bugün

çokça bulunan insan tipidir. bu zengin suriyeliler fakir olanlara sahip çıkmış olsalardı bir tane suriyeli dilenci göremezdiniz. benim oturduğum site ortalamanın üstünde lükse sahip bir yer. buranın %60'ı rahat suriyeli. giydikleri markaları henüz giyebilmişliğim yok. her zaman açık kapı politikasını destekledim fakat bazı konularda eleştirmek benim hakkım.

1- sen eğer mülteci olarak bir ülkeye sığınıyorsan o ülkenin dilini öğreneceksin. elin italyalısı, korelisi, ingilizi gelip 1-2 yılda türkçe konuşuyor ama sen 4-5 yıldır buradasın bir tek abi mendil ister misin demeyi öğrenmişsin.

2- sığındığın ülkenin kültürünü öğreneceksin. çocuklarını bu kültüre uyduracaksın. suriyelilerle yaşayamamamızın temel problemlerinden biri de kültür çatışması problemidir. bunu detaylandırmak istemiyorum siz anladınız zaten.

3- zengin suriyeli olayı. ciddi bir sayıda zengin suriyeli var. bu paralar nasıl geliyor nereden geliyor bilmiyorum fakat çok zenginler ve ben bugüne kadar bir suriyelinin başka bir suriyeliye sadaka verdiğini hiç görmedim.

4- en çok sitem ettiğim konulardan biri ise asimile olmalarıdır. yahu bir anda geldiler türkiyedeki insanların hiçbir iyi özelliğini almadılar ne kadar kötü özelliği varsa aldılar. başörtüler çıkarıldı, dar kot pantolonlar giyilmeye başlandı, 5 vakit namaz kılanlar camii yüzü görmez oldu. neden hep ahlaksızlığa yönelir bu insanlar -sadece suriyeliler değil- anlamış değilim.

bu maddeler daha çok arttırılabilir fakat benim aklıma bu kadarı geldi.
Türkiye Cumhuriyetine kaçabilmiş suriyelidir.
Daha zenginleri Avrupa ülkelerine kaçmıştır.

Düşünün ülkemizde savaş olmadığında bile gelir düzeyi düşük insanlar bir şehirden başka bir şehire bile yolculuk yapamazken ülke değiştirmekten bahsediyoruz.

Hele savaş şartlarında bunu yapmak oldukça maddi külfet gerektirir gibi geliyor bana.
lc waikiki de bolca görebilirsiniz.