1. .
  Sözlükte bolca bulunan tiplerdir. Buradakilere yobaz değil, yobazcık demek gerekir. Yobazcıklar gerçek dindarlar gibi değildir. Gerçek dindar dinin emrettiklerini yapar. Fakat dünya hayatında eskiyi savunmaz, modern ve daha iyi işleyeni savunur. Çünkü aklın yolu birdir. Yobazcıklar ise Artık kullanılmayan 1900 model bir otomobilde ısrar etmek misali 1500 yıllık gelenek göreneklerde ısrar eder, ki bunlar dinin emrettiği şeyler de değildir. işin kötüsü, sadece bunları yapsa kimseye zararı olmayacak olan yobazcıklar kendisi gibi düşünmeyene tahammül edemez. Etekli kadın görse tahrik olur. Abdest alsa "alyuvarlarım arttı" der. Bunun gibi örnekleri çoktur.
  Atatürk'e tümden karşıdır. Hani bizi kurtardı diye düşünmez. O olmasaydı ben ibadet edemezdim diye hiç düşünmez. Laik olduğu için ve o kavramı türkiye'ye soktuğu için nefret ederler Atatürk'ten. Atatürk'ü avrupalı yaşam biçimini türkiye'ye soktuğu için de sevmezler. Ancak Atatürk'ün Avrupa kültürünü reddettiğini; fende ve ekonomide Avrupa'yı örnek almak isteğini bilmezler. işte bu kadarcık şeylere kafası basmaz yobazcık'ın.
  Çünkü yobazcık'a göre herkes onun istediği gibi yaşamalıdır. Yaşamayanlar kafirdir. Yobazcık'ın kafası ancak bu kadar çalışır. işte bu yüzden de Atatürk zamanında batılı emperyalistler yurttan kovulurken, bir yandan da istiklal mahkemeleri kurulmuş ve yobazcıkların eskilikte ısrar eden, milleti yok olmanın eşiğine getiren kafacıkları bir bir kesilmiştir. Gerçek dindarlar ise yaşamına devam etmiştir.
  3 -1 ... goksunv
 2. .
  (#100629 )
  1 ... morfin