bugün

görsel
görsel
görsel

Kocaman bir hayatı küçücük bir karavanda geçirmek istiyorum.
görsel
ev küçük olabilir, ama kocaman bir çiftliğimin olmasını istiyorum. kuzuların zıpladığı, kedilerimin koşuşturduğu.
at olsun, eşek olsun, inek, koyun, keçi olsun.
bir de içinde 3-5 tane dünyayı güzelleştirecek evlat olsun yeter.
Şehrin biraz dışında müstakil bahçeli bi ev.
Sakin olmalı..
Eşimle karavanda yaşamak.
görsel
kocaman bir ormanın içerisinde büyük pencereli ahşaptan küçücük bir kulübe.
görsel
Başlığı gördüğüm an güney cephesi olsun dediğimdir. Hayallerim de bile fakirim evet. Mevsim kış, doğalgaz pahalı..
Başlığı gördüğüm an güney cephesi olsun dediğimdir. Hayallerim de bile fakirim evet. Mevsim kış, doğalgaz pahalı..
Sakin huzurlu mutlu hissettiren böyle dışarıdan ağaç yapraklarının rüzgarda çıkardığı hışırtıların geldiği
üst katının tamamen camdan olduğu ve içinde minik bi kedinin dolaştığı şömineli güzel bir ev.
görsel
görsel
görsel
görsel
3 sağlık 1 huzur ev. Mutluluk da balkonda duran küçük saksılı 3 5 fesleğen olsun.

insan ev'den evin'den müteşekkildir. Evlerimiz her ne kadar bedenlerimizi dört duvar arasında harici kötülüklerden korusa da en çok ruhumuzun korunaklarıdır.
içinde mutlu ve huzurlu olunan, kendinizi rahat hissettiğiniz evdir.
Herkesten uzak olandır.
oturduğum evdir.
istersen en süper modern mimari kurallarını uygula bir süre sonra hayalindeki ev olmadığını hissedersin. neden?
bunun nedeni mimarinin insani boyutlardan uzaklaşmasıdır.
yapının görkemi, çarpıcı görüntüsü ve içinin parlakımsı temizliğine önem verilmesidir.
oysaki insan böyle bir varlık değil. yani sırça köşk tarzı yerler insan ruhuna uymaz.

ne olmalı?

bir kere boyutları insani olacak. mesela 3x3 ten büyük oda insanın kapsayacağından büyük olduğu için asla seninmiş gibi hissedemezsin.
pırıl pırıl parlayan, tertemiz duvarlar seni bir süre sonra iter. daha doğrusu doğal olmayan her şey seni iter.

bu anlamda kısaca özetlersek; evinin boyutları insani ölçülere yakın olacak ve kullandığın malzeme az işlenmiş, doğal olacak.

şimdi anlayamasan bile ileride içinde oturdukça nasıl huzur bulduğunu, nasıl rahat ettiğini, içinde uyumanın ne kadar farklı olduğunu görünce anlayacaksın.

kullanacağın 3 malzemeyi yazıyorum. toprak, taş, ahşap ve bitkisel boya.
görsel

Muazzam ...
Kombili her hangi bir ev. 6 ay titremekten gına geldi, oturduğum yerde götüm buz tutuyor. Kombi benim de hakkım! He zaten evrene kombi istediğimi belirttim, yakında olumlu bir geri dönüş almayı bekliyorum.

Gelen mesajlar üstüne edit: yok lan öyle hayal ettiğim ahşap ev filan, kombili olsun benim olsun. Göt donduran soğukta hayal falan kuramam, hayallerim bile donar mk. Realistim la ben..
görsel