bugün

Yapılan bir araştırmada düzenli olarak memelere bakan erkeklerin ömürleri daha uzun oluyormuş.
Gamsızlık...
Banyoda amuda kalkıp anırarak kafanın üstünde ekmek kırmak tabi aynı anda da şahdamar söyleyeceksiniz. Uzmanlarca kanıtlandı. Kesin bilgidir yayalım.
Hiç bir şeyi takmayacaksın,Gamsız olacaksın.
açık ve net nefrettir.
Sağlıklı beslenme, spor ve insanları takmamak.
belki klişe gelebilir ama anlamını düşündüğünüz zaman "kendisiyle barışık olan insan" her zaman bir adım öndedir.

bu kavram en acısız eleştiriyi kendine yapmak, hayattaki yerini ve ne olmak istediğini, nasıl biri olduğunu, yeteneklerini, diğer insanlar için ne ifade ettiğini, yeri geldiğinde kendini ödüllendirmeyi ve vicdani sorgulamayı içerir.

işte o zaman insan benliğini en iyi şekilde kavrar ve huzurlu bir hayat yaşar.
Borçlanmama. Zira günümüzde aldı başını gidiyor bir ev alma sevdası. Karşılığı ne 10 yıllık kredi borcu. Hayat kısa, insan ysşarken hiç ölmeyecekmiş gibi yaşıyor bu da rasyonel karar verilmesini engelliyor kanımca. Şimdi 750 tl kira veren bir yurdum orta gelirlisi, ikisi de eşlerin memur olsun. Ortalama aylık gelir 5000 tl ev kirası 750 tl, peki ev almaya kalkarsa ödeyeceği bedel diyelim 100 bin için 1500 tl. Peki aradaki bu 750 tllik farkın götürdüğü refahın ömürden kaç saniye çaldığını hesaplayabiliyor muyuz. Hayır elbette , peki desem ki bu refah kaybı ömrrünün bir yılını silip süpürcek, kaç kişi kabullenir bunu. Toplumsal algı yanılmasının peşinden koşuyoruz düşünmeden. Hemde bu refah kaybı yılları gençlik dönemi paraya en çok ihtiyaç dıyulan dönem. Zaten yaşlanınca kolesterolıkacal, şeker çıkacak, kireçlenme romatizma derken harcayamayacsn. E derdin ne o zaman.

Ha ben şahsen bu dünyaya doğmuşsan evinin olmasının doğuştan gelen bir hak olmadı gerektiğini savunuyorum. Adam benden önce doğdu diye parsellemiş çoluğuna çombaşaüına bırakıp duruyor allahın toprağını. Ben kendi isteğimle doğmamışsam kusura bakmadın kimse ev yapmak en doğal hakkım, gecekondulara birde bu açıdan bakın.

Beyler akıllıl olun, yüzüklerin efendisi gilminin repliğindeki gibi: Devir Orkların devri, yani kiracıların devri.

EDiT:
ilk bilgisayar bulduğumda hataları düzeltcem, telefondan kolay olmuyor, özür diliyorum herkesten.
Gülmek.
Mutluluk.
Başkalarını Mutlu etmek.
Aşktan uzak durmak.
Müzik.
Sevgi.
Doğa. Yeşili ve mavisi...
(bkz: düşük kan şekeri)
cem karaca.

çok güzel uzatır. al dinle.

http://www.youtube.com/watch?v=Kjo5pj2PnWk
sigara alkol kullanmamak direkt uzatır.
Evlilik programı izlememek.
sadaka.
aşağılama maksatlı bir söylem değil. karşıdakinin ihtiyacına, derdine derman olacak birşeyler. belki bir tebessüm.
Dır dır vır vır zır zır etmeyen bir kadın.
boşvermek.
Niyeyse aklıma Yılmaz Erdoğan'ın bir şiiri geldi.

'Sana gülüm derim
Gülün ömrü uzamaya başlar.' (Sana bakmak)

Okumak ömrü uzatır diyeceğim ama delil melil yok ortada.
seks alenen.
sevmek . sevdiginiz kadar belki daha da fazla sevildiğinizi hissetmek.
Spor, müzik.
'şey' degilim belki ama, ben de ömrü uzatanım.