var tüm dikkatler onun sonuçları üzerinde.

listeye arkadaşlarla beraber heyacan içinde bakıyoruz.

liste şöyle devam ediyor...

ff
ff
ff
ff
ff
ff
ff
ff
aa
ff
ff
ff
ff
ff
ff
ff
ff

listeyi hızlıca gözden geçirdik ama ortadaki aa yı görünce kendimi tutamayıp bağırdım.

- ulan ne ineklerler, ne hayvanlar var arkadaş nasıl aldın sen bu notu yaaa ? biz nasıl geçicez yaa ?

derken bizim murat uyardı.

+ lan hayvan o hayvan sensin !!!

o an adımı sorsan hatırlamazdım arkadaş.
fakülte reislerinin kızlara laf atan gencin kulağını kesmesi.
(bkz: gazi üni mesleki eğitim fak)
(bkz: kulak değil dil kesilmeli)
zaman; bu sabah. türk dili 1 dersinin final sınavı*
sınav başlayalı 10 dakika kadar olmuştur. orta sıralardan gözetmen hocanın çığlığı duyulur.
h:hoca
ö:öğrenci
u:ufaklık

h: sen de kimsin?
ö: o benim kardeşim hocam. dışarda yalnız bırakamadım. burda otursa olur mu?*
h: kaç yaşındasın yavrum sen?
u: 11
h: iyi. fazla ortalarda dolaşma otur usluca tamam mı.*
u: tamam

sınıf üstüste yaşadığı dumurların ardından sınava devam eder. işin garibi ben de dahil sınıftaki birçok öğrencinin çocuğu hoca çığlık atıncaya kadar farketmemesidir. çocuk ağzını açmadan bir buçuk saat boyunca sırada oturur ve ablasının sınavının bitmesiyle çıkıp giderler.
üniversite girişinde bir kaç erkeğin bir kıza sana hediye aldık diyerek, bir hediye paketine kıza vermeleri, kızın paketi açması ve içinden kese kağıdı çıkması.
Hocam öncelikle iyi geceler,

Finalden sonra alacağımız ders notlarının (B1, C2) nasıl verileceği
hakkında bilgi verebilir misiniz?

Çan olacak mı?
Olursa sınıf geneline mi yoksa her bölüm için özel bir çan mı olur?
Sınav ortalamalarının çana etkisi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Hocam şimdiden teşekkür ederim tekrardan iyi geceler.

Hocanın cevabı :

Merhaba arkadaslar,
138 finali 24.08.2011 çarşamba saat 13:00 da olacak. Final sınavı da diğerleri gibi 30 soruı ama 2 saat süreniz olacak. ikinci sınav sonuçlarını finalden sonra öğrenmeniz moralinizi yüksek tutmanız açsından uygun değil o nedenle açıklamıyorum. Tek kelime ile berbat dersem belki daha çoooook çalışırsınız finale. Notlar nasıl verilecek çan olacak mı olmayacak mı zeki müren de bizi görecek mi tarzı sorulara cevap vermiyorum. Bunları düşünmek yerine sınava hazırlanın siz üzerinize düşeni yapın (görüldü ki birşey yapmıyorsunuz!!!) biz de bize düşeni yaparız.
Çarşamba görüşmek üzere.
ikinci sınıftan biri ile dönem sonu girilen muhabbet

- ya hukuka girişten ilk dönem kalıyorum, ama çok kasıp ikinci dönem kurtaracam

+ beyler gelin gelin arkadaş ne diyor bakın

- bıdıbıdıbıdıbıdı

+ puhahahahahahhahah(tüm 2. sınıflar)
ilk medeni hukuk dersidir. hoca selam verir geçer kürsüye. '' şu maddeden şöyle olur, mamafih, kanun koyucu hakime takdir yetkisi vermiş...''. hoca bir duraydın, bir ne oluyor anlataydın, iyi olacağdı.
ikinci sınıftan biri ile dönem sonu muhabbetleri devam eder

+ Ne yaptın mühendisliğe girişi

- Abi üç sınavımın ortalaması 45, geçtim anlayacağın

+ Beyler gelin gelin arkadaş ne diyor

- bıdııdıdııdııdııdııd

+ puhahahahhahahha
bayram tatiline gitmediğim üniversitenin birinci sınıfıydı. bayram günü evde sıkılmış olduğumdan arkadaşımı ziyaret etme gereği hissettim. neyse sadete geleyim. durakta beklerken karşıdan gelen muhafazakar kıza içten içe hayran olmaktayım endamına yüzüne gözüne felan. gözlerimi alamıyorum. aynı otobüse bindik. önde ben arkada o. ve ben kendime hakim olamayarak arkamı dönmekteyim. sonraasında aynı yerde indik ve o gitti. klasik platonik yaşayan ben arkadan izlemekle yetindim. kısmetse karşıma çıkar dedim bi daha. aradan iki ay geçti ve sınıftayım. arkalarda kafamı koymuş etrafı kolacan etmekteyim. ve aman allahım kız burda karşımda. müthiş bişeydi. bu arada üstte demeyi unuttum kızda beni kesiyordu hoşuna gitmiştim sanırım bende. neyse sınıfta gözgöze geldik o da hatırladı zannımca. aynı dersi alıyorduk o alttan alıyordu dersi. yer ktü fen fakültesi. lineer dersini bize bahşeden kişiye minnetlerimi sunuyırdum kendi içimden. sürekli gözgözeyiz içten içe aşk yaşıyoruz ve ben karar verdim konuşacam. eminim kabul edecek hemde coşkuyla. ve ben dibinde bitiyorum kızın.
+ merhaba vaktin varsa bi beş dakka konuşabilir miyiz ?
-anlamadım
+vaktin varsa sizinle konuşmak istiyorum.
-hayır lütfen rahatsız etmeyin.
+anlamadım
-bidaha rahatsız etmeyin.
ben olduğum yere çöktüm ve kızın gidişini izlemeye başladım. hemen yandaki bir markete girdi. çıktığı vakit el işaretleri ve dediğini duymadığım bi kaç söz sarf etti. zannımca pişman oldu beni çağırıyor. tekrar yanına koştum. kız polis çağıracam demeye başladı. ve bir şok daha bense mars. meğer kız polise telefon etmekle tehdit etmiş aramak için markete girmiş ben duymamışım. polislik ne söyledim hala anlamış değilim.
sert mizaçlı ceza hukuku hocasının odasında tayyip erdoğana yüksek sesle küfretmesi.
10 öğrenciden 7'sinin ayağında converse görmek.
film ve dizilerin en önemli karakterlerinden 1 veya 2 çakması, benzerinin bulunması .
ülkücülerle solcuların kavgası. kavgadan başka bir şey bilmiyorlar. düşüncelerine/değerlerine değil güçlerine güveniyorlar. iki kesimde birileri tarafından yönlendirilen kuklalardır. üstten ne emir gelirse yapılacak şey odur.
kantinde yanlışlıkla çarpışılan güzel kızın 'önüne baksana, gerizekalı' demesi. kitaplar yere düşüyor, göz göze geliyorsunuz, aşk başlıyor falan, külliyen yalan.
dahayeni kampüse girmişim yeni tanıştığım insanlarla ilkyemeğimi yiyeceğim. ilk lan daha ilkinde tavuk dönercinin bana verdiği ayardır;
kampüsün içerisinde bir dürümcü mevcut bende pilav üstü tavuk döner söyledim. neyse tabak önüme bir geldi ne görüm "kıl" hafiften bronzlaşmışta. ulan cahiliz,anaocağından yeni çıkmışız ve en önemlisi pis yemek yemeye alışkın değiliz. bir hışımla tab çattım, oda bana vurdu lafı;

+abi bu ne ya bunda kıl var,
-haaa..o bişey değildir ya tavuğun kendi kılıdır. önemli değil.
-!*?/...ha şey pardon önemli değil tabi.

sonraki yıllarda kıllı yemeklerden tiksinmeme konusunda bağışıklık kazanmam bu olaya dayanmaktadır.
hazırlık olması ve nasıl olsa geçerim diye sınava aylak aylak girmek, proficiency exam denilen lanet sınavdan çakmak ve hazırlık okumak. evet dumur eden olay bu hazırlık okumak. böyle işin ta *mk. sabahın köründe kalkmak ayrı bir dert yarım saatte bir geçen otobüsü kaçırdığında ettiğin küfürler ayrı dert. kısaca s*ktir edin, okumayın olm.
birinci sınıfa yeni başlamıştım, aldığım dersin sınıfını bilmediğim için arkadaşa mesaj çektim o baktı ve bir sınıf söyledi. neyse girdim içeri zaten ilk haftalardı tanımıyordum kimseyi. hoca geldi baktım farklı ders anlatıyor, açıkladım durumu dışarı çıktım. tabi sınıf koptu gülmekten. sonra arkadaşı aradım biraz küfür ettim. bu da böyle bir anı işte.
güncel Önemli Başlıklar