bugün

ysk nın eski mahrumiyeti olan 12 bağımsız adayı veto etmesidir.

http://www.milliyet.com.t....2011/1379407/default.htm

leyla zana hariç diğerlerini tanımam etmem. leyla zana yı da tanıma sebebim benim doğum günümde ödül almasıdır. iyi oldu o karıya, beter olsun.

edit: biraz görüş ekleyelim dedim.

1. zaten anayasa dtp, bdp zımbırtısıyla deliniyor.

--spoiler--
B. Siyasî partilerin uyacakları esaslar
MADDE 69- (Değişik: 23/7/1995-4121/7 md.)

Temelli kapatılan bir parti bir başka ad altında kurulamaz.
--spoiler--

2. siyasi partiler suç işlenmesini teşvik edemez.

--spoiler--
Siyasî partilerin tüzük ve programları ile eylemleri, Devletin bağımsızlığına, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, insan haklarına, eşitlik ve hukuk devleti ilkelerine, millet egemenliğine, demokratik ve lâik Cumhuriyet ilkelerine aykırı olamaz; sınıf veya zümre diktatörlüğünü veya herhangi bir tür diktatörlüğü savunmayı ve yerleştirmeyi amaçlayamaz; suç işlenmesini teşvik edemez.
--spoiler--

3. yasaklıysan obama nın bile partisine giremezsin amk.

--spoiler--
Bir siyasî partinin temelli kapatılmasına beyan veya faaliyetleriyle sebep olan kurucuları dahil üyeleri, Anayasa Mahkemesinin temelli kapatmaya ilişkin kesin kararının Resmî Gazetede gerekçeli olarak yayımlanmasından başlayarak beş yıl süreyle bir başka partinin kurucusu, üyesi, yöneticisi ve deneticisi olamazlar.
--spoiler--

yeterli sanırım...

edit2: hepinizin topluca amınıza koyayım. http://www.milliyet.com.t....2011/1379860/default.htm
kürt sorununun çözümü için ankara'yı değil, kandil'i işaret eden zihniyetin son icraatı.

kürtlere parlamento yasak! (devşirme olanlara serbest tabii)
parti kurmak yasak! (bkz: dtp)
legal faaliyet yürüten seçilmişler yıllardır tutuklu! (kck davası)

yasal, demokratik her yolu deneyen kürtlerin önünü tıka, örgütün eylemsizlizliğine operasyon üstüne operasyon yaparak cevap ver, sonra da "demokrasi açılımı" yap, ileri demokrasi"den bahset.

ne işe yarayacak, insanların ölmesine nasıl engel olacak, ya da engel olabilecek mi?
göreceğiz.
(bkz: ysk dan teröristlere veto)
insanları dağa çıkartıp askere kurşun sıktıran, meydanlarda bölücülük naraları atan orospu çocuklarının adaylığına izin vermeyerek doğru bir karar vermiştir. madem çözüm ankara kandil' de binlerce teröristin ne işi var?
bdp nin neye kime hizmet ettiğini bilmeyen yazarın hezeyanı.
gerekçeli karar açıklanana kadar üzerine yorum yapılması pek de doğru olmayan karardır.
hem terörist olucam, hem milletvekili olabilicem ama istemedikleri birşey olunca hemen başlar çemkirme. ulan, hem terörist olduğunu söyleyip, meclise girebiliyorsun. hem o kadar maaş alıyorsun hala kürtlere şöyle böyle yapıyolar, özgürlük kısıtlıyolar diyebiliyosun. bu nasıl bir pişkinlik, nasıl bir yüzsüzlüktür...
ysk'nın olumlu manevrasıdır. sadece olumlu diyorum çünkü yapılması gerekenlerin yanında çok küçük kalan bir uygulamadır. tbmm çatısı altına terörist ve hain girmemelidir. bu hamlenin gerisinin gelmesini umut ediyoruz.
kanaatimce yanlis olan bir olaydir, fakat anayasaya gore dogrudur.
ayrica polis tokatlayan cirkef kisinin veto edilmesine sevinmedim degil.
normal olandır.
bdp'nin pkk'dan farkını açıklayacak bir tane adam varsa buyursun açıklasın.
bu yöndeki bir parti meclise girmemeli zaten. normal olan bu.
süper olay!
ileri demokrasiden ultra demokrasiye geçişin müjdecisi!

kürt sorununda siyaseti tasfiye etmek, silahlara icazet anlamı taşır.
siyasetçileri engellerseniz muhatap olarak sadece pkk kalır.
sonra da "biz pkk'yı muhatap almayız" diye zırvalarsınız.
demokrasi terörist tehditlere boyun eğmemiştir. tebrikler.
haktır, revadır, bdp kürtlerin değil, pkk nın siyasal yansımasıdır. ayrıca terörist orospu çocuklarının içimizde olduğunu gösterdi bu başlık bize. kandili işaret ediyormuş, kck legal faaliyetmiş, örgütün eylemsizliğiymiş. ulan sen nasıl bir vatan hainisin, nasıl bir şerefsizsin diye sormuyorlar tabi burada adama, öyle yavşak yavşak konuşabiliyorsunuz.

görsel
ulan benim akıllı yöneticilerim, bu karı (bkz: sebahat tuncel) 2007 seçimlerinde hapisteyken aday olduğunda hiçbirşey demediniz, seçimlere girdi ve seçildi de, aklınız şimdiki seçimlerde mi başınıza geldi?

bu karı 4 yıl boyunca milletvekili maaşı aldı, devletin imkanlarından faydalandı, dokunulmazlık zıhrına bürünüp her türlü bölücü faliyete destek verdi, polise bile tokat attı, o zaman aklınız nereeydi, 5 sene evvel red etseydiniz de bu k..tak bunları yapmasaydı.

şimdi reddediyorsunuz? (bkz: uyan da balığa çıkalım)
ellerine kollarına ayaklarına sağlık. ilk kez doğru bişi yapmışlar.
ysk bdp tandanslı sadece 4 adaya veto vermiştir. kalanları bdp nin desteklediği adaylar değil.
bu ülkede kürt sorunu neden var sorusunun cevabı işte bu kararda saklıdır.
genel başkanları imralı'da olanın mecliste ne iş var? veto gayet normal.
istanbul'daki protestosu 21.30'da taksim'deki tramvay durağında yapılacaktır.
Yüksek Seçim Kurulu, BDP'nin desteklediği Hatip Dicle, Leyla Zana, Sebahat Tuncel ve Gültan Kışanak'ın da aralarında bulunduğu 12 bağımsız milletvekili adayının adaylıklarını iptal etmesi durumudur.

YSK'nın 12 kişilik listesi henüz netleşmezken, yukarıdaki isimlerin yan sıra yine BDP'nin desteklediği isa Gürbüz (Elazığ), Ertuğrul Kürkçü (Mersin) ve Salih Yıldız'ın (Mersin'den yedek) da veto yiyen isimler arasında olduğu belirtiliyor. (Diğer isimler: Abdullah Kızılay, Harun Özcan, Şerafettin Efe, Çiçek Otlu ve Nezir Sincan)
bu siyasi kararın akp'ye yarayacağı da gün gibi ortada olan durumdur.
Anayasa m 76 - En az ilkokul mezunu olmayanlar, kısıtlılar, yükümlü olduğu askerlik hizmetini yapmamış olanlar, kamu hizmetinden yasaklılar, taksirli suçlar hariç toplam bir yıl veya daha fazla hapis ile ağır hapis cezasına hüküm giymiş olanlar; zimmet, ihtilâs, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlarla, kaçakçılık, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma, terör eylemlerine katılma ve bu gibi eylemleri tahrik ve teşviksuçlarından biriyle hüküm giymiş olanlar, affa uğramış olsalar bile milletvekili seçilemezler.
anayasa hükmü gereği yüksak seçim kurulunun kararı hukuken doğrudur,ve hepimizin hukuka saygılı olması gerekir.
anayasa hükmünün ise doğruluğu özellikle affa uğramış olsa bile ibaresi elbet te tartışılabilir bdp boykot yerine bu ibarenin anayasa metninden çıkarılması için uğraşmış olsa belki bugün bu noktaya gelinmezdi.
bu sene meclis'te daha az terörist göreceğimizin göstergesidir.
inanılmaz derecede tepkisiz kaldığım olaydır.

neden?

akp tarafından bakacak olursak; akp'nin doğuda oy kaybettiği aşikar, doğal olarak o oylar bdp'ye gidecekti. peki adama sormazlar mı; bu bdp'liler geçen seçimlerde milletvekili seçildiler de bu yıl ne değişti diye.

bdp tarafından bakacak olursak; demokrasi adı altında ülkenin altını alttan alttan kazan bir partiye ben acımıyorum. kendi halkına zulm eden, hak arıyoruz bahanesiyle ortalığı savaş alanına çeviren, -her bölge milletvekili gibi- bölgelerine yatırım, istihdam sağlama çabaları yerine ayrıştırıcı faaliyetlerde bulunan bir partiye ben acımıyorum.

peki sonuç? iki ucu boklu değnek. al birini vur ötekine...

bu ülke nereye gidiyor? bu ülkedeki politikacılar ne kadar samimi? bu ülkedeki politikacılar kime hizmet ediyor? bu ülke insanı neden bu kadar koyun? bu klavye başka ne işe yarar? v.s. v.s. v.s.
ne olursa olsun demokrasi nerde tayyeap!! birileri bıçaklanır birileri veto edilir, sonra bana liberal liberal konuşma!! neden veto edilmiştir? ee işte hapishanede geçmişleri var seni de unutmadık tayyeap. oy kaybetmemek için de bu yapılmıştır çünkü chp'den ümit kesilmiştir... adayın veto edilmesi neredesiniz sizler! hangi partiden olduğu önemli değildir ama yazık! demokrasi yok bu ülkede!