bugün

eğer onaylanırsa ösym nin artık çökeceği skandaldır. (bkz: ben yaparım sınavları artık)
tutmayan skandaldır.

çamur sahipleri başka bir iddianın üretimine başlamışlardır bile.
sol taşşaktaki sıralamasından anladığım kadarıyla bir ibrahim tatlıses vurulması değildir.

sol framenin neden taşşak olduğunu anlaman için dönüp duran troll başlıklara ve am göt muabbetine bakmak gerekmektedir.
hiç yorum yapmadan yazıyorum buraya...

tesadüfün ihtimali:

şifre olduğu iddia edilen şeyle soruların 24 ü çözülüyor.
şifre olduğu iddia edilen 24 soru var ve aynı zamanda bilgisayarın rastgele cevapları dağıtması için 24 soru var.
cevapların rasgele dağıtılması durumunda 5 şık var. biri doğru. 1 soru için şifre olduğu iddia edilen sorunun cevabının şifreyle uyuşması ihtimali 1/5. 2 soru için 1/5^2....
ve geldik 24 soruya. 24 soru için bunun tutma ihtimali 1/5^24.

yorum sizin.
osym denen kuruma zerre itibar etmiyorum ama eleştirmeden önce aşağıda anlatacağım mantığı anlamakta fayda var, hem optik okuyucuya dayalı sınavlara girerseniz aynı algoritmayı kullanabileceğinizi anlamış olursunuz. *
bugüne kadar hep sıraya göre küçükten büyüğe dizilerek sunulan seçenekler var idi. Bir örnek verelim:

A)98 B)99 C)100 D)101 E)102

Bu soruda doğru cevap 101 olsun. Yani D şıkkı. Sınavın osym tarafından ilk olarak seçenekler küçükten büyüğe doğru hazırlanarak cevap anahtarı yapıldığını farzedelim. Kopyayı engellemek için adaya özel seçeneklerin karıştırıldığı açıklandı ki yanlış bir yaklaşım değil. Fakat şöyle bir kısıtımız var ve tüm problem bundan kaynaklanıyor:

"Optik okuyucu için tek bir cevap anahtarı gerekeceği için doğru şıkların yerleri sabit tutulmak zorunda. Sadece diğer seçenekleri değiştirme şansına sahibiz."

Şimdi seçenekleri 3 aday için farklı şekilde karıştıralım:

Aday 1:
A)100 B)98 C)102 D)101 E)99

ifade edilen algoritmaya göre sıraya dizelim:

D şıkları çakıştı.

Aday 2:

A)102 B)100 C)99 D)101 E)98

D şıkları çakıştı.

Aday 3:

A)99 B)98 C)102 D)101 E)100

D şıkları çakıştı.

Yani siz kopya çekilmesin diye seçenekleri her sınav kağıdında karıştıralım derseniz optik okuyucu ile kontrol edilen her sınavda bu algoritma işe yarayacaktır.

Bu kopya önleminin bu açıklığını farketmeyen osym yi tebrik etmek lazım. Farkeden olsaydı onu da tebrik etmek lazımdı.*
Bir tek kafamı karıştıran nokta, hiçbiri uymuyorsa E seçeneğinin cevap olması. Belki de bu algoritmanın yüzde yüz işe yaramaması da bundan kaynaklanıyor.

(Bu mantık yazıda geçen birkaç varsayıma dayalı yürütülmüştür.)
ULUDAĞ SÖZLÜK'te azımsanmayacak kadar iktidar yalakası ve maklubesever insanın olduğunu gözler
önüne süren skandaldır.

ulan herifler böyle bir şey yok diyor başka da bir şey demiyor. diyorum ki acaba gizli şifre bunlara da mı servis edildi? baksana herifler hayatlarından çok memnun.

neyse cemaatte boş yer varsa beni de yazın.
biraz mantık yürütüldüğünde kolayca çürütülebilir bir tezdir. cemaate falan gerek yok.
neyse karışmıyorum, oynasın çocuklar.
türkiye vatandaşlarının devlete olan güvenini aile bazında sarsan devlet tarafından hazırlanıp uygulanan sınav.
Hala anlamamakta veya aptal numarasına yatmakta ısrar edenler var.(çarpı 2.)

istendikten sonra herkes heryere oturtulur numara usulü oturulmuyor mu o sınavlarda zaten ?
Çok da güzel , çok da basit bir şekilde istedikleri yerlere oturtulur öğrenciler.

Lan allah kahretsin ya ; eğer cidden böyle birşey var ise yazık bu insanların emeğine ; yarış atı gençlerimize ; sabahtan akşama kadar çalışıp dershaneye gönderen ailelere çok yazık çok...
Sinavda sadece gruplar degil cevaplarin yeri de farkli siklardaydi. Bu kadari abarti diyor insan.
(bkz: Turkler cildirmis olmali)

Edit: abbas guclunun aciklamalari akillari karistiriyor. Eger boyle bir sey var ise yaziklar olsun onlarin yedigi dolmalara.
her gün türkiye'de yaşadığımızı hatırlatan iç burkan detaylardan yalnızca biri. oysa her şey ne kadar güllük gülistanlık değil mi? bak bahar gelmiş dışarıda, kampüste ağaç altında çiftler yiyişiyor ve kızın babasının bundan haberi yok.

not: hiç ağaç altında yiyişmedim.
not: hiç türkiye dışında yaşamadım. sadece ülkemda bu kadar adaletsizliğe dayanamıyorum. yetiştirdiğim o çocukların emeklerinin ve emeklerimin bu kadar kolay heba edilmesine dayanamıyorum.
buna makyevelcilik derler işte...

tüm fethullahçıların şiarı: "atatürk cumhuriyetini yıkmak için her yol mübahtır."

yalnız kopyayla ilgisi olan din tüccarlarının, sahte müslümanların bu kadar şerefsiz, bu kadar orospu çocuğu olacağını bilmiyordum.

her gün biraz daha karanlık.

demokratik ülkelerde sırf bu olay bile, recep tayyip erdoğan'ın s..tir olup gitmesi için bir nedendir. ileri demokrasilerde ise yalnızca muhabbet nedeni.

kopya sistemini hazırlayan, kopyayı bilen, kopyaya karışan, kopyaya ses etmeyen, kısaca kopya binasına tuğla koyan herkes... alayınız orospu çocuğusunuz.
ankara cumhuriyet başsavcılığı olayla ilgili olarak soruşturma başlatmıştır.
sınav kuralı gereği tuvalete bile yollanmayan ve sınıfta işini görmek zorunda kalan öğrenciler varken(dışarı çıkınca kopya çekmiş olucak ya )adamlar içten içten kendi öğrencilerine verdi cevapları.şimdi o kadar çalışma her şey boş.neden çünkü sınavı kazanmanın yolu artık bir tarafta olmakta.başka insanlar rezilliği çekerken bu taraf tutanlar bir eli yağda bir eli balda mutlu rahat şekilde birinciliği çekicektir.genel durum olarak çok zor olarak değerlendirilen sınavda bol bol 1.çıkar şimdi
(bkz: yine mi iptal)
istediğiniz kadar anlatın lakin kimse halen buna inanmıyorsa vardır bir takım saçmalıklar. Siz hiç utanmadan üşenmeden yazmışsınız zira karşı taraf hala savunuyorsa o zaman mallık sizde. Hayır anlayamadığım hiç bir konuda organize olamayan adamlar bu tip sınavda nasıl oluyorsa muhteşem ötesi bir hızla organize olunuyor. Ya bunlardan hiç biri mi salak değil burda yanlış yapmıyor.ha madem bu kadar sağlam organize olunuyor ders çalışın da adam gibi kazanın gerzekler!! Halbuki bir takım salak sulak durumlar olamlıydı. Sevgili uludağ sözlük yazarları, sizler burada isterseniz logitech g15 klavyenin tuşlarını mahvedin sabahlara kadar sizi anlamayacaklardır. Görmek istemiyorlar kulak tıkıyorlar. Zorlamayın suskun insancıklardır kendileri. Kendi başlarına gelince de sussunlar o zaman. kendi başınızı yiyin emi.
yayında ve yapımda emeği geçen kim varsa..... şeklinde devam edecek cümleyi kurmamı sağlayan ve milletin artık yeter be! demesini sağlayan sınavın şeysidir. *
ibneliğin parayla olduğunu gösterir.
(bkz: ösym müşteri hizmetleri'ni arayarak ikinci sınav için ygs şifresini öğrenebilirsiniz)
olasılık dahilinde olan bir konu var ortada;

ösym bu sistemli bir kitapçığı bilinçli olarak hazırlatıp sazan avı için piyasaya sürse. fakat böyle bir olay olmasa. kopan gırla yaygaranın üzerine tutup 1.5m+ kişinin sınavını kitapçıkları ve cevap anahtarları ile nette görüşe çıkarsa ve ösym başkanı çıkıp dese ki;

bunu bilerek ve isteyerek bize her durumda nefret kusanların yüzünün kızarması için yaptık. yapılan tüm hatalardan ders almak ümidiyle bu yıl çok çalıştık ve kimsenin kimseyi kayırmasına müsaade etmedik.

hani böyle bi mevzu olmaz da diyorum ya dese.

şu başlıkta şu ana kadar 196 entry var bu 197. zannetmiyorum ki 75 tane yazdıklarının ardında duracak adam olsun.
ha dediğim gibi böyle bir durum olacağını zannetmiyorum. demiyorum ki öyle yada böyle. bu ihtimalin gerçekleşmesini beklemiyorum.

yoksa ösym'ye yıllardır sayıp sövüyoruz. sizin gençliğiniz gidiyor da bizim giden ihtiyarlığımızdı sanki.
optik formuna kadar kişiye özel gelen ve ilk defa böyle spesifik yapılan sınavdan zaten bir bok çıkacağı belliydi.

milletvekili, bürokrat çocuklarının sonuçları beklenecek şimdi. tek bir tc numarasıyla herkesin görebileceği sonuçlar. buradan da bir kpss vakası çıkarsa akp baya bir puan kaybeder.
iptal edilecek diye umut etmeyin iptal edilmeyecek olan sınavdır. parasını verenlerin, yüksek mevki sahibi olan adamların çocuklarının sonuçları muhteşem olacaktır. biz orta direk ise tüm yılımızı veririz çalışmak için. bu sınav sisteminde bir bokluk çıkacağı belliydi zaten ölü doğmuş bir sınav sistemiydi resmen.

bu ülkenin eğitim sistemi kadar boktan bir eğitim sistemi daha yok.
sıklıkla yazdığım başlık. bi an avukat gibi hissettim kendimi. neyse bu son, açıklama yapılana kadar kafa sikmem bi daha.

öncelikle şunu belirteyim eğer kopya skandalı varsa, kim bulaşmışsa allah cezasını versin. öteki tarafta sınava giren sevdiklerimin yanında bende hesap soracağım. ama yok siz iftira atıyorsanız hepsinin vebali boynunuza olsun. amin. namuslu birisine namussuz deyip, iftira atmak en büyük günahlardan birisidir.

gelelim tekrardan olaya.

1.si cemaat böyle bir sorumluluğu almaz, alamaz. bırak cemaati, aklı başında olan hiçbir insan/grup böyle bir riske girmez.para karşılığı bu işi yapmıyorlarsa. niye mi? 2 gün sonra satılmayacaklarının garantisi yok çünkü. yarın bir gün birisi çıkıp açıklasa sonuçları ne olur tahmin edin.

2. si cemaat madem bu kadar güçlü madem istediği adama istediği kitapçığı veriyor salak mı adamlar şifreyle cartla curtla uğraşssın. alır soruları, değiştirir rakamları salar dershanelere. soru tahmini adı altında verir.

3.sü daha ortada hiçbir açıklama yokken cemaate bu kadar saldırılması, cemaat üzerinden ak partiye yüklenilmesi kafa karıştırıcı.

4.sü ömer çelakıllaşmayın beyler. özellikle liseliler size diyorum. adamlar eşşek gibi çalışıyor. gözlemlerime göre 100 kişilik sınıfta 30 kişi cemaatten ya var ya yok. içinizi ferah tutun.
Ankara Cumhuriyet Bassavciligi, "YGS soru kitapciginda sifreleme" iddialarina iliskin inceleme baslatti. Kitapcik OSYM'den istenecek.
sınav olmazsa böyle sorunlarda olmaz arkadaş...
Ne yazık ki ben ve benim gibi bütün bi sene bu sınava hazırlanan yüzbinlerce şerefli insan matematikten 38 doğru yapamamışken, ösym cemaat üyelerine kopya şifresi skandalı ile bu ayrıcalığı tanımıştır.
ösym'den bir kez daha nefret ettiren haber.
biz yemeyelim içmeyelim gecemizi gündüzümüze katıp ders çalışalım geçtiğimiz sene istediğimiz yer olmadığı için bu sene daha iyi hazırlanacağımıza inanıp geçen sene puanımızın tuttuğu yerlere gitmeyelim , stresten hasta olalım , koca bir sene boyunca tek gerçeğimiz bu sınav olsun , geceleri rüyamızda bu sınavı görelim 5-10 tane organize şerefsiz yüzünden bütün emeklerimiz boşa gitsin. gerçekten çok adil bir durum !
güncel Önemli Başlıklar