bugün

gayet hoş bir anlamı olan, fonetik kız ismidir. 2 aylık kuzenimin ismiymiş. lakin yine bilinmedik isimler duyunca açıklama beklercesine bön bön bakan tiplerle uğraşmak zorunda kalacağımdan ötürü sinirliyim sözlük. ulan anlamını da öğrenemedim ki.
berrak, saf, temiz, tatlı su.
saf, temiz.
ufak, tefek tatlı bi kızın adı.
not: evet evet sevgilim olur kendileri.

uzun süre sona gelen edit: of zülal of şu sözlükte adının manasına girdiğim bu entryi görüp seni ne kadar sevip ayrıldığım için ne kadar pişman olduğumu anlasan.
bulutların gölgesi ve sevgiliye kavuşulan anda yaşanan mutluluk anlamları ile de bilinir.
üniversitedeki en yakın arkadaşlarımdan birinin ismidir. zülaller candır.
güzel bir isim.
çok güzel isimdir fikrimce lakin nerede söylesem bir türlü ilk söyleyişte anlaşılmaz
- isim ne yazayım ?
- zülal
_ zuhal mi ?
- hayır zülal .
- nasıl ?
- ...
saf, temiz su anlamına gelir. hayatım boyunca bir tane tanıdım o da çok güzeldi.
dünyanın en güzel, ama söylenildiğinde en anlaşılmaz ismidir. nihal diyen çıktı lan.
çok özlüyorum bun kızı galiba aşık oldum .
Kerime Nadir'in popüler romanı Samanyolu'nun ünlü kadın karakteri.
1. saf, temiz, berrak, içimi hoş, tatlı,soğuk, kevser suyu.

2. yaratılışın özü.
( osmanlıca da bi dönem kullanılmış)

Not: her zaman telaffuzu ve söylenişi zor olan isimdir.
Birine yazdırmak için sabır gerektirebilir.

edit: ayrıca Zümer suresi 16. ayette geçmektedir ve meal olarak çevirirken bazı hocalar, “altından üstünden ateşler geçen” anlamı yüklemişler, zira araştırmalarıma göre yanlış bilgidir, aldırmayınız.
Kuran in icinden cikmis olan en manidar isimlerden biri herhalde. Beyaz te li kizlara cok yakistigi rivayet edilmekte. Suphesiz ki tanrinin guzel yarattiginin guzel ismi olur dendiginde akla bu isim geliyor olmali.