bugün

adana'da kiralar bir kaç istisna olsada yıllık peşin olarak alınmaktadır.öğrenciyseniz baraj yolu,beyaz evler,mavi bulvarın başlangıç noktasından ev tutarsanız yararınıza olacaktır.eger yaşınız ilerlemiş değilse,toplu ulaşım araçlarında öğrenci ücreti verin,kimse size paso sormaz.evinize en yakın kebapcının kartvizitini mutlaka alın,mc donalds dan daha hızlı sipariş getiriyolar valla.bide şırdanı ilk gördüğünüzde salak salak tepki vermeyin.şekli şemali hoşunuza gitmezse yemezsiniz olur biter!
- yeşil duvar görünce şaşırmayın,ona nem diyolar.
- hijyen yalan,dürüm esastır.
- ille de piyasa olsun,tiki olsun diyorsanız gazipaşa civarındaki mado ya takılın.olmadı ara sokaklardan ziyapaşaya doğru yürüyün bi yer kesitirip takılırsınız.*
- ara ara mersine ya da tarsusa geçeyim diyorsanız şehir merkezindeki tren garı en rahat ulaşım yoludur.
- ha bir de çukurova üniversitesinin kampüsünü ve yeşil alanlarını fırsat bilip hemen sevişmeye dalmayın,görevlinin biri gelir hayırdır kardeşim muhabbeti çeker.*
otogar da, abi çay vereyim mi şirketten, diyen çaycı dan kesinlikle çay içmeyin çünkü az sonra sizden para isteyecektir.
vermediğiniz takdir de dayak yeme ihtimaliniz yüksektir.
uzerinde "turgut özal" yazan minibuslere binmeden önce söfore gideceginiz yerden gecip gecmedigini sorun. ara sokaklardan gecip sizi carrefour a atma olasılıgı yuksektir
mümkünse başlamayın ancak bu başlığı okuyorsanız muhtemelen çok geç olmuştur.

ama yine de yol yakınken dönün.
ilk iş onbaşılarda kebap yemek olmalıdır.
acılı şalgam suyu içmek iyi bir başlangıç olabilir.
gettolarında tek başınıza dolaşmayın, cono aşiretinin szlı sözlü saldırısında uğrayabilirsiniz.
kebap şalgam ikilisini mutlaka bir yerde sıkıştırın.
geldiğiniz yerden kazak ve envai çeşit kış kıyafetlerini getirmenize gerek yoktur. kışın yaşandığı şu günlerde arabaya kazakla oturup camları kapadığınız zaman şarıl şarıl terlersiniz nasıl bir memleket olduğu yirmiiki senedir çözülememiştir o yüzden kimseyi yanlış bilgilendirmeyelim ama eğlenceyi seviyorsanız doğru adrestesiniz.*
lüks mekan konusunda tahmin etmediğiniz şehirlerle yarışabilir.
hiç başlamayın, gereksizdir.
sıkı küfür edin. onların dilinden konuşun. bayağı yardımcı olur.
(bkz: hirsizin salona sicmasi/@thefirstfbli)
kebapla başlamaları tavsiye edilir.
seda ya takılmayın yengeniz olur. *
'bakale'* kelimesinin iyi ögrenilmesi birey açısından anlam bulanıklıgını giderecektir.* * * *
gazipaşa mahallesinden başka bir yeri gelişmemiştir. yani şehirden fazla bir şey beklemeyin. beldiyenin çalışma anlayışı da parklarla sınırlıdır.

insanlar açısından ise bu yaşıma kadar * bir sıkıntı yaşamadım, aksine diğer illerde rastladığım sıcaklıktan fazlasını adana'da gördüm.
istanbul, ankara, izmir gibi yerlerden geliyorsanız otelde/evde oturun. dışarı çıkmanıza gerek yok. çok sıcak zaten. "insanı çok samimi yaa" diyorlar ama ben 5 yılda öyle bir şeye rastlayamadım. her an bir kavganın içinde bulabilirsiniz kendinizi. tehlike hissettiğiniz anda koşun.
(bkz: run forrest run)
şimdi okudum da çok ibnece bi entry olmuş, açıklığa kavuşturayım; ben çekingen insanımdır biraz, belki de onlar çok sıcaktı bana garip geldi soyutladım kendimi bilmiyorum. kesinlikle "kıro insanlar yeaa, amerikalı gibiyiz biz ist-ank-izm çocuğuyuz koy götüne onlarla aynı seviyeye inme" yi ima etmedim. samimi yaklaşırsan herkes samimi, her şehrin insanı samimi.
(bkz: adamına göre muamele)
hem havası, hem insanı alabildiğine sıcaktır. gazipaşa ve ziyapaşa civarında takılın hem temiz ve gelişmiş hemde kızları bakımlı ama bir hayli conconlar. tiyatro cafe'ye gidin, gidin olm o kafeye gömülün pofuduk minderlere. ha birde burası adanadır diye her gördüğünüz yerde kebap yemeyin beceremiyolar. bici biciymiş, şırdanmış öyle şeylerde yemeyin, kusturur.
gazipaşa ya da barajyolu civarlarında karşınıza ağzında sigarası, eli sopalı, gelene gidene küfürler savuran 70 yaşlarında bir teyze görürseniz şaşırmayın, size de ana bacı gidip sopasıyla vurabilir. korkmayın zararsızdır, meryem teyzedir. adana'nın gülüdür. *
-başlangıcı yaz aylarında yapmayın. bırakın adana'yı hayattan soğursunuz.
-öyle gezilecek çok yeri olduğunu düşünmeyin. sadece taş köprü, merkez park ve merkez cami civarı ve üniversiteden seyredilebilecek eşsiz bir göl manzarası var, o kadar.
-gelmeden önce şırdan nedir, nasıl yenir, öğrenin. sonra çok kötü alay konusu oluyorsunuz.
-otobüs duraktayken siz inmeye fırsat bulamadan hareket etmeye başlarsa "ağır oollll" diye bağırın. yoksa ancak diğer durakta inebilirsiniz.
-trafikte araçların yol vermesini falan bekleyerek karşıdan karşıya geçmek için kendinizi yola atmayın. sonuçları kötü olabilir.