bugün

Yoktur. Nedeni:
(Kanıt değil aslında biraz inanç meselesi.)

şu anda ne yapıyorsan onu yapmanın sebebi daha önce başına gelen şeylerin başkalarının başlarına gelen şeylerle birleşimi yani tecrübedir. ve bu yaptığın hareket sayesinde başka birinin tecrübesine etki edeceksin. Bu Onun tecrübesiyle birleşip farklı birini etkileyecek. nasıl diyim. liseden hatırlarsınız. tez+ antitez= sentez meselesi gibi. Bütün kararlarımızı tecrübelerimiz belirler.

dünyayı sürtünme kuvveti olmayan bir bilardo masası olarak düşün. biraz saçma ama aklıma gelen en iyi örnek bu. tanrı bu masası yapan varlık. bilardo masasına aldığı her darbede ikiye ayrılan bir bilardo topu koydu ve ona ilk darbeyi vurdu. bu ilk hücre idi. (Sadece hücre olarak bakmayın Bu bilardo olayına. Tecrübeler kazanmanızı sağlayan şey olan madde de dahil işin içine) böylece evrimi başlattı. (Aradan evrimi de çıkarttım gördüğünüz gibi.)

e peki özgür irade bunun neresinde.

eğer bilardo oynamışsan bilirsin. atığın topu hangi açıyla atarsan nereye çarpacağı bellidir her zaman. şimdi bunu sürtünmesiz bir masada sürekli ikiye ayrılan toplarla yaptığını düşün. çok zor olsa bile 599797665447. topun nereye çarpacağı zaten bellidir.

yani senin şu anda aklından ne geçtiğini bilmek mümkün olabilirdi. eğer ilk topun nereye atıldığını bilseydik...

Ki ne olursa olsun özgür iradenin var olduğunu kabul etmek zorundayız. Çünkü öylesi daha zevkli.

Edit: fatalizm diye bi şey olduğunu alttaki entryde görünce öğrendim. Aynı şeyden bahsediyomuşuz meğerse.
"fatalizm deyu bir ekol var. git, aç, araştır, oku etc." denilesidir.
(bkz: determinizm)
(bkz: fatalizm)

kendi kararlarımızı verdiğimizi sanıyoruz ama gerçekten öyle mi, yoksa irade dediğimiz şey sebep-sonuç ilişkisinde uğranılan bir yoldan başka br şey değil mi?

düşünsenize, genetik yapımız, anatomimiz, içinde yaşadığımız çevre ve bireysel tesadüflerimiz, farkında olduğumuz ya da olmadığımız milyonlarca uyaran. peki biz neredeyiz? biz bunlar isek, irademiz nerede?

düşünün gençler zekanızın yettiği kadar.
Hala aksi bir iddianın olmadığını gördüğüm sorunsal. Gençler gelin de az tartışalım.
birisi de özgür irade vardır desin artık dediğim sorunsal. Yeter ya hepimiz mi aynı görüşteyiz.
hala kimsenin "vardır" demediği sorunsal.
Türkiye de yoktur. yetişkin insanların özgür iradesini kullanamadığı bir ülkede yaşıyoruz. Doğu da yaşayan 25 yaşında ki bir genç kız kendi kararlarını sırf ailesinden korktuğu için söylemekten çekiniyor. Şehir hayatında da aynı durum evlenmek isteyen bir genç aşık olduğu kızla hemen evlenemiyor. Aile hemen duruma el koyuyor kıza bir kulp buluyor vs vs. Daha bir sürü örnek var yurdum insanında. Ama bizim ülkemizde özgürlük diye bir şey yok buna eminim. Bizim yaşadığımız bu toplumda malesef ki özgür doğulmuyor, sonradan zorluklara meydan okuyarak kendi özgür iradeni alman gerekiyor.
Evrenin o koskoca surunu delip içine nüfuz edip bir kez daha her şeyi açıklayacağımız bir tartışmanın iç edilmiş halidir
Evet doğru Türkiye'de özgür irade yoktur. *

ilk başta özgür iradenin olmaması inanca bağlanmış. Özgür irade yoksa bunun sebebi inanç değildir. Çünkü islam insanın özgür iradesi olduğunu eğer kişinin özgür iradesi olmasaydı buradan Allah'ın gaddar olduğu sonucunu çıkarmamız gerektiğini söyler.

(bkz: cüz-i irade)

islam'a göre bir insan iyiye yönelirse iyi kötüye yönelirse kötü olabilir.

(bkz: erdem)

Determinizm ise bence inancın üzerinde bir yerdedir.
sarte'ın dediği gibi insan özgürlüğe mahkumdur.
bu bile özgür iradenin noksanlığına eğilimlidir.
Kader varsa özgür irade yoktur
Kader yoksa özgür irade vardır.

Sen ne seçersen seç allah'ın istediği oluyorsa bu nasıl bir özgürlük ise.
Bedel ödüyorsan özgürsün.
Vardır. Hepimiz özgür irademizle seçeriz. Kader bizim anladığımız anlamda değil.
(bkz: Mütezile)
irade varsa özgürdür, yoksa zaten yoktur.
kötülük var olduğu sürece özgürlük yoktur ve insanların bugüne kadar özgürlük adını verdikleri her şey bir yanılsamadan ve aldatmacadan ibarettir. özgürlük iyilik ile kötülük arasında seçim yapmaz, kötülüğü yok eder.
Özgür ve irade kavramları yan yana geldiğinde dahi enteresan bir bütünlük oluşturur. (iradeyi istenç olarak alacağım, zira irade var olduğunda zaten özgürdür. irade yazdığımda istenci kastediyorum) irade, isteyen, arzulayan ve özgür irade ne isteyeceğine karar veren... Böyle bir şey mümkün olabilir mi? Ben yemekte kırmızı eti istiyorum ve artık kırmızı eti istemeyeceğim. Yemeyeceğim demiyorum, onu istemeyeceğim: Özgür irade. Maviyi seviyorum ama pembeyi sevmiyorum, özgür irade olsaydı artık pembeyi sevmeye karar verebilirdim.

Böyle bakıldığında özgür bir istenç pek mümkün görünmüyorum. Öyle ki eski bir yazar dostumun belirttiği gibi "beyin bir durum karşısında en olası olana göre reaksiyon gösterir, eylemlerimiz öyle ya da böyle buna göre belirlenir; özgürlük bir sanrıdır."

Ne var ki ben özgür iradenin olduğunu düşünüyorum. Ama değilleme olarak. Neyi isteyeceğimi seçemem ama onu eyleme dökmemeyi seçebilirim.
Her kararımızı belirli bir çerçeve içerisinde veriyoruz. Dışına çıkamıyoruz. Mutlak özgürlük olamaz.
olmasaydı sen bu soruyu sorabilir miydin?
vardır diyenler bi bakın hele:

http://memesvault.com/wp-...s/Hahaha-No-Tumblr-03.gif
Bu soruyu sormuş olmak özgürlük sağlamaz . Bunlar çok farklı kavramlar.

Eğer yarını bilseniz bile yarını değiştiremezsiniz. Çünkü bilinen yarın artık yarın olmaz ve her şey değişir.

Belli kurallar vardır ve dışına çıkamazsın. Sen bu kurallar içerisinde oynar ve ben özgürüm zannedersin.
bilinç düzeyine sahip bir varlık olan insan da diğer tüm canlılar gibi bir çok tek ve çok hücreli canlının bir araya gelmesi ile var olmuştur. fakat hiçbir hücre bir canlı var etmek amacı gütmeden, sadece belli madde giriş-çıkışlarını sağlayıp varlığını ve dolayısıyla parçası olduğu canlının varlığını devam ettirir. karar verirken bunu özgür irademize dayandırsak dahi, aslında yaptığımız eylem hücrelerin eylemleri sonucudur ve hücrelerin hiçbiri eylemi gerçekleştirme amacı gütmez. bizler beyin nöronlarımızın gerçekleştirdiği bazı tepkimelerden başka bir şey sonucu hareket etmiyoruz ve söz konusu nöronlarım da irade ile yaptıkları bir şey yok. hücrelerin tek amacı kendi varlıklarını sürdürmektir ve bu noktada kendi irademiz de tehlikeye giriyor. eğer insanın yaşamını sürdürmesini beyinde gerçekleşen bazı kimyasal tepkimeler açısından irdeleyebiliyorsak ve söz konusu tepkimeler de dışarıdan uyarılmaya açık iseler özgür iradeden söz etmek anlamsızdır. eğer yediğiniz bir çikolata ve içtiğiniz bir kahve vücudunuza farklı hormonlar salgılatıp onları yönlendirebiliyorsa -ki dünyada söz konusu tepkimeleri yönlendiren bir çok madde var-, eğer psikolojik rahatsızlıklar belirli ilaçlarla tedavi edilebiliyorsa özgür irade denen kavramdan söz etmek yine anlamsızdır.
determinizm ve tanrıya inanalara göre olması mümkün değildir fakat olasılıkçı fikirlere göre olması mümkündür.
eğer bir akıllı tasarım varsa var olanın sebebi vardır ve bu sonsuz döngüye girerse ilk sebep tanrıya varır. o halde tanrı her şeyin sebebidir deriz ve her türlü kötlükten tanrıyı siksen kurtaramayız.
determinist anlayışa göre de öyle, orada tanrı yerine maddeyi koysan da durum değişmez, gene bir akıllı mekanizma var ve sonsuz sebep ilkesine sokarsan ilk sebebe gider. bu sefer gene insan için özgür irade mümkün olmaz.

ben olduğunu düşünüyorum çünkü bir üst güç, amaç, yaratıcı görmüyorum. kusursuz bir tasarım veya varoluşta bir amaç da yok.

eğer varsa o halde hiçbirimiz asla ve asla eylemlerimizi esas sorumlusu olamayız.
bence, öncelikle irade kelimesi ve bu sorudaki özgür irade kavramı net bir şekilde tanımlanmalıdır..

nesnel ölçütlerle bir tanımda mütabık kaldıktan sonra sorunun cevabını verek bence karrdeşlerim yha..
özgür irade yok ise demek ki başkasının sorusunu soruyoruz demektir. kendi irademizle soru sormuyorsak soru sormaya da hakkımız yok demektir.
tabi düz mantığa göre düz mantığa göre bir şey ya hareket ediyordur ya da duruyordur.düz mantık "araba haraket etmiyor." derseniz "araba var mı ?" diye sormaz.
diyeceğim özgür irade yok diyenin soru da sormaması gerekir.
Insanın nefsi ile yaptıkları özgür iradenin kanıtıdır.
Fizyolojik olarak olmadığı ifade ediliyor. Biz şimdi bardağı alacağım dediğimiz ve aldığımız andan 8 saniye önce beynin ilgili yerleri gerekli komutları gönderiyormus.