bugün

Az önceden şimdiye geldikten ötesi yoktur benim için.

içinde bulunduğumuz anı bile yaşayamıyorken neyin yolculuğundan bahsediyorsunuz ki?
eğer mümkün olsaydı insanların olmadığı çağ öncesi döneme gider belki ilkel ama mutlu huzurlu bir yaşam sürürdüm.
Buna inanıyorsanız; şu an, "aynı anda" şimdiye kadarki ve bundan sonraki tüm anlar, aynı anda yaşanıyor diyorsunuz. Sıfır ihtimal.

Ama bilimkurgu filmlerinde severim.
bir katre geleceğe dönüş , iki dilim terminatör 'ün üzerine azıcık dark sosu ekleyerek yenecek avengers endgame tatlısı *
Gerçekliğine dair en ufak bir ihtimal bile barındırmayan koca bir zırva.
zamanın gerçekte ne olduğunu anlamadığınız sürece, sadece "imkânsız" diyebileceğiniz olay. fakat imkansız değil. hatta çok küçük mertebelerde sürekli gerçekleşiyor.

uzay ve zamanı birbirinden bağımsız düşünemeyiz. bir şey uzayda gerçekleşiyorsa, zamanda da gerçekleşir. örneğin kütle çekimi, uzayı büktüğü gibi zamanı da büker. bunu normal şartlarda herhangi bir insan algılayamasa da, cisimlerin kütleleri büyüdükçe, bu etki de daha net görülmeye başlanır. mesela kara deliklerin yakınlarında...

kütle dışında, hız da zamanı etkileyen kavramlardan biri. hız arttıkça zamanın yavaşladığını biliyoruz. ışık hızına ne kadar çok yaklaşırsak, zaman da bizim için o kadar yavaş akmaya başlar.

normal şartlarda, durağan bir uçak, araba ya da mesela tren içerisindeki bir saatle, hassas ayarlarla tam tamına aynı saate ayarlanmış, ama hareket halindeki bir araçta bulunan saat arasında, belirli bir süre sonra fark oluşacaktır (gerçekten oluştuğu da deneylerle kanıtlanmış durumda.) tabi bu gecikme, son derece küçük olduğundan, atom saatleri dışındaki herhangi bir şeyle bunu ölçmemiz mümkün değil. hele de bir insan gözüyle baktığımızda...

fakat biz bunu hissetmesek de, aslında bu sürekli gerçekleşen bir olay. yani aslında zaman yolculuğunun, en azından geleceğe yapılanı, dünya üzerinde sürekli gerçekleşiyor. hatta dünya yörüngesindeki astronotlar da benzer durumu yaşıyor. yani astronotlar aslında küçük çaplı birer zaman yolcusu.

peki geçmişe nasıl gidilir?

einstein'ın görelilik kuramının formüllerine göre, matematiksel olarak geçmişe yolculuk imkânsız değil. ancak nedensellik ilkesi dolayısıyla bu iş biraz daha çetrefilli diyebiliriz. sonuçta geçmişte değiştireceğiniz şeyler bugünkü sonuçları da değiştirmeli ve bu nedenle ortaya paradoksal durumlar çıkabilir. çoklu evrenleri de hesaba katmak gerekebilir bu tür durumlarda.

yine de bazı ihtimaller var.

örneğin solucan delikleri bir yanından girip diğer yanından çıkılan kestirme bir yol gibi düşünüldüğünde ya da kerr kara delikleri adı verilen, kendi ekseni etrafında dönen ve tekillik bulundurmayan teorik kara deliklere, atomlarımıza ayrılmadan girebilme ihtimali değerlendirildiğinde, bunlar geçmişe olası birer kapı olarak değerlendirilebilir.

ancak hâlihazırda zaten yıldızlara şöyle bir baktığımızda bile onların geçmişini gördüğümüz için, bir anlamda hepimiz birer zaman yolcusuyuz.

bundan çok daha fazlası var elbette. insanlar doğal olarak, böyle saniyenin bilmem kaçta biri oranlarında değil, yıllarca ileriye ya da geriye gidebilmenin hayalini kuruyor. bunun için de matematiksel olarak hiçbir engel barındırmayan bazı zaman makinesi fikirleri var. onları da yazmaya kalkarsam yazı hiç bitmez. zaten kaç kişi buraya kadar okur, orası bile şüpheli.
Zaman bilimsel olarak saat'lerce anlatılsa bile tam anlamı ile kimse anlayamaz.
Çünkü zaman denilen olgu değişkenlik gösterir.
Bizlerde bu değişiklikler'den etkilenen ufak atom'lar gibiyiz.
Neden bizden daha büyük ve hissedemediğimiz bir olgu'yu eğip, bükmek'ten bahsediyoruz.
Evet tebrikler hepimize...
Artık bulunsa da "acaba böyle dersem ne olur?" demeden, insanları kaybetme korkusu olmadan, yapmadıklarımızdan da pişman olmadan yaşayabilsek.
aslında var olan ama bence gizlenen bir teknoloji ile mümkün.

Neden?

Basit bir örnek vereyim.

https://fwmail.net/img/i/.../07/cekic_gizemler_th.jpg

Tahta sap ve demir tokmaktan oluşan bu çekiç, 1936'da Teksas'ta 400-500 milyon yıllık bir kayanın içine gömülü olarak bulundu. Modern bir aletin tarih öncesi bir kaya kütlesinin içine nasıl girdiği bir yana, çekiçte kullanılan demirin günümüz demirlerinden bile saf olması bilim adamlarını hayrete düşürdü.

Dünya tarihinde ise insanın 195 bin yıllık bir geçmişi olduğu bulunan fosil ve kanıtlardan ortaya çıkmış ise bu çekiç insanlık var olmadan milyonlarca sene önce kullanılmış.

Bilinen tarihte demir çağının olduğu dönemlerde insanlık demiri işleyip alet yapmaya başlamışken bu çekiç bu dönemden milyonlarca yıl önce yapılmış ve kullanılmıştır.
Keşke mümkün olsa, nerede benim de lorean'im?
türkiye'de yapması çok kolay olandır.

alıyorsun vizeni. atlıyorsun tarifeli bir uçağa, 3.5 saatte hollanda'dasın. bir bakıyorsun 200 sene ileridesin. medeniyet görüyorsun. al sana zaman yolculuğu. *
2013 te öğrendiğin bişeyi daha önceki bir zamanda söylemek.
çok ilginç. anlamadımki....
paradokslardan kurtulamayan teoridir. mümkün değildir. zamanda yolculuk yapip annenizle babanizin evlenmesini engellerseniz size nolur, sorusunun cevabi asla verilemez. ama olsaydi da super olurdu
1920 ye dönüp atatürk'ün yaveri olmak ve yanından hiç ayrılmamak istiyorum... dayanamıyorum onsuz bu ülkeye artık tahamül edemiyorum... onun nuru ışığı olmadan cehennem bu ülke...
bazı sorularıma cevap alamadığım konudur. başka bir paralel evrendeki kişi geçmişe gidip geçmişteki kendini öldürürse, gelecekteki kendi paralel evreninde yaşamaya devam mı edecektir? belki öyledir, bilmediğimden soruyorum.
edit: imla hatası.
şu ana kadar gerçekleşmemiş olmasının şu dakikadan sonra gerçekleşemeyeceği gibi bir durum yaratmadığı projedir.

solucan delikleri, paralel evren senaryoları vs bir tarafa bırakılırsa,

bir çok bilim adamı, ileri yönde bir zaman yolculuğu için,

ışık hızına yakın hızlarda yapılacak bir seyahatin yeterli olacağı görüşünde.

ki bu zaman yolculuğundan ziyade,

ileri bir tarihe kısa yoldan gitmek olsa bile.

bekleyip görmek lazım.
varsayılan paralel evrenlerin farklı zaman dilimleri içerisinde yaşandığını ve bu paralel evrenlerde ki yolculugun buna imkan sağlayacağı şeklinde tarif eden de vardır. yok öyle birşey. valla yok. saçma olsa ben bilirim yahu.
Kafa karıştırıcıdır. Mesela şu örneği vereyim. 1990 doğumlu, günümüzde yaşayan(2015) birini düşünün. adam psikopat olsun. Bu adam zaman makinesini kullanıp bir yıl geçmişe(2014) giderek geçmişte yaşayan kendisini öldürürse ne olur?
edit: geleceğe gitmekle alakalı da şu örneği vereyim. aynı kişi bu sefer bir yıl sonrasına gitsin(2016). gelecekteki kendisi, geleceğe giden bu kişiyi öldürürse ne olur?
(bkz: kafamda deli sorular)
not: Allah tarafından zamanda seyahat etmesine müsaade edildiği iddia edilen kişileri konu harici tutuyorum. konumuz bu değil. sıradan ve hatta psikopat birisinden bahsediyorum. inançlara laf attığım düşünülmesin.
imkansız değildir. inanıyorum.
--spoiler--
Paranormal Bilgiler - 2256 yılından
geldiğini iddia eden adam (p.1 / 3) HAFTADA 800 DOLARINI 350 MiLYON
DOLARA ÇIKARAN YATIRIMCI, iNSiDER
TRADiNG SUÇLAMASIYLA KARŞILAŞINCA
"BEN ASLINDA 2 BiN 256'DAN GELEN
ZAMAN YOLCUSUYUM" DEDi. AMERiKAN
SERMAYE PiYASASI OTORiTESi SEC iŞiN iÇiNDEN ÇIKAMADI. Zamanda Yolculuk Yaptığını iddia Eden
Adam Borsayı Karıştırdı... Federal
güvenlik görevlileri, içeriden bilgi
sızdırma suçlaması yüzünden bir Wall
Street borsacısını tutuklayıp
sorgulamaya başladılar. Tutuklanan borsa dahisi, 2256 yılından günümüze
zaman yolculuğu yaptığını iddia ediyor! 'Security and Exchange Commission'
kaynaklarına göre 44 yaşındaki Andrew
Carlssin, 28 Ocak tarihindeki
tutuklanmasına yol açan şüphe
uyandırıcı olağanüstü borsa başarısını
yukarıdaki gibi garip bir şekilde açıklamakla yetiniyor. Bir SEC görevlisi şöyle diyor: 'Bu adamın
palavralarına inanmıyoruz, ya delinin
teki ya da patolojik bir yalan söyleme
vakası.' 'Ancak bir de şöyle bir gerçek
var elimizde: Adam 800$'lık bir yatırım
ile başlamış ve 2 hafta içinde sahip olduğu portföy 350 milyon doların
üzerinde! Borsa üzerinden
gerçekleştirdiği tüm alışlar ve satışlar
beklenmedik gelişmelerin bilgisine
dayanıyor, bunu şans faktörü ile
açıklamak mümkün değil.' 'Bu bilgilere sahip olmasının tek bir yolu ver, işlem
yaptığı şirketlerle ilgili içeriden bilgi
sızdırmış olması ki bu da yasadışı...
Bize
bilgi kaynaklarını söyleyene kadar onu Rikers Adası'ndaki bir
hücrede tutmayı düşünüyoruz.' Geçen
yılki borsa dalgalanmaları pek çok
yatırımcıyı beş parasız bırakmıştı. Aynı
esnada Carlssin 126 çok riskli işlem
gerçekleştirip hepsinden de yüksek kazançlar elde edince gözler bir anda bu
borsacıya dönmüştü. Carlssin, 200 yıl
ileriki bir tarihten, yani gelecekten
günümüze geldiğini iddia ediyor ve tabii
o zamanki tarih ve istatistik kayıtlarında
da günümüzdeki borsa dalgalanmaları detaylı olarak yazıyormuş. Carlssin'e
göre: 'Bu fırsata karşı koymak çok
zordu. Aslında her şeyin sıradan ve
doğal görünmesini planlamıştım.
Bilirsiniz işte, sağda solda birkaç doları
bile bile kaybedecek ve böylece normal bir borsacı görüntüsü çizecektim ancak
son anda yakalandım.' Üzerine gidilen
Carlssin, Usame Bin Ladin'in akıbeti ve
AIDS'in çaresi gibi tarihi gerçekleri de
açıklayabileceğini söyledi, tek ihtiyacı
olan zaman makinasına binmesinin izin verilmesi. Ancak Carlssin, makinanın
nerede olduğunu bir türlü söylemediği
gibi nasıl çalıştığını açıklamayı da
reddediyor, sebep: 'bu teknoloji kötü
güçlerin eline geçebilir.' Yetkililer bu
adamın iddialarının palavra olduğu konusunda hemfikir ancak bir SEC
yetkilisi şunu itiraf ediyor: 'Elimizdeki
tüm federal kayıtları taradık, Andrew
Carlssin isimli biriyle ilgili olarak, böyle
bir adamın yaşadığını, bir şeyler
yaptığını gösteren Aralık 2002 tarihinden önce hiçbir kayıt yok.
--spoiler--
yapılırsa öncelikle tayyibin temellerinin atıldığı o kara güne gidecem. teyzeyi komşuya, hacı amcayı ( o zaman genç tabi bunlar ) çarşıya göndercem. akşama da hacı amcayı sızdırdık mı bu iş tamamdır.
"yapılabilir" diyenlerin hangi enerji kaynağını kullanacaklarını çok merak ettirmekte olan fenomendir. *
şu anki teknolojimiz buna izin vermez ama eğer bir gün olursa geçmişi izleye biliriz her olay bilgi olarak kaydedilir bilgi asla evrende kaybolmaz. bununla birlikte o bilgiyi toplaya bilecek bir makine bulabilirsek belki 1 milyon yıl ışık hızı uzaklıkta ki bir güneş patlamasının görselini çıkara biliriz. ama o bilginin içine girebilir miyiz denklemler şu anda onun başarıla bileceğini göstermiyor.
bilimsel olarak yakın gelecekte ileriye doğru yapılabilecek olan sıçrama.. geriye doğru yani geçmişe doğru yapılması imkansızmış.. ama şöyle bir şey olabilir mesela evrende çok uzak bir noktaya gidilirse dünyadan yansıyan görüntüler daha yeni geleceği için geçmişi birebir her ayrıntısıyla görüntülemek mümkün olabilir..
geçmişe gidilmesi imkansızdır ancak geleceğe gidilmesi için onlarca teorisi olan hayaldir.