bugün

misafirliğe gitmişsindir. sonra yemek vakti gelir yemekler yenmeye başlar ve bu teyze harekete geçer. "biraz daha koyayım", "daha pilav var ama", "yemezsen gücenirim ama" gibi kalıplaşmış cümleleri vardır bu teyzenin. doydum, yok yemiyeceğim, şiştim valla gibi reddi yemek taleplerini reddeder. işin özü o yemeği yiyeceksiniz, başka çare yok.
içtendir candır. sizi rahat ettirmek için evindeki bütün imkanları kullanır. eğer toksanız, verdiği yemekleri yemek istemiyorsanız, gelen teklifleri geri çevirmek büyük ustalık işidir.

birde üstüne üstlük, beğenmedin mi yoksa sorusu gelirse, sıçmışsınız demektir.
eşine türkiye dışında başka topraklarda ve kültürlerde rastlamanız zor olan teyzedir. niyeti çok saf ve temizdir. hiç bir kötülük olmaksızın safi sizin iyiliğinizi hoşluğunuzu isteyen teyzedir. ardını arkasını düşünmez ısrar ederken tek derdi sizi misafirliğinizde doyurmak memnun etmektir.
Her daim kafa ütüler. insanın bir daha gidesi gelmez o eve. "Canım bak piyaz da kat, aaa Nurten senin oğlan da hiç yemiyor, ekmeksiz ye daha musakka da yiyeceğiz." fix cümlelerle adamı yorar da yorar. *
allem eder kallem eder size o yemeği yedirir, uğraşmayın boşa yormayın kendinizi.
bayramın gelmesiyle coşarlar. eve gelen herkese, genç-yaşlı demeden ısrar ederler. belki bende şeker var teyzecim, niye baklavayı sokuyorsun gözüme?
kırılmaması gereken teyzedir.
içtendir misafirperverdir. Bir adet bizde de bulunur. Bizzat anneannem olur kendileri.
teyzelerin teyzesi'dir.
30, 40 sene sonra görme ihtimalinizin olmayacağı misafirperver teyzedir kendisi. kıymetini biliniz.
hayır hayır istemiyorum dedikten sonra yine de tabağını dolduruyorsa, sen de bitiriyorsan tabağı "aa bak açmışsın işte utancından alamıyosun tabii bak ben koyunca yedin" der. kötü bir şey yapmış gibi utanır insan.
bize geldiginde kisasin dibine vuracagim teyzedir.
(bkz: ağzından sıçmak)
misafirliğe beni de götürmekten vazgeçmeyen annem ile birlikte kilolu olmamın temel sebebi olan teyze.
--spoiler--
yazar burda bayram ziyaretinden yeni gelmiş
--spoiler--

güzel tarafından bakmak lazım.
ben 5 saat içinde 3 öğün yemek yediğimi biliyorum.

(bkz: işte bunlar hep ısrar)

halimden memnun muyum? kesinlikle evet.