bugün

tekrar açılmış sözlük. bence reklam yapıyolar ama bi çokoprens reklamı değil bence ben onu çok seviyom ya alamıyom pipim şişiyo hep muhahaha.
nesil olayını kaldırmış sözlük, herkes 1.nesil olacakmış bundan sonra.
"eski yazar dön çağrısı" diye bir mail yollamış olan sözlüktür. dedim o kadar kovdular bi de geri mi çağırıyorlar ama iş öyle değilmiş sanırım. arada biz de kaynamışız. olsun, sağlık olsun cool.
teması yüzünden girmediğim sözlük. gerçekten iğrenç bir teması var.
full ajax üzerine klasik tema koyarak mükemmel olmuş sözlük.

gazoz gibi valla fitaminli.
hiç sevmediğim sözlük. yalvara yalvara topladıkları yazarların kıymetini bilmeyen nankörlerin sözlüğü.
bir sefer yazar olduk, bir kaç entry girdik diye durmadan "gelin yazar olun, moderatör olun, 23 nisanda başbakan olun" diye mail atan ama ziklenmeyen sözlük.
konuşmak için ağzını veya düşünmek için beynini kullanmayan çok insanımsılara sahip oluşum. eziklik davranışlarını, aşşağılık kompleksi ile tanımlayan insancıklar, ne küfür ettiği değerleri biliyor?
nede savunduğu aptallığı tanıyor.

seviyesizliği bir özgürlük olarak algılayan insanlara, çüş diyecek bir çobanları bile yok. artık acıyamıyorum bile.

şimdilik 1-2 yazı karalıyorum.
yakında, bye bye ederiz.
Pot nickiyle zamanında haftalarımı verdiğim nankör sözlüktür kendisi. Hatasını kabullenmekten aciz moderatörler ve yöneticiler yüzünden çok yazar kaybetmiştir.

Daha ilk gününde, açıldığı saatte klavye başında onlarca yetenekli, yaratıcı ve değerli yazarlarlar, bir de ben, safça bir umutla, yeni ve gözde bir sözlük oluşumuna katkıda bulunduğumuzu sanmış, sözlüğe bir kişilik katmak için elimizden geleni yapmıştık. sözlükteki tek moderatör varolan iki yöneticiydi, ama sol frame'den kalite akıyordu. Ne zaman ki daha önce hiç bir sözlükte moderatörlük yapmamış, sadece moderatörlerin gazabına uğrayıp bolca kompleks edinmiş insanları moderatör yaptılar, o zaman sözlüğün tadı kaçtı. "Ezilen eline fırsat geçince ezer" derler, doğrudur. Tamamen keyfi hareket eden, "hata yaptın" diyip üsteleyince "sonda ünlemi yok", "ortada virgülü yok" diyip entrylerinizin 3te birini silmeye başlayan ayrımcı, yancı, kinci, ve hatasını kabul edemeyecek kadar kör bir moderasyonun etkisinde kalan o değerli yazarlar bir bir sözlükten ayrılmaya başladı.

Sonunda olan oldu ve sözlük iyice boşaldı (boş kaldı). Bir günde mail kutuma 15 kadar "geri dön" çağrısı geldiğini hatırlıyorum. Herneyse, "moderasyon değiştiyse gelirim" dedim, yönetimden gelen cevap "yok yok cidden bak valla değişti, gel" gibi bir şeydi. Geldim de, tekrar 3 4 gün sözlüğü o eski havaya soktuk sandık, bir şeyler değişti sandık, bir baktık ki moderasyon halen aynı boku yiyor. Yine tek tek gitti yazarlar. En son da ben gittim(sözlükteki tek online kişi kalınca). Şimdi 2 3 gün önce tekrar 3-5 spam geldi mail kutuma. "Bu sefer çok feci değişiyoruz, gelin bakın!" gibi bir şeydi yine. Tepem attı tabi. girdim sözlüğe, baktım fakir elçisi gibi o en eski birkaç değerli yazar tekrar bir şans vermiş, kolları sıvamış. Moderasyonu bir yoklayayım dedim, şunu yazdım:

http://www.zenginsozluk.c...den-yeni-bastan-baslamasi

Tam da beklediğim gibi, moderasyon halen eleştiri kaldıramadığını ispatladı. mail kutumda "biz sizin önerilerinizi alıp pırıl pırıl bi başlangıç yapıcaaaaz" ayağına yatan herifler, "bak adam hatamızı söylüyor, belki birazcık haklıdır, bi düşünelim" demeden, "sevmiyorsan yazmazsın kardeşim, yazarları sözlükten soğutmaya çalışıyorsun, amacın kötülük yapmak, ibnesin oooğğğluuum" triplerine girdiler. Oysa ben isterdim ki "evet biraz haklısın sanırım, sen ne öneriyorsun?" gibi bir tepki aliyim.

Herneyse, yazarlığını hiç takdir etmediğim, ama düşünce yeteneği bakımından pek çoklarını aşmış olan eski bir yazarın(kohestan) da sözlükten ayrılırken söylediklerinin bir kısmını aktarmak istiyorum:

"...;admininden tutun moderatörlerine kadar külliyen taraflı olan sözlük.bir de diğer sözlüklerden farklıyız demiyorlar mı...

eleştiriye de oldukça kapalılar. efendim bir başlık açıyorsunuz sözlüğü veyahut yönetimi eleştiren cinsen anında siliniyor. gerekçe de vermiyorlar. kafalarına göre başlık silen moderatörlerle dolu."

yine de uzak durun demiyorum, "benim sinirlerim kaldırır, ben moderasyonun gözünü açabilirim" diyorsanız katılın, eski güzelim sözlüğümü kurtarın...
40 fırın ekmek yemesi gereken, ama önce moderatör değişikliğiyle işe başlaması gereken sözlük. sol framei yavaş değildir, adeta durur. sözlükten ziyade forum halini almış. değerli yazarlarını kaybetmeye devam ettikçe, yok olacak sözlüktür kanımca.
Şu aralar pek rağbet görmüyor gibi.
bir türlü oturmamıştır.
sanırım yazarların en büyük şikayetlerinden biri de oylama sorunudur. ne artı ne eksi oy göremezsiniz çoğu zaman. bu da sözlükte kendi kendinize takılıyorumuşsunuz izlenimi yaratır. hoş değil.
moderatörlerinin bu diğer sözlükleri okuduğu sözlük. ne açıdan, zengin sözlük sayfasını açıp bakıyorlar. iyi yapıyorlar tabii, ben olsam bende yaparım. ama iş çok farklı;

şimdi ben orada da yazarım, burada da. ama burada yazdığım 3-4 entry var "zengin sözlük" ile ilgili, ve hiç biri iyi şeyler anlatmıyor. evet doğru, zengin sözlüğü başka sözlükte kötüleyen yazar benim. o başka sözlük uludağ sözlük. açık açık söylüyorum, znegin sözlüğü her fırsatta başka sözlüklerde kötüleyen ibne benim. ama bir sorun bakayım neden kötülüyorum? *
açık konuşmak gerekirse çok eksikleri var. ama şu kadar sözlüğün olduğu bir ortamda iyi ilerledi. lakin eleştirtmiyorlar lan adamlar başka sözlüklerde kendilerini. moderatör bugün başlık açtı "bu sözlükte yazar olup başka sözlüklerde bizim sözlüğümüzü kötüleyen ipneler" deyu. tamam o kadar ağır söylemedi ama, arkasından gelen yorumlar "vay amk kim o ipne?" , "ezik ipnenin teki işte" gibi laflar kalbimi çok kırdı. gözlerim doldu, ağlayacaktım. * neyse işte, entrynin içeriği "burada sol frame'i kullanılmaz hale getiriyorlar, ama o sözlükte çok adam gibi yazıyorlar, isim vermiyorum bakın" tarzıydı. isim vermiyorsun da hocam benden bahsettiğin çok açık. sol frame'i aynı tarz başlıklarla dolduran kişilerden biri benim. ha bana değil diyeceğim ama başka sözlüklerde "zengin sözlük"ü kötüleyip hala orada duran tek yazarda benim. uludağ sözlük'e girdim, paralel evrende benim entry eksi yemiş (zengin'le ilgili olan). iyi ki isim vermedin hee hocam, bizde anlamadık amk... *
biraz eleştiri kabul edeceksin. ha açıklama yaparsın, ama huraaa deyu adam öldürür gibi entry girilmez ki. bakın isim vermiyorum, hiç bir moderatör üstüne alınmasın. *
biliyorum ki bu entryyide okuyacak. zaten o yüzden selam çaktım buradan. o da oradan selam atıyor. ama isim vermedim bak, kime selam çaktığım meçhul. *
en gerekli yerde ulaşılamayandır, çıldırtmak üzeredir.
birinci yılını doldurmasına iki ay kala en durağan zamanlarını geçiren sözlük. hiç bu kadar durgun olmamıştı.

bi dakka lan. birinci yılına iki ay kala mı? olmuş mu o kadar? zaman ne de çabuk geçiyor.
stratejik hatalar yüzünden kapanmı$ olan sözlüktür. beni dinlemediler...
Burada zamları güle oynaya alkışlayanları ve haklı çıkarmaya çalışanları gördükten sonra Uludağ Sözlük'ün alt ismi olması gerek dediğim nitelendirme.
ne anılarımın geçtiği sözlüktür. uzun bir dönem önce bırakmışsam da (1 ay kadar) kapanmasına üzüldüm. arada oradaki dostları görüyor mutlu oluyordum. umarım feodal kapatma kararından geri döner. ama o da haklı, son zamanlarda sözlüğün reytingleri çok düşmüştü. hele bazı günler 2 sayfa bile çıkmıyordu. her halükarda son zamanları olduğu belliydi. ama suç yine yönetimin. feodal'ı severim, ama yanlış bir politika izlediler. daha doğrusu hiç politika izlemediler. teknik şeyler dışında adminlerin varlığı yokluğu birdi. moderatörler sayesinde o kadar üye kazandı o sözlük. "ruyapecatrix" ve her ne kadar beni sevmese bile hakkını yemeyeceğim "alttaki entry yalan" sayesinde o kadar yazar toplandı. ama yetmedi. okulların açılmasıyla yazarlarını teker teker kaybetti (ki bu çoğu yazarın liseli falan olduğunu gösteriyor). en çok entry giren moderatörlerinden birini kaybetti. kavgalar çıktı (dürüst olayım, bazen ben çıkardım kavgaları) ve millet terk etti sözlüğü. ben de terk ettim. ama yinede arada ziyaret etmek, şöyle bir uğramak, yeni nicklerle tekrar üye olup trollük yapmak, eski dostlara mesaj atmak çok iyiydi.

şimdi sözlükte mesaj yazmak, entry girmek mümkün değil. kısacası üye olan biri ve olmayan biri arasında fark yok. bu demek oluyor ki sözlükteki herkesin iletişimi kesilmiştir. daha bu yoldan dönünmeyeceği açıktır. açılsa emin olun daha kötü olur bu durumdan sonra.

cool adam'ın sözlük macerası da böylece biter.
bugün ansızın kuru bir açıklamayla kapanmış sözlüktür. hayli iddialı başlayan cool adam tıpkı en baştan kehanette bulunulduğu gibi ömrü iki gün olan bir klondan ileri götürememiştir malesef sözlüğü. üstelik işler sarpa sarınca birlikte yola çıktığı feodal'i de yarı yolda bırakarak askere gidiyorum yalanı ile topuklamıştır. eminim zaten şuanda yukarılardan bir yerlerden bizi izlediğine.

cool adam efsanesinin de çöküşü oldu bu kapanış. sen o kadar iddialı ol. diğer sözlüklerden farklı olduğun savıyla çığırtkanlık yap. moderasyonlardan çok çektim gelin benim sözlüğümde böyle şeyler yaşamayın deyip insanları çağırıp sonra da saçma sebeplerle insanları sözlükten at. nasıl bir tıynettir, nasıl biz zihniyettir çözemedim. ne yapmaya çalışıyor? amacı ne? bilemedim. cool'un gidişinden sonra omzuna yük binen feodal de savaşmak yerine kuru bir açıklama ile kaçmayı seçince iş bu raddeye gelindi.

duyurmadan etmeden, server taşıyoruz bahanesi ile iki-üç gündür kapalı olan sözlüğü sen tut kapat. nasıl bir saygısızlıktır bu? ulan biz orayı ayakta tutabilmek için gecemizi gündüzümüze kattık. bizlerin gösterdiği emek ve özverinin yarısını göstermiş olsaydınız, o sözlüğü en az ben ve birkaç kişi gibi sahiplenmiş olsaydınız bugün gelinen nokta bambaşka olacaktı. işlerine gelmeyen yazarları atıp atıp sonra bu sözlük neden durgun yahu diye sorma gafletinde bulunmaları da ayrı bir gülünç.

roptesambirsiz cikmam abi nicki ile sözlüğün açıldığı günün ertesi gününden beri orada bulunan bir yazar olarak 11.000 civarında entry girmişim. pekçok yazar kazandırmışım sözlüğe. sırf sözlük canlansın diye elimden geleni yapmışım. onca emeğimin üzerine bugün içtiğim bir bardak suyla kaldım. saygısızlığın daniskası olduğu gibi, cool adam ve feodal'in intereaktif camiaya rezil oluşunun da göstergesidir.

buraya gelip de içimi döküşüm bir kuyruk acısından ibaret sanılmasın. o şekilde addedilmesin lütfen. zaten zengin sözlük çatısı altında biz süre barınan herkes demek istediğimi çok iyi anlayacaktır. beylerimiz lütfetmiş de bir süre açık tutacaklarmış sözlüğü ki entrylerimizi alabilelim. allah razı olsun. çok iyilerdir.

her şeye rağmen muazzam zaman geçirdim o sözlükte. harikulade insanlarla tanışıp, enfes dostluklar edindim. her birini saygı ve sevgi ile öpüyorum. lakin bilinmeliidir ki; ne cool adam'a ne feodal'e hakkım helal değildir. ben sözlüğün açık bulunduğu 11 ay içinde hergün muhakkak zaman ayırıp bir iki satır dahi olsa yatmadan bir şeyler karalamışsam ve bunu yapmadığım gün sayısı bir elin parmaklarını geçmiyorsa daha söyleyecek sözüm yok.

bize yazacak sözlük çok. ama merak içindeyim cool adamın bundan sonra hangi yüzle sözlükte yazacağını. gerçi denizde kum onda fake hesap.

neyse yaklaşık bir senenin verdiği dolmuşluk yaza yaza bitmez. tüm zengin sözlük ahalisine saygı ve selamlarımla. artık röpteşambırımı da çıkarabilirim. zenginlik buraya kadarmış. saat 12'yi vurdu prens uykusundan uyandı.

bundan sonra buralarda daha sık görüneceğim muhtemelen.
maalesef, seviyesizlik ve sorumsuzluk toplumun her tabakası için mevcut. zengin sözlük mod'lar sayesinde bir yere kadar vardı. fakat son an'a kadar yazdığım sözlük ün bu şekilde yok olmasını anlayamıyorum. insanlara(yazarlara) bir hafta önceden kapanma kararı iletilebilirdi.
bir de, toplum olarak, okuma özürlülüğümüz düşünülür ise bu tür paylaşım amaçlı oluşumlar geyik muhabbeti olmadığı sürece yaşayamaz.

not: vaaay ropteşambırsız vay, seninle az çakışmadık yani, zengin de.
ama, yine de tatlı bir anı olarak kalacak.
öylesine girdiğim zaman * feodal'ın kapatma kararıyla üzüldüğüm sözlük.
kapatma kararı almışlardı uzun zamandır. bir ay sonra kapanacak dediler ama hala açık üye alımıda açık. ben, baştan söylemiştim sizden de sözlükten de adam olmaz diye. dinlemediler. kapanacak dedim, alay edip güldüler. ohhhh içimin yağları eridi. ohhh içimin yağları eridi nasıl sevindim kapanmasına anlatamam.

edit: paranın hışırtısı nickli moderatörün beni boş yere sildiği vardır sonradan attılar modluktan ama iş işten geçti. ben, hayatımda bu kadar ukala bir admin görmedim. ilk defa zengin sözlük'te gördüm. al işte gördün ebenin amını tersten. ben, sizden adam olmaz deyince söylemediklerini bırakmadılar. sürekli ben haklı çıktım. 'alttaki entry yalan' nickli moderatörde tam bir çamurdu. yani bi' tane insan bile yoktu o sözlükte birkaç yazar haricinde.
kapanma kararı almış olan sözlüktür.
bundan aylar önce, kapanacağı kehanetinde bulunduğum ve gerekçesini bir entarimde şu şekilde belirttiğim sözlük:

ahh ah, bu kaçıncı "bu sefer çok pis olacak! küllerimizden doğuyoruz, çok feci gaza geliyoruz hazır olun!" duyurusu, bu kaçıncı "hani o ilk yazarlar var ya, onlar bi geri gelsin, çok değiştik çünkü, bu sefer çok değişik olacak" vaadi? Sözlük bu son yine "yeniden 'yeni baştan başlıyoruz!'" gazıyla kaç gün ne kadar aktif olur? 'Zengin tribi ayağına yatıp sözlüğe kişilik kazandırmaya çalışanlar'a yüklenilir, ama 'sözlükteki tüm yazarların "ahaha çok zenginim" demesinden şikayetçi yazarlar'a da yüklenilir, e amına koyiyim herkese yüklenirsen kim kalır sözlükte? Bu öyle "üç yeni yazar, beş de eski yazar, heeeh 8 olduk, bi de cool adam, etti mi sana dokuz." mantığıyla sürmez, süremez.
yayın hayatı son bulmuş sözlük.

hani atıp tutuyordunuz lan, n'oldu?
güncel Önemli Başlıklar