bugün

Yurtdışına çıkamama ezikliğini başlık açarak giderme gereği duymayacak yazardır.
havalıdırlar.
bu entryi eyfel'den yazıyorum,fransızlar çok gelişmiş kuzum sokaklarda bile her an internete girebiliyorum.
(bkz: sonradan görme)
siz turkler olmak cok komik derse, ya da entry girerken turkce karakter girmedigini ustune basa basa, vurgulaya vurgulaya yazarsa bu kategoriye ait bir yazar oldugunu anlarsiniz.
eleştiriyi haketmeyen yazardır. mantık yanlıştır. aynı eleştiri başka konulara da uygulanabilir. bu mantığa göre sözlükte tatilden bahsetmemek gerekir çünkü hayatında tatil yapamamış insanlar vardır. büyük sehirlerden bahsetmemek gerekir çünkü küçük şehirlerde yaşayan sözlük yazarları vardır. üniversite hayatından bahsetmemek gerekir, üniversiteyi kazanamamış sözlük yazarları vardır. liste uzar da uzar. kaldı ki şu ana kadar okuduğum yurt dışı ile ilgili yazılan yazıların da bir böbürlenme, bir art niyet olsun diyerek yazıldığını düşünmüyorum . paris başlığı altına paris'e gitmiş biri yazmayacak da kim yazacak?
(bkz: ayşe arman)
terbiyesiz yazarlardır, gerçekten kınamak lazım,

ayyh neyse..

saat farkından dolayı ben biraz sinirliyim, agır konuşurum şimdi susayım, bari...
söylediklerine "ne diyo lan bu?" şeklinde tepki verilmemesi için ısrarla, "bakın gençler ben orda değilim burdayım" diyen yazar olabilir, gelecek olanlara bilgi vermek isteyen bir yazar da olabilir. gerisi boktur, artisttir, görmemiştir.
+ben amerikadayken
-sen nerdeyken nerdeyken
(bkz: atma ziya)
Ve aniden bir ses duydu ki Andreal ürktü. (Bizim burada çatılarda ... malzemesi ... teknolojisiyle kullanıldığından...)
- ben var ya ben, yurtdışında bulunmuşum !
+ gerçekten mi?
- valla, kilise avlusunda bulmuşlar !
- vaya mına koyim !

(bkz: espri uğruna kelimeleri sikmek)
"ben türkiye'deykene" *diye başlar sözleri genelde.*
- hacım, alamanyada bi otobanlar yapmış gavurlar... şerefsizim bal dök, yala...
+ lan oğlum, direk kavanozundan tüketsenize nimeti. ne o yere döküp yalamalar...
- abi doyçland...
+ çay var mi orda?
- yok abi, hep bira bazlı içecekler...
+ iyi, bi siktir git bira kap bakayım bana.
aksine yurtdisinda ise tam tersidir. ögretim amacli gidenlerin degil de orada dogan, büyüyen temelli orada yasayan insanlar ise tam tersini yaparlar. gider türkiye'Ye 2 hafta kalir gelir, gelecek yil bi daha gidene kadar bitmez anilari o derece.
ha simdi benimde yurt disinda oldugum belli oldu umarim gözünüze kacmaz dostlar sadece duyduklarimi/gördüklerimi aktariyorum.
bigün yine beygıl almışım yiyorum .. *
--spoiler--
abicim almanya'ya gittim, adamların köylüleri bile almanca konuşuyor.*
--spoiler--
bakin degil yurtdisi yurticinde bile kutugumun oldugu yer disinde bir yere gidemedim. bunda gezmeye gormeye merakli bir insan olmamamin payi cok azdir. daha buyuk neden parayla gidebilecek kadar zengin, parasiz gidebilecek kadar da basarili/ firsatci olamayan bir insan olusumdur.
ama kiziyorum bu yazarlara cidden kiziyorum. nedeni de bariz kiskanclik. ben de isterim pizzayi anavataninda yemeyi. ben de isterim "fransiz kizlar cok cirkin yea." diyebilmeyi. ben de isterim donuste esime dostuma yari fiyatina birer sise parfum alabilmeyi. ama olmuyor dostlarim olmuyor. yapim geregi, sartlar geregi beceremedim.
burdan bu yazarlarimizdan ricam bunu bana yapmamalari. "peki ne yapabiliriz?" dediginizi duyar gibiyim. onerim basit ve bir o kadar da sahtekarca. mesela pizza hakkinda entry girecekseniz eger entryniniz basina "italya'da yasayan akrabamin dedigine gore..." tarzi ibareler eklemeniz. olayi birebir gormus gibi degil de duymus gibi yapin. cunku dostlarim bu ulkede herkesin yurtdisi gormus ve ya hala orada bulunan bi akrabasi vardir.
' bir gün viyana´da dolasiyordum, canim sıkildi venedig´de biraz demlendim. kafayi bulmusum hocu, nasil ciktim, nasil gittim? ben de bilmiyorum kendimi amsterdam´da buldum. Bir gün yine londra´da yürürken öyle bir yolda girmisim ki anlatamam. yol, cikmaz sokak. In cin yok, öyle bir sessizlik, öyle bir bunalim bir hava anlatamam. Tam geri dönecektim ki birine sordum. "Nerdeyim ben?", dedi "Berlin". ' gibi konusmalar yapacak olan kisidir, ki aslinda; sadece sorulan sorulari cevaplamaya calisan ve kendi fikrini belirten kisidir. Lan zaten adamin orasinda burasinda memleketi tütüyor, bir de kalkip hava mi atsin?
normal konuşan yazarlardır. anlatımı kendi bünyelerine eziklik olan algılayan yazarların isyan modu olup bu sözlükte avrupa yı avrupa lı olmayı her daim yazan kritipioz kişilerin büyümüş halleri olup size bu haktır diyen çok sevimli yazarlardır. yurt içi versiyon şeklini hangimiz yapmadık ? '' tatilde bodrumdaydım ama varya bi hatunlar var....''
--spoiler--
siz türkler nasıl diyor?
--spoiler--
siz turkleri anlamakta cidden zorluk cekiyorum, bir sozlugun etrafinda gereksiz din tartismalari, anlamsiz siyasi gerginlikler, hic luzumu olmayan mezhep anlasmazliklari, hatta cani sikilip tartisma yaratmak icin sozluk icinde nesil diye bir ayrimciliktan bahseden garip insanlar. birbirini bu kadar yiyip bitiren baska bir ulke vatandasi yoktur. isiniz zor valla.

neyse ben sicak kirmizi sarabimi her zamanki 'chez fourgon' da almak uzere tertemiz ulkemin her daim bakimli kadinlariyla dolu tarih ve sanat kokan sokaklarina dogru yola cikayim.
gözüne sokmak ne demek oluyor ? ben doğma büyüme mönchengladbach 'lıyımda sizi bazı deyimleri ben anlayamıyore. ayrıca burda neden zirve yapmıoruz? çılgınlar gibi bira içeriz, hem kızlar da veriyore. * *
ben de yurtdışındayım hiç soktum mu?
"bugün manş tüneli'nden ingiltere'ye geçecektik trenler arıza yaptığı için geçemedik ne yapacağım bilmiyor" gibi entryler girerler.
aslında o gözünüze sokmuyordur. siz çirkin, fesat ve çürümüş ruhlu olduğunuz için kıskançlıktan kendi kendinizi sikiyorsunuzdur. olay tamamen budur.