bugün

o ergen bıyığını kes. yakıştığını düşünüyorsan da bi psikoloğa git. tüylü seni.
çocuklar için değildir. bunu bir zaman sonra anlayacaklardır.
-Gülmeye çalışın, zira üniversitede gülemeyeceksiniz bile.
-Hayata optimistic bakın,ufff len yazılı ne zor,uffff öss ne zor demeyin.Zira finaller ve vizeler sizin zor dediğiniz sınavlardan katbekat zor.
-Sakın sigaraya başlamayın,alkolden uzak durun (mühendislik veya tıp okursanız zaten başlayacaksınız)
-Annenizin babanızın kıymetini iyi bilin, onalarla zıtlaşmayın.ilerde hem maddi hem manevi olarak onlardan yardım alacaksınız, emin olun.
-''büyüdüm beyler,free takılırım'' demeyin.
-Son sene derslerinize adamakıllı çalışın ''len ne de olsa öss her sene var'' demeyin. 2. senede herşey çok daha kötü olabiliyor.
-O seneler hayatınızın en eğlenceli seneleri olacak, tadını çıkarın.

Şimdilik benden bu kadar.Aklıma geldikçe belki editle eklerim.
ilk gun gordugun o guzel kiza herkes asiliyor olacak. sakin ona yonelme, sansin inanilmaz dusuk senle ciksa bile 2 haftaya terkedecek zaten. o yuzden onun yakin arkadasina yonel genc dost.

kadinlara bu sekilde bi tavsiye veremiyorum cunku dogal olarak etrafi yeni ergen genc abazalarla dolu oldugundan pek dertleri olmuyor.
dikkat çekmek için yüksek sesle konuşmayın. bu daha çok öneminizi azaltır. saçınızı dikip, gömleğinizin sadece son düğmesi kapalı şekilde okula gelmeyin. kapıda her zaman karizmanızı çizecek öğretmenler topluluğu olur. küfür ederek kendinizi karizmatik göstermeye çalışmayın kızlar iğrenir. oldukça doğal ol kuul takıl.
önce kendiniz olun. şımarmayın, ilgi çekmeye çalışmayın, kuğul olmak adına yaptığınız her hareket aleyhinize olacaktır. ilkokuldaki şişirilmiş notları, sevecen öğretmenleri, 90'ın altına inmeyen sözlü notlarını unutun. hocalarla iyi geçinin, okulda siyasete karışmayın, vururum kırarım ayağına yatmak gibi salakça hareketler yapmayın. ilk günden de karı kız işlerine soyunmayın lan. bi bekleyin, millet önce birbirini tanısın, sonra ne yapıyorsanız yapın. ilk günde çekingen olmayın, mümkün olduğunca çok insanla tanışın, onların gelip sizinle tanışmasını beklerseniz sap gibi kalırsınız, ama siz gidip tanışırsan herkesle aranız iyi olacaktır.
ergensin, abazansın, sivilcelisin, siktir et dünyayı gitsin..
--spoiler--
sivilce akne katledildi söndü yüzümün güneşi
--spoiler--

sıkıntılı sorunlu bir döneme ilk adım..
her gördüğünüz kişiyle iyi anlaşmaya çalışmayın. ilk edindiğiniz arkadaşlarınızı da çok siklemeyin mezun olurken onları tanımazsınız bile.
kimseyi takmayın, sadece iyi bir 'dost' unuz olsun, dersinize çalışın hayatınızı kurtarın içki sigara veya arkadaş kurbanı olursunuz aman diyim.
çok güzel zamanlar geçireceksiniz. aşklar, kavgalar ve daha neler neler. sadece şunu unutmayın öyle sağlam arkadaşlıkları kurun ki lise bittikten ve hepiniz üniversite evlilik vs. başka yerlere dağıldıktan sonra bile görüşebilin. ve en önemlisi öğretmenlerinizi iyi tanıyın eğer şanslı iseniz benim gibi lise bittikten sonra öğretmenlerinizle arkadaş kalabilir onlarla gezmeye tozmaya hatta içmeye bile gidebilirsiniz. saygı ve sevgi mesafenizi her konuda eşit tutarsanız siz kaz.anırsınız. işin özeti; 4 yıllık güzel bir lise eğitiminin temellerini lise 1 de atın
2.sınıfa geçerken, sigara size öyle sempatik gelecek ki; sigaraya başlarsanız tüm kızların size vermek için sıraya geçeceğini düşüneceksiniz.

Hatadır yapmayın.
hangi mesleği seçeceğinizin son kararını vermeden başlamayın (seçeceğiniz mesleğe göre çok çalışıp geleceğinizi istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz)zira heba da olabilirsiniz.
gidin sağlam çalışın.nasıl olsa biz liseye geçtik rahatız moduna kesinlikle girmeyin.sonra kesinlikle o keyif götünüzde patlar.bunu kafanıza sokun.
o kızı o kadar çok sevmeyin lan.
bikere şu anadolu liselerindeki o ilk yılın havasına girmeyin hiç. Sınavı kazanıp geldim kızıım boru mu modunda olmayın. kimse rastgele girmedi oraya. senin iki üç pisagor sorusunu yapıp, ayşenin bebeklerinin alinin toplarına oranını bulup o liseye girmen afedersin ama kimsenin sikinde değil. bi son seneye gel bakiyim, bi türev integral hesaplarına kendini parçala bakiyim. Adam gibi bi üniversite kazan siktir ol git ordan ondan sonra ben bir şey başardım havsına gir. tamam mı annem. tamam mı çömüm. Hadi bakiyim git şimdi o salak arkadaşlarının yanına da üst sınıflardan hangi çocuğun daha yakışıklı olduğu muhabbetine dal. hadi bakim.
hayatının gidişatını belirleyecek dönemdir. eğlenmeyi de öğrenmeyi de dengede tutmak gerekir. ingilizcenin ne yapıp edilip öğrenilmesi gereken zamandır. (bkz: internetten ingilizce öğrenmek). "ingilizceyi sevmiyorum, bana anadilim yeter" bahanelerine kanılmaması gereken dönemdir (bkz: yabancı dil öğrenmek anadile ihanet değildir).
önce soğuk ama zamanla alışıyon.
dikkat gençler! Size çevreniz tarafından söylenen şu laflara itibar etmeyin. - koçum ilk gün bir kız bul tavladin tavladın yoksa birdaha kız bulamazsın kaparlar(yalan etrafta kaç yüz tane kız boşa çıkıyor hepsini kapmıyorlar) - bak oğlum hocalara karşı kibar ol karşı çıkma(çalışırsan gözüne konuşursan çıkışta götüne girersin benden söylemesi) - müdür çağırır ise birşey deme(hiç birşey olmaz ezdirmeyin kendinizi bir bok yapamaz odada. Yaparsa direk karakola sonra hastaneye gidin ebesine atlarsınız) benim birkaç tavsiyem de 1. Sınıfı geçmeye gayret edin diğerleri kolay.. Müzik ile uğraşın okulda tanının sözlüleriniz 85 ten aşağı olmaz. Bizzat denenmiş ve onaylanmıştır.
(bkz: ilkokullular yazar olsa açacağı başlıklar)
hocaları dövmek için okulun kapanmasını beklemeyin. öfkeniz geçiyor o zamana kadar.
en büyük aşklar lise çağlarında yaşanır, dostluklar buralarda kurulur. unutmayın temeli sağlam olmayan binaya kat çıkmanın bir anlamı yoktur. herkese başarılar dilerim.
verilen tavsiyelere kulak asmayın, yeni başlayanlar için lise nedir lan.
gidin kendiniz gibi davranın, iki günde kendini adam sanan tiplere benzeyip millete tavsiye vermeye çalışmayında.
hatta bu tavsiyelere bile kulak asmayın.
kılavuzu karga olanın...
neyse.
okula girdiğinde, "bitsin bitsin" diyeceksin, ama bitince arayacaksın. şu an lise okuyorsan, "yok lan ne arayacağım" diyorsun bana ama gerçekten arayacaksın.
Ergenler topluluğu.