bugün

Aileye maddi olarak fazla yük olunmadigi icin vicdanen daha huzurlu olmanizi saglar.
Avantajları çoktur. Ama o yasak elmayı isiramazsiniz ve her zaman aklınızda kalacaktır. Yasak elma dediğime bakmayın, erkekler için ilk askerlik, gerçek ev arkadaşlıkları, o zamana kadar yaşadığınız en büyük hayalkirikliklari...
Sorumluluk almak, insiyatif kullanmak için ilk büyük firsatinizi kaçırdınız demektir bence.
Ama bir konu var ki, savunan adama kimse birşey diyemez; babamın beni sehirdisinda okutma imkanı yoktu, diye bir cümle duyarsanız anlatmak istediğiniz herşey haksızlık olacaktır.
kılpayı kurtulduğum durum.
zira oxfıratta okumak çok da heyecan verici olmasa gerek.
Ösym'nin azizliğine uğramaktır.
sizin aileniz öyle diye bizim ailemiz de öyle olacak diye bir kaide yok. daha üniversiteye başlamadım ama istediğim yere istediğim saatte gidiyorum, istediğimi giyiyorum. bana deseler şu kişilerle aynı evde kalman gerekiyor. kalmam ben başka kızlarla aynı evde şahsen. erkekler için daha eğlenceli olabilir ama kızların aynı evde çok eğleneceğini sanmıyorum. o kadar masrafı şehir dışında okumak yerine istanbul'da okumaya devam edeceğim.
yapmayın. çıkın öğrenin hayatı. yaşayın yaşayın..
öğrenci topluluğu işlerinde bir adım önde olursunuz. arkadaşınız da bol bol olur. yeter ki şehrin yerlisi rolü ile insanlara yardımcı olun.
Kazanılsa dahi gidilmemelidir. Şahsen öyle yaptım. Asla da pişmanlık duymadım. Aksi halde üniversite özgürlük kapılarını size tamamen aralarken, elinizin tersiyle itmiş olursunuz böyle bir fırsatı.
yıllar önce yaşadığım durum.
hiç de soylenildigi gibi ne dışlanma, ne çevre azlığı ne de tanınmama durumları yaşadım. istediğim zaman evimde istediğim zaman arkadaş çevremde kaldım. benim için çok avantajı oldu özellikle maddi yönden.
bütün makaradan oldukça geri kalmaktır.
Dert tasa yok lise gibi okula git gel tek derdin bu böyle olmak istemezdim heralde rahat olmasına rahat ama dışarda okumak bir başka.
en nihayetinde tercih meselesidir.

kanımca ufkunuzu açmada ve hayata bakış açınızı etkilemede olumsuzluklar doğuracaktır.

gizli: hayır, makarna gurmesi olamadıktan sonra sikmişim üniversitesini.

(bkz: ne hayaliniz varsa görün)
ilk öğrendiği zaman şansına sövdürecek ancak gittikten sonra aslında çok şanslı olduğunu düşündürecek olaydır.
ailesinin yanında özgür ve huzurlu bir yaşam süren birey için fevkaladenin fevkinde(!) bir olay. tam zıttı durumunda ise işkence gibi gelebilir.
sevişme kaygısı güden ergenler tarafından küçümsenir. üniversitedeki boktan ev arkadaşlarını ve boktan ev ortamını görünce aklınız başınıza gelir ama.
Ankara izmir istanbul dışındaki şehirler için ezik durumdur.
liseli olarak kalmaktır.
üniversiteyi önemli kılan birazda aileden uzakta okunmasıdır. ev arkadaşlıkları, bilmediğin bir şehirde yol maceraları, tatillerde eve dönüş için bilet bulma çabaları, alışveriş hesaplarıdır üniversiteli olmak.
acından öldüğü halde, yemek yerine sigara alarak yaşayan bireylerin hayatı öğrenmediği, sadece sefillik çektiği bir durum olan şehir dışında üniversite kazanmanın tam zıttıdır. rahatlıktır
bir çok şeyi sonradan öğrenmek demektir.
ister kabul edilsin ister edilmesin, dışarıda okumanın kişiye kattığı bir çok şey vardır.
Bunların en büyüğü ise özgüven ve kendi ayaklarının üzerinde durabilmektir.
Avantajları ve dezavantajları tartışılır olsa da ileriye dönük bakıldığında
dışarıda okumanın kişiye verdiği katkıyı fark etmemek mümkün değildir.
Sonuç olarak, aile yanında okumak anlık güzel bir durumdur.
keşke dediğim durumdur.
Üniversite hayatını aileyle yaşamak demektir. Okul boyunca aileden izin almak, aileye hesap vermek hatta harçlık almak demektir. Şehir dışı yaz git.
genellikle istanbulda yaşayanlar için sıkıntılı bir durumdur. puanlar tavan yapmıştır ve kazanmak zordur. aile hasreti çekmemek için(genelde kızlar çeker) yaşanılan yerde bir "akbillik" mesafedeki üniversiteler tercih edilir. istediği bölüm olmasa bile, aynı bölgede olmak için farklı bölüm seçen kişileri bile tanıyorum.

fakat durum bu kadar basit düşünülmemelidir kanımca. onlar ailen olabilir, onlara ihtiyacın olduğu durumlar olabilir. fakat illaki büyüyeceksin ve hayatta tek başına tutunmak zorunda kalacaksın. kendi başının çaresine bakmak zorunda kalacaksın zaman geçtikçe. aileden uzak kalınan 4 yıl çok da uzun bir süre değil, zaten tatiller var sürekli gidip geleceksin. yani sırf bu 4 yıllık kısa bir ayrılık için istemediğin bir bölümde istemediğin bir işte çalışma ihtimali var. buna gerek yoktur. biraz ayrı kalacaksın, fakat ömrün boyunca istediğin meslekte severek çalışacaksın.

not: "ailem kesinlikle yanımda olmalıdır" düşüncesine de saygılıyım. aile gerçekten vazgeçilmez bir unsurdur.
yaptığım en büyük hata. istanbulda yaşayıp izmire gitmek varken istanbul üni yazdım pişmanım. liseden farkı yok özgür olamıyosun.
en azından ikamet edilen yere 1-2 saatlik mesafede değilse hatalı tercihtir.
olgunlaşma açısından mantıklı değildir. kuşun yuvadan uçması ve yalnız başına vahşi doğada tutunabilmeyi öğrenmesi gereklidir.