bugün

yıldız kayması diye birşey billimde yokmuş. E neydi o zaman gökyüzündeki hareketli ışıltı? Neydi yıldız kaydığını zannettiğimizde çocuk gibi sevinip hadi dilek tutalım demek? Bilimde olmasa bile hayallerimizde vardır yıldız kayması *
yıldızın kaydığı anda dilek tutmak gerekiyormuş diye söylenir . Izlemesi farklı Bi mutluluk verir dilek tutmak da bu olayı süsler.
Aslından göktaşlarının parçalanarak yanması olayıdır. Şu dilek olayı gerçek olsaydı herkes görürdü ben hariç, kesin.
Aslen var olmayan hadisedir. Yıldız kayması diye tabir edilen şey kuyruklu yıldızların yüzeyinden kopan metoor denen parçacıkların dünyanın çekim alanına girerek atmosferde yanmasından ibarettir.
Yıldız kayması diye adlandırılan şey atmosfere girdiğinde yanmaya başlayan küçük göktaşlarıdır.
Yıldız kayması diye bildiğimiz şey aslında dünya atmosferine giren göktaşının çok hızlı olması sebebiyle ısınarak alev almasıdır.
ancak genel inanışta adı yıldız kayması olduğu için bende öyle söylemekteyim.
ama genede 20 dk da 6 tane yıldız kaydığını görünce mutlu oluyorum işte
yıldız kayması diye gözlemlenen durum meteorun dünyanın yer çekimine kapılması sonucu yere çarpması durumudur.
Atmosfere giren meteorun alev alıp parçalanmasıdır bahsedilen durum.

Üzücü ama yıldızlar kaymaz, direk yok olur, söner ya da patlar. Kaysa da üzücü tabi. Bize düşen her türlü üzülmek.
kayarken dilek tutulur gerçekleşmeyeceğini bile bile tabi ben ne zaman yıldız kayması görsem heyecandan tutacağım dileği de seçemem şunu mu dilesem bunu..ne ara kaydın be.

görsel
Bazen insanın tutacak bir dileğinin bile olmadığını fark ettiren olay.
Gece yolculuğu sırasında, insanın şahit olabileceği nadir anlardan biri ve ben iki tanesine şahit olacak kadar şanslıydım.

Dilek tutmak için gözlerimi kapattığımda aklımdan geçen tek şey "ne dilesem" oldu. Hani birisi en sevdiğin şarkıyı sorar da dinlediğin tüm şarkılar aklından silinir ya. O misal. Yazık oldu...
yıldız bile kayıyor dedirten önerme.
Bir dindar kayan yıldızda tanrının sopasını görür.
Kucak kucağa aya poz veren genç aşıklar geleceklerini, hayallerini görür.
Bir fizikçi ya da bilim adamı her ne derseniz. yanmakta ve eksilmekte olan bir göktaşı görür.
Meraklı bir çocuk annesine sorulacak bir soru görür.

Peki söyler misin bana sevgili brokoli, ben kayan yıldızda ne görmeliyim?
bunu gördüğüme inanamıyorum çok heyecan vericiydi!
söndü ve kayboldu!

değişik bir olaydır.
Gaybdan haber almaya çalışan cinlere atılan ateş toplarıdır yersen...
27 yılda bir gorulebilecek bir şeydir.
Bunu yakalayabilecegimi hiç düşünmüyordum ama kafamı dışarıya çevirdiğim an ilk kez yıldız kaydığını gördüm cok hoş oluyormuş. Şaşkınlıktan Dilek bulamadım ama o an hep boşa gitti.
En yakını bile 5-6 ışık yılı uzaklıktaki yıldızların evrendeki hareketleri? Meteordur o, yıldız kaysa duramazsın.
büyük şehirlerde asla göremeyeceğiniz fakat küçük, sessiz, sakin şehirlerde (köylerde) sıklıkla görebileceğiniz doğa harikasıdır. fakat bilmeniz gerekiyor ki o kayan yıldız değil dünyanın çekim kuvvetine kapılmış ve havada sürtünmeden dolayı yanan gök taşıdır.
görsel
Yıldız kayması diye adlandırılan şey atmosfere girdiğinde yanmaya başlayan küçük göktaşlarıdır.
Ibretlik aydinlandim karsim. Su an havada duruyom inanir misin?
Şu an soldan soldan kayıyor.
Sabit yıldızlar kaymaz. O kayanlar da yıldız değildir. Dilekler de yıldızlara değil, onların sahibine dilenir. Ne cahilsiniz...
Yıl olmuş 2017, size yemin ediyorum hala gerçekten fiili olarak yıldızların kaydığını zanneden insanlar var. Ve bunlar ne yazık ki üreyebiliyor.
görsel

bir dilek tut.