bugün

an itibariyle haklı olduğu ortaya çıkmış insandır. ösym'nin sitesinde bazı illerdeki kitapçıklar yayınlandı. adana-merkez 01 numaralı salonun kitapçıklarını indirdim. matematikten 15 soruya falan baktım. çoğunda çakışma olmadı. çakışma olanlarında sadece bir tanesi küçükten büyüğe sıralayınca kendi yerinde kaldı. girip inceleyin.

bu ygs olayı memlekette ne kadar mal varmış diye düşündürdü beni. ''teknik olarak 1 buçuk milyon farklı kitapçık basılamaz. en fazla 160 farklı kitapçık basılabilir .'' diyeni mi ararsın? bir boktan haberi olmadan atıp tutanı mı ararsın? çok üzüldüm.

cemaatle falan da gram alakam yok ama başından beri şifreli kitapçık iddiasının saçma olduğunu savundum. adam hile hurda yapacak olsa şifreli kitapçıkla mı uğraşır? ha arkada başka olaylar dönmedi, ygs kesinlikle adil bir sınav demiyorum ama 'şifreli kitapçık' diye bir olay yok, anlayın artık.

bu sabah yazdığım bir yazıyı da ekleyeyim buraya.

--spoiler--
ösym'nin açıklamasından sonra peki neden basına verilen kitapçıkta bu yöntem işe yarıyor diye merak ediyordum. şimdi anladım olayı.

şimdi sınavın ilk hali ana soru kitapçığı olsun daha ortada adaya özgü soru kitapçıkları yok. bu ana soru kitapçığında şıklar küçükten büyüğe sıralı

A)1 B)2 C)3 D)4 E)5

adaya özgü soru kitapçıkları basılırken soruların ve şıkların yerleri değiştiriliyor.

daha sonra basına bir kopya vermek için haliyle ana soru kitapçığı veya bundan türetilmiş bir kitapçık gerekiyor. bunu yaparken de doğru cevabın yeri dışında yanlış şıkların yerlerinin değiştiriyorlar. doğru cevap 4 olsun.

A)5 B)3 C)2 D)4 E)1

haliyle ne oluyor tekrar büyükten küçüğe sıralayınca doğru cevap olan 4 kendi yerinde olduğu için çakışmış oluyor. olay budur.

ha peki neden ana soru kitapçığının aynısını vermemişler? ya da doğru cevabın yerini niye değiştirmişler? diye sormayın ben de bilmiyorum. ösym başkanı açıklama yapacak bugün. belki bu sorulara da bir cevap verir.

--spoiler--

edit:(#11328995)
iyimserdir.
gerçekleri görendir. keko gibi ortaya atlamamıştır 'hile var yeaa' diye.
haklı çıkmıştır.

ulan bas bas bağırıyoruz halen anlamadınız.

(bkz: ösym açıklamasını anlamayanlara)

tıklayın şu bakınıza ve ilk entry'i okuyun amına koyim. bu kadar mı kör oldunuz e be beyinsizler.
sözlerin sonradan götüne girmesin denilesi insandır.
cumhurbaşkanını bile arkasına alabilecek insandır. Ama çok dikkatli olmalıdır, cumhurbaşkanı bile olsa kimseyi arkana alma sonra olacaklardan sorumlu olursun.
Nisa suresi 76. ayet:
Her zaman şeytanın hilesi çürüktür. der.
''altın nesil'' mensubudur abisi...

hiç hocaefendi gibi muhterem bir insan böyle sahtekarlıklara göz yumar mı, kesin atatürkçü dinsizler yapmıştır bunu. (gerçi ''devlete yerleşmek için her yolu kullanın'' özlü sözünü ebem mi dedi diyeceksiniz ama olsun, ne demiş demirel ağamız: dün dündür, bugün bugündür)

hepsi pis pis kokuyor zaten, geçen hödüğün biri böyle yazmıştı * (bkz: bazı laik vatandaşların yaydığı inanılmaz pis koku)

ulan ne rezil insanlarız be, yapıyoz yapıyoz şu nur yüzlü garibanların üzerine atıyoz...
(bkz: hala kopya diye ağlayan insan)
akp iktidarda olduğu sürece birileri "hileee var" diye bu propagandayı yapacak. boşver, it ürür kervan yürür. ne yapsınlar, 28 şubat'ta, öncesinde ve sonrasında olduğu gibi kanunlarla veya köşeleri tutan şerefsizlerle müslümanların okumasını, bir yerlere gelebilmesini engelleyebilme olanağı kalktı. şimdi ancak bu şekilde cayırtı koparacaklar. düşün ki bir ülkenin nerden baksan en az % 50 si müslüman ama danıştay'da bu oran yok, anayasa mahkemesinde bu oran yoktu.

kesin ön yargılarla hile yok veya hile var denmez. hile olduğunu savunanlar her türlü kendilerini anlatabilecek internet gibi bu sözlük gibi ortamlara sahip. kimse elinizi tutmuyor, hile varsa hile var demek yerine bak kardeş, şurda şu şekilde hile yaptılar diye somut örnekler verebilmek ve diğer insanları inandırmak lazım. yoksa ancak boş boş sıçıyorsun, kıçın görünüyor deriz.
[http://egitimajansi.com/v..._sifrelerini_anlatti.html]
(bkz: şakirt)
lan hileyi yoksa sen mi yaptın denilecek insan. çünkü net bir şekilde hile hurda karışmış durumda.
(bkz: kedidir kedi)
hile hurdanın daha öncede olduğunu bilen ve şimdi ortalığı ayağa kaldıranların daha önce bu işleri yapanlar olduğunuda bilen insandır.
yahu arkadaş ben anlamıyorum. insan azıcık düşünür, azıcık irdeler ve üstüne gider. ösym başkanı önemli olan öbür taraftaki sınav dese, elemanlar adam doğru söylüyor deyip yaşamına devam edecek.

arkadaş önce bir okuyun, açıklamaları okuyun, 40 tane sorudan 35 kadarı çözülüyormuş. ösym başkanı açıklama yapıyor. öğrencilerin soru kitapçıkları ve cevap anahtarları, şifreyle görüntülenebilecek. ulan adam sınava girdiğinde hangi şık nerede diye mi baktı? hadi diyelim ki baktı. adam kendi işine yarayan şeyi açıklar mı?

başka kitapçık koysan o tip kitapçıklar yerine kimin ruhu duyar? çıkar orijinal soru kitapçıklarını bize onları göster! o zaman inanırım yok böyle bir şey diye. ama ona da kireç döküp yaktık dersiniz.

kpss sınavında da kopya çekilmemişti zamanında. neden tekrar edildi? neden?

önce bir karşısında durun yahu. bu kadar saf olmayın. adam açıklama yapıyor. tamam doğru dedi diyorsun. kim o -haşa- allah mı?
sınav esnasında bir mucize olup şifreleme olayını çözmüştür.kaybedecek bir şeyi de yoktur.çözmüştür (çözmek denilirse)soruları şifreye göre.şimdide fark edildiğini anladığı ve kendi kendine yaşadık lan dediği için iptal edilmesini istemiyordur.
not : kendimden falan bilmiyorum biz geçtik o olayları.
(bkz: saf)