bugün

dizisi çok güzel olacağa benziyor umarım kitabın uyarlanmasından çıkmazlar.
ortaokulda ilk kez okuyup öğretmen olma isteği uyandırmıştı geçti sonra. naif bir kitaptı, yudum yudum akıp gidiyordu. fakat şimdi yine mi dizi dedirtiyor. *
Şüphesiz Türk edebiyatının ve Reşat Nuri Güntekin'in köşe taşı olabilecek harika bir eser. Bir çok kişi gibi benim de romanda en sevdiğim kısım feridenin kamrana "ben gülbeşeker'i seviyorum. " dedirttiği kısımdır. Bu romanı okuduktan sonra uzunca süre elime kitap alamadım bu tadı unutmak istemedim, diğer kitaplar sığ kaldı, ben derinliklerinde kaldım çalıkuşu'nun.

edit: dizisi çekiliyor belki buradan esinlenip okuyan gençler olur, sevinirim. Ama şöyle diyalogları duymak da üzüyor.
"Aaa aşkı memnunun kitabı çıkmış. "
yani demem o ki bilinçli bir gençliğe katkı sağlayan bir iş olur umarım. Bihter'in ne giydiği olayından çok bu sefer burada Gerçek, masum aşk görülse; idealist öğretmeni izlesek çektiklerini seyir etsek onla üzülsek onun bulduğu umudu biz de görsek çocuklarda. Ama gene de kitaptaki tat olmayacak sayfalardaki gibi heyecan vermiyor renkli ekranlar. Fahriye Evcen ve burak özçivit harika bir uyum olmuş. Bu konudaki seçim sevindirici.
müziği bile bir kütüğü oynatacak cinsten olan uyarlama dizidir.trtnin yapımını beğenmeyenleri falan görüyorum da biz köydeydik televizyon trt1 2 3 4 çekerdi sadece ve her ramazan yayınlanırdı bu dizi bizde her bölümünü ezberlediğimiz halde bi sonraki gün için heveslenirdik.5 yada 6 lı yaşlarındaydım bilirsiniz cinsel kimliğin oturmaya başladığı fallik dönemdir bu dönem ve ben aşkıda sevmeyide bu ve bunun gibi biçok ruh halini (sizlere göre) dandik trt dizilerinde gördüm öğrendim.he doğru objektif baktığında şimdi ne oyunculuk üst düzey nede yönetmenlik görüyosun bunu ama o muhteşem çekimli amerikan dizilerinde ve filmlerinde olmayan ruh ve bizdenlik bizim tepkilerimiz var bu dizilerde.yeni yapılacak olanın tanıtımlarını gördüm gayet hoş çünkü kenan kalav ile burak özçivit baya birbirlerini andırıyorlar ve tabi fahriye evcen faktörü bambaşka bişey.izliyecem sırf yaşayamadığım içimde kalan ukte olan herşeyi kendime bile söyleyemediğim herşeyi saçmasapan bi oyunculukta olsa o müzik eşliğinde kamuranın çikolataları getirmesi ağaca çıkmaları salıncak sahnelerini herbişeyi biraz mutlu biraz buruk izliyecem.bilmiyom ya sözlük belkide nostalji seviyorum amınakoyim.aşk dedin mi sevmek dedin mi göster bana sadece akasya durağı gibi saçma sapan dizilerle her yerde taşşak geçen ben varsa sahnesi izlerim.gözlerim dolar belki mutsuz olurum ama izlerim.burç işlerine hiç inanmam ama yengeçmişim amınakoyim bu burç olayında beni tek doğrulayan şey aşırı duygusal olmam galiba.
burak özçivit in çok hoş gözüktüğü dizi.
içine edilmiş eserdir.
dizisi, filmi, tiyatrosu her bir haltı çıktı bakalım sıra neyi çıkacak.
gayet güzel dizi. kamuran ve feride'nin atışmaları çok komik.
1. bölümü gayet olmuş dizi. Fahriye Evcen beklediğimin tersine aydan şener'in rolünü sırıtmadan götürüyor.
Bence hiç bir dizi ya da film kitabından daha güzel olamaz. Diziyi izlemeden önce kitabı okuyanlar benim düşündüğüm gibi düşünecektir.
az biraz neyzen tevfik'e yer vermiş 2013 yapımı dizi. normalde dizi izlemem ama içişleri bakanı izlediği için eşlik ediyoruz. ama beni kazandı dizi onu diyebilirim. neyzen'e yer vermek kimin aklına geldiyse helal olsun diyorum.
-spoiler-

Bu son ayrılık saatinde niçin hakikati saklamalı? Bu okumayacağın defteri ben senin için yazdım Kâmran. Evet, ne söyledim, ne yazdımsa hep senin içindi. Yanlış, çok yanlış bir iş tuttuğumu bugün artık itiraf edeceğim. Ben, her şeye rağmen seninle mesut olabilirdim. Evet, her şeye rağmen seviliyordum, sevildiğimi de bilmiyor değildim; fakat bu bana kâfi gelmedi, istedim ki çok, pek çok sevileyim, kendi sevdiğim kadar değilse bile -çünkü buna imkân yok- ona yakın sevileyim. Bu kadar sevilmeye benim hakkım var mıydı? Zannetmem Kâmran. Ben, küçük, cahil bir kızdım. Sevmenin, kendini sevdirmenin de bir yolu var, değil mi Kâmran? Halbuki ben bunları hiç, hiç bilmiyordum. Senin Sarı Çiçeğin -taş atmak için söylemiyorum Kâmran, inan bana, mademki seni mesut etti, ben hayalimde onunla barışıyorum- kim bilir ne kadar cazibeli bir kadındı? Kim bilir sana ne güzel şeyler söylüyor, ne güzel mektuplar yazabiliyordu? Ben, belki senin çocuklarına, çocuklarımıza iyi bir anne olacaktım. O kadar. Kâmran, ben, seni sevmesini, senden ayrıldıktan sonra öğrendim. Hata yaptığım tecrübelerle, başkalarını sevmekle sanma sakın. Gönlümün içindeki derin, hazin, ümitsiz hayalini sevmekle. Zeyniler mezarlığının karanlığında, rüzgârın sonbahara kadar haykırıp ağladığı uzun gecelerde, Çeçen arabalarının ince sesli, yanık çıngıraklarının tirediği bu ovalarda, Söğütlük bahçelerinin ılık iğde kokularıyla dolu yollarında, ben hep seninle yüz yüze, senin hayalinin kollarında yaşadım. Yarın, karısı olacağım biçare adam, beni zambak gibi masum bir kız zannediyor, ne yanlış! Sevdanın hiçbirinin, bu dul kadın ruh ve vücudunu benim kadar hırpaladığını, yıprattığını zannetmiyorum. Kâmran, biz asıl bugün birbirimizden ayrılıyoruz. Ben, asıl bugün dul kalıyorum...
Bütün olan, geçen şeylere rağmen, sen yine bir parça benimdin; ben bütün ruhumla senin...

-spoiler-
hem romanını hem aydan şener'li kenan kalav'lı dizisini izlemiş biri olarak ancak ilk yarım saatine katlanabildiğim dizi. hikayeyi uzatmak için saçma sapan karakterler, olaylar eklenmiş. ayrıca normalde kamuran süsüne düşkün, naif bir delikanlı. feride hep onunla dalga geçerdi bu dünyaya yanlış gelmişiz sen kadın ben erkek olmalıydım diye. burak özçivit'te o halleri göremedim. bir de fahriye evcen aşırı yapmacık, hey gidi nerede aydan şener nerede fahriye!
En sevdiğim romandır.
Kanal d'nin yeni dizisidir. 1. bölümü ile gayet güzel olmuş dizidir. Burak Özçivit, Kenan Kalav'ı aramıyor, aynı şekilde Fahriye Evcen'de Aydan Şener'in yerini aratmıyor. Hiç bir şekilde sırıtmıyorlar. izlenilesi dizidir.
ilk bölümden hemen notumu vereyim;

bok gibi bi dizi. sebebi ise çalıkuşu rolündeki feride adlı kızın hiç rol becerisinin olmayışı. sanki tiyatro da sahne alıyormuş gibi cümleleri var. her hareketi yapmacık. gerçi tiyatro da bile buna rol verilememesi lazım...

özetle; güzellik ve yakışıklılık sayesine izlenirse izlenir. zaten millet olarak kabiliyete ve yeteneğe değer veren bir toplum değiliz. zaten o yüzden behlül'ler bihter'ler, fatmagül faki'ler, hilmi cem'ler hep ön planda oldu ve olmaya devam edecek.
kamran'ın neden doktor yapıldığı anlaşılamayan dizi!
burak özcivit yerine murat han oynasaymış o daha cok kenan kalav'a benziyor. ama yinede burak özcivit'in gideri var. ayrıca muhteşem tırı vırı'nın lüftü paşası, mustafa paşası, beyhan sultanı ve şeyh maşuki'si de varmış evlere şenlik.
Her şeye rağmen kitabı için izlenecek dizi. Dizinin iyi veya kötü olması çok da mühim değil.
sırf fahriye evcen için izlenecek dizi.
şu sıralar okuduğum, tozlanmış türkçe,arapça kökenli kelimelerle ayrı bir tad veren roman. tdk sağolsun eserin yüzeyinde bırakmıyor insanı. psikolojik çözümlemerin bol olduğu, modern türk edebiyatına geçiş ürünüdür.
1 günde bitirdiğim kitaptır kendileri... muhteşem bir kitaptır!
2 kere okuduğum nadide kitap. atatürk'ün de başucu kitabıdır.
kanal d nin 1 haftada en az 5 kere yayınladığı yeni dizidir. kitabını soluksuz okunacak düzeyde nadir kitaplar arasındadır. *
Kamran ı keşke sarısın bi aktör oynasaydı zira feride ondan sarı çiyan diye bahseder ve kibarcık olmamıs kamran burda bıçkın delikanlıya yakın desek yeridir.
Başrollerini burak özçivit ve fahriye evcenin canlandırdığı dizi. ilk bölümü ile ekranlarda yerini aldı, güzel bir dizi ve güzel bir ikili olmuşlar severek izleyeceğim.