kasım ayında trafik kazası geçirdim. acemi arkadaşım yanlış sollama yaptı, arkadan bir araba çarptı ve üç araba birbirine girdi. emniyet kemeri olmasa büyük ihtimalle ölmüştük.

bir ay önce yani ekim ayında rüyamda trafik kazası geçirdiğimi görmüştüm. ama rüyamda arabayı ben kullanıyordum, bir araba kırmızı ışıkta geçip arkadan benim arabaya çok şiddetli bir şekilde çarpmıştı. rüyamda kendi kendime "trafik kazası ne kadar kötü oluyormuş, o nasıl şiddetli bir çarpmaydı" demiştim. bir ay sonra aynı şiddette bir araba çarptı gerçekten.
Genç yaşlarda daha çok kıyısından dönülen büyük kaza bela, ileri yaşlarda daha çok kalp krizi yüksek şeker tansiyon nedeniyle vuku bulandır.
Bu hamamböceği de dönmüş ölümden.

görsel
her kim ki ölümden döne, ona geçmiş ola, ömrü uzun ola.
Geçen yıl 846 kiloluk arabama içinde sürücüsü olmayan kamyon çarptığında başıma geldi.
ÇEKECEK ÇiLENiZ VARMIŞ BRO, KESBiŞ OLSUN.
Trafik ışıklarının 20 metre kadar gerisindeki otobüs durağında konuşarak otobüs beklerken santimlerle dibimizden hafriyat tırının geçerek kaldırıma çıkması ile ortaya çıkan durum.
Işıklarda bekleyen araçlara çarpmamak adına yaptığı manevralar çok iyiydi, ışıkları geçince yola indiği yerin az ilerisinde dolmuş bekliyordu, onu da teğet geçti,
Tamam, hayvanoğlu hayvan insan gibi sürse dün gece tonla insan ölümden dönmeyecekti, ama iyi kurtardı, iyi kurtardık.
Hayatım bir film şeridi gibi geçti gözümün önünden dedirten andır.
ailecek bugün basimiza gelen olaydır.
Sanırım 4 ya da 5 yaşlarındaydım tahta bir sehpanın üzerine çıktım prize iğne sokmak için. Priz nedir elektrik nedir bilmiyorum doğal olarak, oyun gibi geliyodu bana. Priz yüksek olduğu için tahta sehpaya çıkmıştım. Dikiş iğnesini prizin deliğinden geçirmemle sağ elimde aşırı bir uyuşmayla acı hissi geldi var yaa anlatamam çığlık atarak yere düşmüştüm. Sonra annem geldi ve annemin kucağında uyumuştum. Tahta sehpa olmasa belki de ölebilirdim. 1,5 yaşımdayken de yeni evimize taşınmışız evin elektrikleri döşeniyomuş yine akılsız ben bu sefer prize telefon kablosu sokmuşum. Priz bu sefer yer hizasındaydı. Yine bir çığlık, annemler geldiğinde elimi gösterip ağlıyomuşum. Bundan nasıl kurtuldum bilmiyorum ama bu 2 oldu herhalde bi gün ölürsem ölümüm elektrikten olabilir.
yaşamdım ama hissettim. şöyle ki bir kere rüyamda bir olay yaşadım ve öldüğümü gördüm ama o kadar hissettim ki bunu uyanınca ağladığımı fark etmiştim. ilk defa böyle bir şey yaşadım acayip ürkütücü.
Yaşayan her insanın defalarca yaşadığı olay türleri.
gözümle lensimin arasina kirpik girmesi.

laan diye acidan kosarken kucuk parmagi duvara vurmak.

anani sikeyim diyip egilirken kafayi duvara vurmak.

minicik kirpik kizarik göz, kanayan parmak, sismis bir kafaya sebep oldu. ölmedigime seviniyorum.
aslında ölüm denen şeyin bize ne kadar yakın, ne kadar içimizde olduğunu hatırlatır.

"ölümün olduğu bu dünyada, hiçbir şey çok da ciddi değildir aslında." demiş franz kafka, ne de güzel demiş.
genelde trafik kazası ya da denizde yaşadığım maceralarda olan durumdur. ulan kaç kere oldu hatırlamıyorum artık.
diğer bir söylemiyle ölümün kıyısından dönmektir. insana yaşamın değerini hatırlatır.
Ölmeye çok yaklaşmak ama ölmemek.

Efendim bir yaz günü eğlenmek için dışarı çıkılır. Araba ile arkadaşlar toparlanır ve mekan yolu tutulur. Yol 2 şerit gidiş 2 şerit geliştir ve ortada bariyerler vardır.Yol 2 şerite çıktığı an önümdeki kamyonu sollamak için kafayı çıkardım kamyonu geçtim tekrar şeridime geçicem tam karşımda 2 tane araba farı belirdi hayatım gözlerimin önünden aktı gitti saniyelik refleks ile yırtmıştım. Arabadaki bayanlar ağlamaya başladı diğerleride kilitlendiler haklılar. Karşı yolda çalışma olduğu için bariyerleri kırıp tek şeridi bizim gidiş yoluna vermişler fakat ne bir işaret nede bir ışık var sabah aynı yerden geçerken şeridi belirlemek için yerlere taş parçaları koyduklarını gördüm. Böyle bir ülkede yaşıyoruz işte ne diyelim.
leblebi tozu yüzünden yaşadığım durumdur. az kaldı ölüyodum, azıcık kaldı.

(bkz: leblebi tozu almayınız)
Tam da ışığa doğru giderken elektriklerin kaçmasıdır.
HAYATA BAMBASKA BIR GÖZLE BAKMAKTIR; en kücük seyler insani mutlu eder. Daha önce hic deger vermediginiz seyler, o kadar güzel geliyorki insana. her an hersey insani mutlu ediyor.
yaşamayı daha çok severek hayata devam etmektir.
ölmemektir.

bugün yaşadığım olaydır aynı zamanda. 380 voltluk iki faz birbirine dokunup üstüme patladı. insan kızartması olmakla olmamak arasında bir saniyelik temas vardı.
Tam ölecekken ölememe durumudur.

Bugun basima gelen olaydir ayni zamanda. "Dalgali suda yuzmeye calisan universiteli genc boguldu" seklinde haberlere cikabilirdim. Son anda kurtarildim lan. Hayatimin en aci tecrubesini yasadim.
uyku, ölümün ikiz kardeşidir.
uyanmak, ölümden dönmektir.
uyuyup uyanamamak ise ölümde kalmaktır.
bugün itibariyle başıma gelen durum. arkadaş elim titreyerek ilk defa entry giriyorum. banyo yapmak üzere doğal gazı açma gayreti içindeydim. en son aşamaya geldim tam çakmağı çakacağım, burnuma keskin bir gaz kokusu geldi. kendimi durduramadım çünkü çoktan çakmağı çakmıştım. bir an her yer alev alev oldu. perde falan yanıyordu ki yanan şeylerin arasında tüpte vardı. ya artık şans mı yoksa allah mı yardım etti bilemeyeceğim ama tüp patlamadı. patlasaydı zaten şu an ve de sonsuza dek offline olurdum. ama patlamadı işte *mk. sonra söndürdüm yangını. ama o tüp patlasaydı çok kötü şeyler olurdu sözlük çok kötü.