bugün

siyah bluzlu kadın muhtemelen yabancıdır.

çünkü bunu çorumlu olsa yapmaz!
senin yaptigini çorumlular yapmaz.
her aşamasında beyin yakan kazadır. 3.aşamadaki çocuğa yaptığı şey yüzünden gerçekten söylenecek bir şey yok. sadece arabayı geri kaçırdığı halde indikten sonraki umursamaz tavırlarından dolayı 1 kamyon dolusu dayağı hak etmiş..

bu canına yandığımın arabalarında bebek varken kapıları kitlemeyen, aşırı sürat yapan, kural ihlalleri yapanların bir daha araba kullanmaları yasaklanmalı. yıllar önce sokak arasında 20 km hız ile giderken sağımızdaki sokaktan sürat ile gelen bir sığır göbekten girdi bizim araca. ön tarafa oturttuğu çocuğunun kemerini de bağlamadığı için çocuk koltuktan fırlayıp kafası ile ön camı patlattı. yanımdaki arkadaşımın belinde ciddi bir hasar oldu bende omzumu ve başımı kapıya çarptım zaten sonradan yırtılma olduğu anlaşıldı. biz bu acı içerisinde ve şok içinde iken arabadan inip hemen çocuğa koştuğumuz halde babası olacak şerefsiz bizimle kavga etmeye çalışıyordu çocuğuna bakmadan. aslında sadece şoförlük değil ebeveyn olmakta zorlaştırılmalı bu ülkede..
itiraf etmeliyim ki siyahlı kadındaki vurdum duymazlığa hayran kaldım. bunun g.tüne çivi çaksalar "bu tıkırtı nereden geliyor" der.
En uyuz olduğum şey bu bebek koltukları.
Beyaz yakalı concon aileler çocuklarını bu koltuklara oturtuyorlar.
7 yaşındaki çocuğunu hala o koltukta oturtan zibidi tanıdıklarım var benim.
2 cocuk yetiştirdim 1 kere bile oturtmadım böyle çocuk koltuğuna.
Neden?
Çünkü çocuğun psikolojisini bozuyor.
Çocuk her yerde özgür olmak ister.
Sen arabanı adam gibi kullan lavuk, çocuğu ne bağlıyorsun.
Aha bak onu da becerememiş zaten cocuk uçmuş.
Ver annesinin kucağına otursun cocuk mis gibi işte.
Anneden daha mı güvenli o gavur icadı plastik şey.
Yapmayın arkadaşlar.
Conconluk yapıcaz diye çocukları bağlamayın.
Bu şekilde zapturapt altına alınan cocuklar ilerde pısırık ve başarısız oluyorlar.

Bunun dışında kazanın diğer detaylarına yukarıdaki arkadaşlar değinmişler.
Ama o direksiyona geçip yanlışlıkla geri vitese takan adam tam bir öküz.
Mümkünse sınırdışı edilsin.
Sebebi Mal popülasyonundaki artıştır.

Yoksa bu kadar mal aynı anda aynı yerde nasıl denk gelecek.
"aşama" diye adlandırılan her sahnede, hem gözüm hem de ağzım artan oranda açıldı.
siyahlı kadın, anne, kurtarmaya çalışırken anneyi ezen deve...
bu üç mala rağmen o çocuk hayatta ya, daha da ölmez artık.
Siyahli kadinda suc yok butun suc cocugun annesinde.

Ihmal 1. Cocugun koltugunu arabaya sabitlemeden cocugu arabaya bindirmis. O vaziyette araba bi yere carpsa cocuk yine sikintida

Ihmal 2. Kapi iclerinde çocuk kilidi oluyor onu kilitle ki cocuk kapiyi acamasin.

Ihmal 3. El frenini cekmeden arabadan inmemelisin.

Ihmal 4. Cocugu yerden alinca hemen yoldan çekil baska arabalar da carpabilir.
ya en son otomatik vitesli araba kullanmayi bilmeden arabayi hareket ettirmeye calisan kirmizi tshirtlu lavuga ne demeli amk. bilmiyorsan cekil de bilen birisi gelsin yapsin geri zekali. bilmedigin halde devam etmek ne amk. daha oncesinde ezilen olmadiysa o harekette araba birinin ustunden gecti galiba.
araba nasıl geri geri geliyor dedirtmiştir.
kırmızılı çocuk da embesil oğlu embesildir. ileri alamadı ya la arabayı.
siyahlı kadının görmemesi anormal değil, çünkü çevresine dikkatli biri olmayabilir. genelde iyi bir gözlemci olduğum halde bazen kafamda yoğun bir şey varken çevreye dikkat etmem. kadını duyarsızlıkla suçlamak doğru gelmedi bana. dikkat herkeste aynı olmayabilir. ayrıca aynı kadın araba geri kaydığında koşanlar arasındaydı.

kapının açılması araçtaki çocuk kilidiyle alakalı. bunu kapatmayan ebeveyn hatalıdır. koltuk düzgün bağlanmamış burada da ebeveyn hatalıdır. özellikle isofix'li koltukları bile kemerle bağlama taraftarıyımdır ben. çocuk kemeri açabiliyorsa ve kemeri koltuğa sabitleyen başka kilitler yoksa ne yapılabilir bilmiyorum. ürün alırken bunlara dikkat etmek lazım. koltuğu düzgün bağlayıp kemerle çocuğu da koltuğa düzgünce bağlamak gerekir.

el freni ise telaş kaynaklı atlanmış bir emniyet önlemi. araçların geçtiği yola çocuğunuzu düşürdüğünüzde el frenini çekmeyi unutabilirsiniz onu da anlarım.

ama arabayı ileri çekmek için binip geriye kaydıran elemana yorum yapamadım. araba zaten kaymış, küçücük araba itsen gider. az ileri it el frenini çek. niye binip yürütmeye çalışıyorsun?

can kaybı ve yaralanma olmaması teselli olan kaza.
bebek koltuğuna conconluk gavur icadı falan diyen olmuş. trafikte kazanın her zaman size bağlı olmadığını bilmezseniz öyle sallarsınız conconluk falan diye. sen istersen 20 yıl hiç kaza yapmamış ol karşındaki pembe tişörtlü bir eleman ayağıyla tutunmuş direksiyona geldi senin güvenli ve conconsuz bir şekilde 20 km hızla giden arabana hafifçe vurdu. o güvenli anne var ya hiç farkında olmadan bebeğini tavana yapıştırırsa anlarsınız conconun gerekliliğini. la ben neyse bir şey demiyorum.