bugün

Parlamenter sistem desen değil (bakanlıkların pek bi işlevi yok) başkanlık sistemi desen o da değil, e yarı başkanlıkta değil. sahi ya bu ülke tam olarak hangi sistemle yönetiliyor?
demokrasi ile.

eğer yeterince zeki olursan, siyaseti bilirsen ve vatanını düşünürsen bu ülkede her muhalif parti kazanabilir. zırlamayı kesip siyaset yapmaları için tepki gösterseydiniz kendi partinize bugün hdp gibi terör örgütlerini mecliste bulundurmuyor olurduk.

bu entarinin bu kadar eksilenmesi türkiyenin neden gelişmediğinin tek başına bir özeti. zırlamak ve eksilemek daha kolay çünkü. biri şu arkadaşlara ülkeyi yok yere eleştirmenin insanları aydın yapmadığını anlatsın.
Cevabı "Ben istedim, ben yaptım ve oldu" sistemiyle yönetiliyor olan soru cümlesi.
Kafasına göre.
sistem mistem yok, bam bam bam.
ipim ve kuşağım, sikimle taşağım yöntemiyle...
(bkz: otokrasi)
Şahsım sistemi.
Yönetim yapısı profösörlerinin bile yanıtlayamadığı soru. Ki sözde kürsüleri var, akademik özgürlükleri var vs...
Fakat bariz totoriterleşen, kültürel yapısını 'islam'laştıran, ekonomisini dışa bağımlı hale getiren, henüz faşist değil ama faşizan eğilimler gösteren bir yönetim yapısı var. Yönetim sisteminin kavram analizi mühim değil fakat kadınları eve kapatan, halkı yoksulluğa mahkum eden, gençleri işsiz bırakan, kadın ve işçi ölümlerini fıtrat ile açıklayan, bilimi ve aklı değil despotluğu baskıyı rehber edinen bir akp mhp bloğu var.
çalıyor ama çalışıyor.
Rahmetli süleyman demirel'in "türkiye yönetilmez, idare edilir" sözüyle belirttiği gibi idare ediliyor.
Tek bir kişi sistemi.
Allaha emanet sistemi.
Açlık ve boyun eğme, buyruğa uyma, söz dinleme , mecburi itaat.
Şahsi görüşümdür.
islamofaşizm.
cumhuriyet...
bürokrasi.
ne sistemi, sistemimiz olsa real madrid'te oynardık.
saldım çayıra mevlam kayıra sistemidir. gelişine yönetiyorlar ama odak noktaları vatandaşın iliğini kemiğini kurutmak üzerine.

valla ülkenin ve cahil olmayan insanların namuslu insanların emekçi insanların haline çok üzülüyorum ama seçimden önce aylarca kafamı ziken koyu reisçi arkadaşların abilerin ablaların bugün inim inim inlemeleri de hoşuma gitmiyor değil. kimisi kirasını ödeyemiyor kimisi evini geçindiremiyor kimisinin kafam kadar kredi kartı ve kredi borçları var. hee sen sadist misin bunlara seviniyorsun kardeşim diyebilirsin. de sıkıntı yok sadist değilim çok şükür ama aylarca benimle tartışan "reis tekrar gelmezse yanarız biteriz helak oluruz" diyenlerin bugün yanmaları bitmeleri ve helak olmaları da ne bileyim bana ilahi adalet gibi geliyor. mevzu rte yi seçmeyelim de kılışdarı mı seçelim değil kk nin de rte den zerre farkı yok oy falanda vermedim ona lakin yaratılan o hava çok acayip idi. sanki 21 senedir ülkeyi başkası yönetiyordu da bu seçimde kurtuluş olarak mutlaka rte seçilmeli idi. herkes ektiğini biçiyor kimse ağlamasın sızlamasın fena t....k geçilir..