bugün

zorlu'nun satın aldığı karayolları binası yerine yaptığı, heyula gibi, devasa ve çok çirkin binanın adı. ne yazık ki, bu çirkin yapıyı, çekmeköy'ün en güzel konut projelerinden biri olan rapsodi evlerini yapan ankaralı müteahhitlik şirketi aktürk yapı endüstri yapıyormuş. (yüklenici firma.)
Şu görsele bakınca aman da ne güzelmiş gibi görünüyor değil mi? http://www.zorlu.com.tr/i...a/press/zorlucenter02.jpg Siz bir de Boğaz Köprüsü'nden Avrupa yakasına geçip yanından otomobilinizle yol alırken bir bakın: Tam bir beton cehennemi.
Bakın o betondan cehennemi bizzat Zorlu'nun sitesinde nasıl tanıtıyorlar:

türkiye’nin ilk ve tek, 5 fonksiyonlu ‘karma kullanım’ projesi olan zorlu center, tabanlıoğlu mimarlık -emre arolat mimarlık ltd. şti. ortak girişim grubu tarafından hayata geçiriliyor. kültür ve sanat merkezi, otel, iş merkezi, alışveriş merkezi ve rezidansların yer aldığı proje 619,595 m2 lik inşaat alanında yer alıyor.
http://www.zorlu.com.tr/t...s_bulten_detay.asp?fid=91
30 Nisan 2009 tarihli, konuyla ilgili bir haber: http://www.emlakhaberleri...ter-i-akturk-kazandi.html

istanbul'da karayolları arazisi üzerinde gerçekleştirilecek olan zorlu center projesi'nin yüklenici firma ihalesini aktürk yapı kazandı. 12 firmanın davet edildiği ihaleyi kazanan aktürk yapı'nın üstlendiği projesinin inşaat sürecinde 3 bin kişi istihdam edilecek.
istanbul'un ortasına dikilmiş bu çirkinlikten kim 'eser' satın aldı diyordum ki; gördüm...
Acun Ilıcalı, Zorlu Center'dan ultra lüks bir daire satın almış. Projenin 16. katından aldığı 100 metrekare Boğaz manzaralı daireye 4 milyon dolar varmiş.
http://emlakkulisi.com/ha...nden-ev-satin-aldi/154097
dün bir işçisi intihar etmiştir.
inşaatında kardeş ve abinin çalıştığı, maaşların ballı olduğu avm.
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
Mimarisi güzel fakat alışveriş için pek elverişli olmayan bir avm.
http://ekonomi.milliyet.c...detay/1779409/default.htm
zincirlikuyu - gayrettepe metro - zorlu center labirentine sahip olan yer..

ummeti muhammed askina bunu tasarlayan muhendisi bana getirin.. bu ne lan boyle? ordan oraya gecisler, tabelalarin uzerinde 800metre yazilari falan.. bir ara korktum oyunlardaki gibi ctrl ye bas egil gibi seyler cikacak diye..

allah dusurmesin denilecek yere sahiptir..
vietnam'daki savaş tünellerine benzemektedir efendim.
lokman kondakçı'nın beşiktaş belediye başkanı olursa yıkacağını söylediği bina.

ihaleye 237 bin metrekare inşaat yapılabilir diye çıkılmış ve ihale sonrası her zaman ki gibi emsal arttırılıp kamu zarara sokulmuştur. 620 bin metrekare inşaat alanı vardır.
237 bin metrekare 1 milyar dolara gitmiştir lakin bu emsalle çıkılsaydı en az 3 katına gidecekti.

şaşırıyor muyuz? hayır bir benzeri ülker arena ve avm otel inşaatıdır.
senelerdir zaten boka sarmış olan istanbul trafiğinin iyice anasını bellemeye yemin etmiş istanbul sevdalıları' nın yapımına izin verdiği, zincirlikuyu, levent, maslak güzergahında ilerlemeye çalışanların yeni ömür törpüsü.
görsel
o mevkide biçok avm var zaten. boğaz yolu girişi de epey yakın. trafiğin içine ettiler.
Basık tavanları, labirent gibi yolları, buz gibi esen soğuktaki dış mekan mağazaları, çakıl taşları, olmayan asansörü ile bırakın Apple Store'u rahmetli Steve Jobs'ı mezarından çıkarıp getirseler bi fayda etmeyecek mekandır.
görsel
"şimdi ben beşiktaş tan geldiğime göreeee.... alt kat diyor gayrettepe diyoorr... 36 m. sonraa... ş imdi mecidiyeköy... söğütlüçeşme... değil yok... mecidiyeköy... o zaman asansöre... bin.. miyorum yok... 36 metre sonra... gayrettepe metro dediğine göre... şimdi metroya binsem... mecidiyeköy den çıkıp... metrobüs avrupa yakasııı diyor.. e ben de avrupa dayım? avcılar mı? nereye gidiyodum lan ben? bi dakka! asansörü tutun! bi dakka!"

çıkamadım.
O kadar kalite okdr lüks ki iÇersinde lc waikiki yok. Gerisini siz düşünün.
neredeyse her gün önünden geçmeme rağmen bir türlü gezme şansına sahip olamadığım, nasıl bir beton yığını olduğu dışarıdan belli olan lüküs marka şantiyesi. daha bitmediği söylenmektedir, ama bulunduğu muhitte bulunan kanyon varken, biraz zordur, kanyonun pabucunu dama atması.
konum olarak istanbul'un en iyi yerinde bulunan avm. zaten o arsa türkiye'nin en pahalı arsasıydı.
Türkiye'nin en pahalı arazisine kurulan, dünyanın en büyük mağazalarının ev sahipliği yaptığı alışveriş ve yaşam merkezi.

Üst(bahçe) katında louis vuitton, dior, fendi, celine, armani, michael kors, dolce gabbana, miu miu vb. Ultra lüks markalar bulunmakta. Birkaç aya da türkiye'nin ilk apple mağazası açılacak.

Eğer fakirseniz gitmenizi pek tavsiye etmiyorum, hayata bakış açınızı olumsuz etkileyebilir. Hatta çok fakirsiniz, keşke ölseniz..
içine hiç girmediğim ve girmeyeceğim beton yığını. dışarıdan bakınca da belli oluyor ki buraya bir takım ilişkilerle fazla inşaat izni verilmiş ve beton yığını olmuş. beton binaların üstü yeşillikle kaplanmasına rağmen hala çirkin. buranın yapımında emeği geçen herkesi bu güzel şehirde yaşayacak gelecek nesil iyi anmayacak.