bugün

(bkz: dolmuşun hepsinin türbanlı olması).
(bkz: hem ulusalcı hem komünist hem faşist hem tiki)
che guevara'yı bir marka ve karşı olduğu sistemin yüzü haline getiren bir t-shirt giymiştir. bob marley saçları ve güneş gözlüğüyle üniversiteye "biz giremiyoruz" demekle kalmayıp "başörtülülerin bu ülkede yaşamasına karşıyım" demektedir. "türbanın sosyal yaşamı engellediğinden" bahsetmektedir. "çarşaflı kadını aynı şekilde çizersiniz" demektedir, üstüne "çarşaflı kadını 360 derece aynı şekilde çizersiniz" demektedir. hatta "sanat manat uğraşamıyor bunlar" demektedir. hocasının verdiği ödevleri ezberleyen ve sorgu günü onları anlatmaya çabalayan, endoktrinasyon tezgahlarında son derece başarılı olmuş bir tüketicidir.

tam bir sistemin çocuğudur. kendi içerisindeki çelişkileri çözememiş, ruh halindeki çatışmaları "aykırı" görüntüsüyle kamufle etmeye çalışmıştır. oysa kendisi tam olarak kapitalizmin ruhi üniformasını sırtına geçirmiştir. sistemle herhangi bir sıkıntısı olmayan, derdi-tasası olmayan yaşadığı atmosferi doldurmak istemekle yetinen bir vatandaştır. dünyanın bekası açısından olumlu bir fikri olmamasına rağmen, buraya kadar zararsızdır. asıl mesele bundan sonrasında. zira bu arkadaş istemese de karşı olduklarıyla yüzleşmiştir, yüzleşecektir. bir yandan dünya barışından bahsederken, bu ülke sınırları dahilinde yaşamasını istemediği "o gerçekle" yüzleşecektir. işte o zaman içerisinde bulunduğu trajik hal onu iyi/kötü bir yerlere itecektir.

dahil olduğu bir cemaat vardır bu arkadaşın. eminim karşı olduğu argümanların hepsi yapılmaktadır. demokrasi kültüründen okuduğu bir-kaç ezber kadar haberdar olan bu arkadaşın tapındığı bir sistem, ibadetlerini yaptığı bir mabet ve meşrepten ritüelleri vardır. bunları bir kenara bırakıp olayı tersten okuyalım;

sistem "bob marley" saça izin vermemektedir. sistemin kanalı bu arkadaşın ruh ikizi olan siyah tesettürlü bir arkadaş uzattığında neler diyebilir? aynı zihniyeti şimdi de buradan okuyalım; "neden öyle yapıyorlar ki? -kendi örtüsünü göstererek- bu da bir bob marley saçıdır mesela, öğrensinler. şimdi onları çizmeye kalksak 180 dereceden aynı görünürler, yani sanat-manat zor iş onlara"

daha devam ettirilebilir ama gerek yok.

ben sisteme dahil olmasına rağmen bob marley sevenlerin de sevmeyenlerin de beraber yaşayabildiği bir ülke istiyorum. bu arkadaşla bile yaşamaya razıyım. sistem karşıtı olanlarla, sistem yanlısı olanların beraber yaşayabildiği, konuşabildiği bir ülke istiyorum. hatta birbirlerini "göt etmek" zorunda olmadıkları bir ülke istiyorum.

martin luther king'le son verelim; (bkz: I have a dream)
ne bir inanca sahibim, ne de bir ideolojiyi destekliyorum. hepsi mi aptal olur amına koyyim... yok mu duruşu belli olan, kim ne bok yerse yesin diyen, asil, kendi içinde büyük ve sakin bir ideolojik akım.

(bkz: aranıyor)
bu kızın dediklerini mantıklı bulanları görünce seviniyorum. sevmediğim ideolojinin neferlerinin seviyelerinin düşüklüğünü görüyorum. teşekkürler che tişörtlü, enteresan gözlüklü hatun!!
kendi kendini göt eden hatundur. bu hatunun bir şey ispatladığını, bir göt etme girişiminde bulunduğunu düşünen varsa götümle gülerim yani ben.

şimdi bi' kere belli bir şeyle ilgili röportaj yapılırken, röportaj yapılan kişiye her zaman zıt gidilir. daha çok şey sorulur, daha çok fikir alınır. "türbanlılar okumasın zaten, onların okumak gibi bir niyeti yok" derse röportaj yapılan kişi, röportajı yapan adam "hmm peki o zaman. ee sonra?" demez, üzerine gider konuyu açmak için.

bunun tarafla da zerre alâkası yoktur. bir kanal d muhabiri de bunu yapar. yapmalıdır.

ps: deistim ve bu kızdan utandım şahsen.
(bkz: seviye belirleme sınavı)
keşke muhabiri göt edecek kadar tutarlı konuşmaları olsaydı dediğim kızdır. öyle ki dünya barışını savunurken bir takım insanların ülkesinde barınmasına dahi tahammülü yok. aryıca iki kelimeyi adam gibi bir araya getirip konuşamayan kızdır..
helal olsundur.
bu kızın sözlük yazarı olduğunu söylesem inanır mısınız?
hatun kişinin sıfatını gördükten sonra ne söylediği ile ilgilenmediğim türden bir söyleşi. Özgür bir ülkede yaşıyorsak, ben istediğimi istediğim yerde giyiniyorsam, isteyen kişi de başörtüsünüde istediği yerde pekala takmalıdır.
Çoh iyi de oldu. Çoh güzel, iyi oldu tamam mı? Şimdi meselam türban olayını çok garıştırdılar. Ha aralarında bi fuarghk kaldı. O fuarghgınan çok güzel oldu. Meselam herkesin hayatına kimse garışamaz. Ha nasıl garışamaz? Ben bu şekıl geyinirim, bu bayan şu şekıl geyinir, şu şekıl geyinir. Ha hiç kimse kimseye karışmaya bi hakkı yok. Özgülüğü bidir. Ha başörtü, kurban olduğum yaresulallahtan gelebilir amma, lakin ki öyle değildir. eyyorlamam bu kadar. Hadi hayırlı işler.
kimin kimi ne yaptigindan ziyade , özgürlügün tek tarafli bakisini sergilemis bu bayan ,
sen o kiyafet ile o stil ile gezebileceksen , baskasida baska kiyafet tarzi ile gezmek istemesi niye rahatsiz ediyor ,garip degil mi ?
muhabirin olay sonrası şöyle dediği rivayet olunur: yıllardır bu işin içindeyim, kimse beni böyle göt edememişti lan!

ya abla burada sıvamış, bunu kabul edin. eline yüzüne bulaştırmış, becerememiş de okuduğu kolpa kitaplardan cümleler aşırıp röportaja yapıştırmayı. bildiğin element uydurmak yani.

amma yok, siz derseniz ki bu kız sadece kendisiyle çelişerek adam göt etmiştir. şahsıma hiç bir yorum yapmmak düşmez. şunu da söylemeliyim ki: abla herkes işini yapsın, sen takıl işte, solunum falan yap. sen alakan olmayan şeylere burnunu sokarak kötü örnek oluyorsun. iki gün sonra bizim manav da sana bakıp sen gibi olmaya çalışırsa domatesi kim satacak?
insan düşünüyor birde bu hatun öğretmen olucak çocuklara hayatı öğreticek , ya kızım git biraz kitap oku eşitlik , özgürlük , barıştan bahset ne biliyim bişi yap ama başörtüsü giyen zaten bu ülkeye girmesin diyosan eğer , bu ülkeyi bölmeye çalışıyorsun demektir ki ilk siktir olup gidecekte sen olmalısın bu açıklamadan sonra .
o degilde hatun göt edeyim derken fena göt olmuştur.

-okumak isteyen insan biraz gelişmiş olur, ve bu işin baş örtüsüyle ilgili olmadıgını bilir.
+madem alakalı degil o zaman başörtüsüyle okumak bir şey fark etmez.

inci sözlük deyimiyle, adam elindeki mikrofonla skmiş. madem sen başörtüsü boş diyorsun niye üniye almıyorsun be ahmak.
muhabiri nasıl göt ettiği hala anlaşılamayan hatun. aslında hatun olup olmadığı da şüpheli. sanki dikkatli bakıldığında tarz olarak bulunmaz bir malzeme.
edememiş hatundur. aslında bana sorarsanız olay aynen şöyle olmuştur. muhabir bir türban yanlısı olarak sokağa adım atıp kendiyle çelişecek, tipi de zaten insanlara antipatik gelecek bir salak çevirip, "aaa bak türbanı savunmayanlar ne kadar salak" izlenimi verebilmek için o kişiyle konuşmuşlardır, hepsi bu. hep her türlü düşünce tarzında insanın üstü kapalı yerme çabasıdır zaten bu, bunu da muhabirler bek bi güzel yapar, bakın sizler bile inanmışsınız.
cemaatçilerdeki türbana başörtüsü demek kurnazlığının görüldüğü röportajdaki kızdır. türbanı siyasi amaçları için bir bayrak gibi kullanan sıkmabaş ideolojisine haklı tepkisini koymuştur.
Özgürlükten bahsetmeye çalışıp,dini inançları yüzünden kapalı insanlara okumaya hakkı yok demesi,tutarsız konuşması,başörtüye askeri üniforma demesi zaten kızın göt olduğunun belgesi değil midir ? Derse şapkayla giremiyoruz diyor şapkayla girmek saygısızlıktır,başörtüsü değildir.Dini inancı belli etmek ayıp mı günah mı yada abes bir şey mi? Başörtüsünün saçı kapatmak için kullanıldığını bilmiyor sanırım..Saçına başörtüsü şekli diyor yahu ! Ey süperzekalı başlığı açan arkadaşım şimdi sorarım sana muhabir mi göt olmuştur,ne konuştuğunu bilmeyen aptal kız mı ?
görüldüğü üzere hatun kendisi göttür.

"baş örtüsü ile okumak isteyen kızlar okumasın zaten, çünkü onların okumak gibi bir istedi yok"

ile başlayan saçma sapan bir görüş savunmuştur.

konuşmanın başında cahillikten dem vuruyor sonra başı kapalı olan okumasın diyor.
işin garip tarafı muhabir madem göt oluyor niye yaptıgı röpörtajı evde editlemiyor orasına tam olarak anlıyamadım.

bir de bu mal hatun hem türbanlılarla aynı ülkede yaşamak istemiyor hem de nasıl onlarla arkadaş oluyor anlamak mümkün degil.
ben başımı öyle bir örterim ki 50 çeşit baş örtme biçimi var şeklinde cümle kuran bir zihniyet kör cahildir. insan hakları demokrasi vs nin de umurunda olması böyle bir zihniyetin becerebileceği iş değil. temel özgürlükler alanını tartışılabilir görüp haddi olmayan yorum çıkarım ve hükümlerde bulunmak ancak ahmakların işidir. ayrıca şahsi düşüncesidir ahmakca bulsak bile öyle düşünüyordur yalnız ufak bir nüans vardır köpekler istiyor diye atlar ölmez. en demokratik ülkelerde bile ırkçılar faşistler fundamentalistler mevcuttur. fikir yelpazede rezil fikirler bölümünde yerini alacaktır. bu kadar ahmakca bir düşüncenin ışığında diğerinin giyimine kuşamına karışabileceği ve kendi yorumları ışığında diğerinin hayatına yön verme hakkını kendinde gören kimse zaten içinde bulunduğu durumun farkında değildir paralize olmuş bir akılla hayatla güreşmektedir. zira kuş kadar beyni olan bir kimse haddini ve hududunu bilir. sağlıklı düşünebilmenin en kolay yolu şudur basit düşünmek. basit düşünmenizi rica ediyorum kendinizde başka birinin nasıl giyinmesi gerektiğine ilişkin karar verme yetkisi ve gücünü nasıl bulabilirsiniz. ve kendi yorumlarınızı nasıl başkalarına hayat şekli olarak dayatabilirsiniz. bunu yapan kişi tek kelime ile faşist bir zorbadır.
göt olan, spikerin yada röportaj yapilan bayanin göt oldugunu söyleyenlerdir. videoyu izledim ve bence medeni bir sekilde röportaj yapilmis. iste fanatiklik diye buna derim ben! yok o göt olmus yok olmamis. ayip be yaziklar olsun, her yerde ikilik yapmakta ne kadar ustasiniz.
akşam ne konuştuğunu unutmuş hatun.(hatta röportaj yaptığını bile belki unutmuştur)
ayrıca türlü zıvanalar sıkmasına rağmen,muhabir hep alttan almış,hiç istifini bozmamıştır.