http://img107.imageshack.us/img107/661/cezdze1.jpg adresinden görülebilecek ünlü yiğit özgür karikatürü.
abuk subuk şeylerin sebebinin sorulmasından bunalmış bünye cevabı.
(bkz: eşek)
saçma sapan ''neden'' li ''niçin'' li sorulardan bunalmış, anlatım bozukluğu aşığı bünyenin açıklama cümlesi.

ayrıca bir yiğit özgür karikatürü.

+ banka yetkilisi
- derme çatma gecekonduda kalan gariban

+ bankamızın verdiği kredi sayesinde kira öder gibi ev sahibi oluyosunuz.
- kira öder gibi bir halimiz mi var?
+ nasıl yani?
- biz kira öder gibi yapıp ödemiyoruz.
+ aa.. niye ki, neden?
- çünkü eşşeğin zikinden dolayı.
- bu sıpa nasıl oldu?
+ çünkü eşşeğin zikinden dolayı.
dünya üzrindeki en rahatlatıcı cevaptır. karşınızdakine hem hiç bir şey söylememiş, hem de bir sürü şey söylemiş olursunuz ve içinizdeki şiş iner.

* hayır berke seninle çıkmak istemiyorum. bak üçtür konuşuyoruz bunu anla lütfen artık.
* ama bengisu neden?
* çünkü eşeğin zikinden dolayı berke, tam olarak eşeğin zikinden dolayı!...
içeriğinde "seni iplemiyorum sen malın tekisin bir tür amipsin benim gözümde ben nerdeyim sen nerdesin" tarzı bir mesaj saklayan cevap ifadesidir.
ilk kez bir erdil yaşaroğlu karikatüründe gödüğüm zaman beni çok güldürmüş olan söz.
insanlar arasında yaygınlaşan söz. * *
gördüğüm an yarıldığım bir yiğit özgür karikatürünün can alıcı cümlesi.
çok sevdiğim ve devamlı kullandığım anlamlı deyiş(tokuş).
neden- sonuç bağlamında ulasılan son durak.kelimelerin kifayetsiz kaldığı anlarda devreye giren kurtarıcı.
anlamamakta direnen şahsiyete cuk diye oturması %100 ihtimalli apıştırma cümlesi.
(bkz: kısasa kısas)
en iyi sebep cümlesi. her duruma uyduğu gibi kimseyi de rahatsız etmez. sanki hepimiz eşeğin zikiyle büyümüşüzdür. sevgilinize söyleseniz kırılmaz hatta benimser bu cümleyi, kendisi de söylemeye başlar.
her şeyin nedenini sorgulayan insanlara verdiğimiz cevap.mesela yarın çok önemli bir sınavınız ve yetiştirmeniz gereken tonla sunumunuz var ve bunu çok iyi bilen sevgiliniz bugün sinemaya gitmek istiyor. 'hayır' cevabınızla yetinmeyen sevgili nedenini sorgulamaya başlıyor, şöyle bir soruyla karşıyorsunuz 'neden sinemaya gitmiyoruz?' sanırım böyle anlarda böyle sorular soran kişiye bundan daha güzel bir cevap bulamazsınız.
y kişisinin msni açık olduğu halde tualetini yapmaktadır.o sırada msnden geçmekte olan x kişisi y kişisine laf atar.
x:selam,naber?
x:?

5dk sora...

x:neden cevp vermiyorsun?

20dk sonra tualetten çıkan a kişisi msne bakar ve cevap yazar;

y:çünkü eşşeğin zikinden dolayı!
(bkz: çünkü)
*
hayatta bilemedigimiz her soruyu dolduran cevap. örnek:

-abi biz neden varız?
+ee, çünküü..çünkü eşeğin zikinden dolayi..evet..
bir yiğit özgür karikatürünün son lafı.
bankacı:b
fakir insan:f

ayrıca b son derece kendine güvenen bir yapıya sahiptir ki olayın sonunda afallaşır, f kişisi ise ağzı açlıktan kokan tam bir fakirdir afedersiniz.

-b:sizi kira öder gibi evsahibi yapıyoruz.
-f:kira öder gibi bi halimiz mi var?
-b:nası yani?^%&
-f:çünkü, eşşeğin z*kinden dolayı!
yanılmıyorsam eğer, türk mizahında ilk kez ahmet yılmaz tarafından kullanılmış cevap kalıbı.

edit: türkçe karakterleri içermeyen başlık da mevcut. doldur boşalt işlemi için gereğini şey ederim.
insanı çileden çıkaran ss sorularına verilebilecek güzel bir cevaptır. tebeşire neden tebeşir deriz? ama neden sosyoloji? osmanlı ordusu neden güçlüdür? milliyetçilik akımının doğuş nedeni nedir? vs...
yigit özgür' ün bir karikatüründe kullandıgı espri.
tarih sınavlarında sorulara vermek istediğim cevaptır.
sevgilinin bunaltan sorularına cevap olabilecek cümle.
kainattaki tüm sorulara verilebilecek, mutlak doğru nitelikli evrensel cevap.