bugün

evrim bilimcilerinin bütün canlıların tek bir atadan geldiği söylemlerine karşılık, hayır bizi tanrı yarattı, hayvanlarla ortak bağımız yok, üstelik çamurdan yaratıldık diyen insan serzenişi..

aydınlatıcı edit: #3744357
evrimcilerdir. hiç canlı yokken böyle çamurda bi kıpraşma olmuş, ilk bakteriler meydana gelmiş, sonra zamanla timsah falan oluşmuş, timsahtan kuşa, kuştan penguen ve atmacaya kadar değişik varlıklar türemişler ve en sonunda insan meydana gelmiştir. belki birkaç milyon yıl sonra insanın pabucunu dama attıracak yeni canlılar türeyecektir. evrim devam etmektedir.
bir baska baslik sican yazar lafi.

uzulme (bkz: sen maymundan geldigimizin ispatisin). * * * *
dünyada hayatın başlamasına ilişkin heterotrof görüş'e göre doğru olabilecek bir teze inanan canlıdır.

heterotrof görüşe göre yaşam okyanusların dernliklerinde sıcak su kaynaklarının yanında başladı. bu kaynaklardan çıkan sular ve kaynakların etrafındaki mineraller tepkimelere girerek zamanda ilk organik moleküller olan aminoasitleri oluşturdu. bu aminoasitler nispeten daha komplex proteinlere, daha sonra da rna ve dna'ya dönüştü. gerisi de geldi zaten.
ataları toprak çömleklerdir, yok lan şaka, insan vücudunda da toprakta bulunan elementlerden büyük oranda bulunur. misal Oksijen (65%), Karbon (18%), Hidrojen (10%), Nitrojen (3%), Kalsiyum (1.5%), Fosfor (1.0%).* * (bkz: topraktan yaratildigina inanan angut insan)
"Andolsun biz insanı çamurdan (süzülmüş) bir hülasadan yarattık. Sonra onu (Hz. Adem'in nesli olan) insanı sarp ve metin bir karargahta (rahimde) bir nutfe (zigot) yaptık. Sonra o nutfeyi alaka (yapışan şey) haline getirdik, derken o alakayı mudga (bir çiğnem et) yaptık, o bir çiğnem eti kemik(lere) çevirdik (ve) o kemiklere de et (kaslar) giydirdik. Sonra onu başka yaratılışla inşa ettik (can verdik, konuşma verdik)..." (Mü'minun, 12-14).

Hz. Adem (as)'in topraktan yaratıldığını bildiren pek çok ayet vardır. "Allah sizi (Hz. Adem'i) bir topraktan, sonra bir meniden (Hz. Adem'in neslini) yarattı." (Fatır, 11). Şu Ayet-i Kerimelerde de insanın topraktan yaratıldığı belirtilir: 3/59; 18/37; 22/5; 35/11; 40/67; 30/20.

Şu ayette de bu çamurun mahiyetinden bahsedilir: "Andolsun biz insanı kuru bir çamurdan, değişmiş cıvık balçıktan yarattık..." (Hicr, 26).

insan vücudundaki elementlerin büyük bir kısmı toprakta mevcuttur. Özellikle balçık ve yapışkan çamurda karbon (C—4) ve (N—3) molekülleri eksi değerlidir. Bunlar, topraktaki oksijen, fosfor ve hidrojenle kolaylıkla birleşerek insan vücudunun teşkilinde önemli görev almış olabilir.
Günümüz insanı her şeyi, kendi akıl ölçüleriyle değerlendirmeye çalışır. Eline bir avuç çamur alır, bundan insanın nasıl yaratılabileceğini düşünür. Bir çamura, bir de kendisine bakar. Arada hiç benzerlik yok. Ona göre bundan, ya tuğla veya çömlek yapılabilir. Çünkü kendi gücü buna yetmektedir...
(Prof.Dr.Adem Tatlı)
sandığına göre insandır ve doğru sanmaktadır. yaratıcısı tarafından öyle olduğu söylenmiş ve inanmıştır. ona bilmediklerini öğreten ve kurandaki çeşitli örnekleriyle * ispat eden yaratıcının çamurdan yaratıldığımızı söylemesine inanmamak, tüm örnekleri yoka saymak ve rezervasyonunu * yaptırmak demektir. (bkz: ortak atadan geldiğini sanan maymunumsu insan)
(bkz: maymundan geldiği sanan canlı)
örnek:(#3744236)
düşünen canlıdır.
zira gidip wc de masturbasyon yaptıktan sonra kanalizasyona boşalan değersiz sıvı kadın rahminde nasıl insana dönüştüğüne şahit olup yaradanın yapabileceklerinden şüphe duymayan canlıdır.

aksi düşünende olacaktır tabi spermin değersiz olması için herzaman kanalizasyona karışması gerekmiyor değil mi?
hemi evrimcilerin, hemi de dincilerin ortaklaşabileceği muğlak bi ifade. adem çamurdan geldi, havva kaburgasından. ilk bakteriler de sonuçta pekala tam bir su birikintisinde değil de bir nevi çamurda meydana gelmiş olabilirler. yani mümkün mü? mümkün. olur mu? olur.
tanım: türkiye de çoğunlukta olan insan..

bir türlü anlatamadık derdimizi..

biz maymundan gelmedik..hiç bir bilim adamı (darwin de dahil bunlara) böyle birşey dememiştir. hatta harun yahya bile bilir bilim adamlarının böyle bir iddaası olmadığını... daha nee diyi; harun yahya diyorum be..

ayrıca neden bu kadar sığ bir fikirle gelip bilimle biyoloji ile alakanız olmadığını kanıtlıyorsunuz..

bakın size kardeş nasihatı; siz siz olun arkadaş ortamında biz maymundan geldik iması taşıyan bir cümle kurmayın.. eğer o arkadaşlarınız az buz bilimle haşır neşir ise size kıçıyla güler..
ufak tefekken gittiğim akrabalarımda (kim söledi hatırlıyamıcam)söylendiğini anımsadığım olayın zihinmde canlandığı durum.

akraba: allah insanları çamurdan yaratmış!
ufak tefek: hmm.. (haydaa maça başlamışlar bensiz :( )
akraba: ve ademle havva blablabla...
ufak tefek: (bende aşaki maalede takım kurucam..)

(bkz: 80 lerin sonunda 90 larin basinda cocuk olmak)
insanın yapısındaki elementler incelendiğinde, bu elementlerin çoğunun toprakta da bulunması insanoğlunun topraktan yaratılışının olasılığını daha da artıyor. bu çağdan sonra inanmanın bir lüzumu kalmadı, cehenneme odun gerek.
(bkz: çamuru maymundan üstün tutan canlı)
(bkz: kaburgayı maymundan üstün tutan dişi)
şair eşref zamanından yurtdışında bir konferansa gider ve yaratılış teoremiyle orada dalga geçilir. şair eşref'in veridği cevap ise şu olur:

- toprak çatlak olmasaydı nasıl olurdu ananın amı?

edit: tam doğru olanı şu şekildedir:

ey bana tıynet-i adem in çamurunda saman var mı diyen
gel bir daha etme bu sual-i hamı
çamurunda saman olsaydı eğer ebül beşer in
çatlayıp ta yarık olmazdı ananın amı...
yüzüklerin efendisinde ki orklar ise doğru düşünen canlılardır
insanoğlu zaten vücudunundaki çeşitli maddelerin muhteviyası ile çamurdur. bizde olup da toprakta olmayan madde ne acep?

cevabımı kendim vereyim; "kibir"dir.
dine ve inanca yapılan saldırıları gördükçe, 'olsak olsak çamurdan gelmişizdir' diye düşünülebilitesi olan canlıdır.
(bkz: tersine evrim)
(bkz: insanın maymuna dönüşmesi)
edit:
(bkz: seri eksici şebek)
paradigma kibir demiş. çok ta doğru söylemiş. insan dünyadaki kibir gibi bir hisse sahip tek memeli hayvandır. diğer hayvanlardan üstün olan zeka seviyesine ve sahip olduğu hislere o kadar güvenir ki kendisini çok özel zanneder. bu sebeple kendisini çok özel bir valığın yarattığı mütiş bir canlı olarak görür. insan için insan tüm canlılardan farklıdır. bu sebeple de çamurdan yaratıldığına inanır. yine insan zekası sonucu ortaya çıkan bilim 'genetik yapın bir şempazeyle %95 aynı' desede insan hep özel olduğuna inanır.
bilmek ve emin olmak ile bilemeyip, öğrenemeyip, ne idüğü belirsizlik arasındaki farkı çözebilmiş insan.

bir de inanç sahiplerinin ferasetleri açısından bilmeyenlerin inceleyip öğrenmesi gerekenler vardır, acaba ne anlam ifade ediyor;

(bkz: zannetmek)
(bkz: sanı)
(bkz: bilmek)
(bkz: bilmemek)
(bkz: öğrenmek)

kısaca...
doğrusu çamurdan geldiğine inanan canlı olması gereken ifade. tamam güzel kardeşim, beni aydınlatmak istiyorsun, benim maymunla ortak atadan geldiğimi irşad ediyorsun. ama ben inanıyorum yahu. inanç bu sanrı ve yahutta başka bir şey değil, iman ediyorum. gözüm kapalı bu saatten sonra. taklidi imanı geçmişim, hakiki imanda olmayı umuyorum. bu saatten sonra sorgulamam, bırak beni. bırak beni karanlığımda, aydınlatma.
kelime degistirmekle elde edilen bilgi sonucu herkesin olabilecegi canli tipi.

evrim teorisi ilk canli olusmadan once, dunyanin bir 'corba' oldugunu savunur; butun proteinler, yaglar, vitaminler yani hucrenin yapistasi ozelligi gosteren hersey, buyuk denizin icindeydi der, 'su' da diyebiliriz buna.

nitekim 'camur' kelimesinin 'su' ile karisik 'toprak' olmasi, topraktan kastedilenin donemi dolaysiyla 'hucre yapitasi ozelligi gosteren hersey' olabilitesi vardir.

bir de demir olayi var.

kitapta, biz size demiri kullanasiniz diye gokten yolladik, olarak gecer.
demirin aslinda dunya nin olusumu sirasinda var olmadigi, aya carpan bir goktasinin parcalanarak dunya ya demir getirdigi bilimsel olarak ispatlidir.

bir de, bir sey var tanimlayacak cumle bulamadim.

adem le havva gelmeden once binlercesi var oldu, gibi bir sey daha var kitapta.
ki yine edebi bir oyunla, insana evrilmeden onceki canlinin kast edildigi savunulabilir.
(bkz: ben topraktan bir canim)
(bkz: kum adam)
(bkz: madem evrim var maymunlar neden insan olmuyor/#3931257)
atanı da belirtsen seviniriz.