bugün

yaz mevsiminin gelmesiyle bazı iş gruplarının, özellikle eğitim sektöründe çalışanların ve öğrencilerin girmiş oldukları, 3 aylık, "dilediğince yaşa" tatilidir. yaz okuluna kalanlar için hüznün başladığı noktadır.
ogretmenlerin sadece temmuz ve agustus aylarında yasayabıldıgı zaman dilimidir.
(bkz: yaz aşkı)
bir mfö şarkısı
"yaz tatili, paranın katili" gibi güzel sözlere sahip şarkı.
eylül ayında dinlenildigi zaman, insanın kendi kendine, mfö bu şarkıyı benim için yazmış dedirten hoş mfö şarkısı.
yaz ayı boyunca paranın suyunu çekip, bankamatik önünde babanın "yolladım" telefonunu beklerken söylenen mfö şarkısı.

yaz tatili paranın katili
biraz serinlemeye
kafamı dinlemeye
giderim ben tatile
ellibini, yüzbini
bikinisi, bluzu
pantolonu, mayosu
para kalmaz

bu şapka enfes
şu eteklik harika
ipekli, çok güzel
ah bu şal
papeller eridikçe eridi
dilim damağım kurudu
beşyüzbini versene
milyonları versene

mayomuzu giyelim
lokantaya gidelim
yedikçe kazığı eğlenelim
onbeş günlük dinlenme
birkaç kadeh demlenme
şarabı da kebabı da
kol gibi kazığı da
yaz tatili paranın katili...
ilköğretim hayatı boyunca okullar acıldıktan sonra zorla anlatırılan tatil donemidir. lise deki bir edebiyat hocamızda yaptırmıştı, o hocanın güzelliği bişey soylemek istemiyoruz.
işsiz kesimin mayıs eylül ayları arası yaptığı tatil.aynı insanların eylül mayıs arası yaptıkları tatile ise kış tatili deniyor.
bitmesin istedigim ama her gun sıkıntıdan patladıgım donem. bir de okullar acılmasın diye strese sokar insanı. yemişim boyle tatil mi olur.agustos basından bitişini dusunduyor.
öğrenciler için okul zamanında başlanması istenilen başlandığında ise bitmesini istediği tatil dilimi.
kimileri için, kışa hazırlık ve karınca modunda okul harç parası çıkarmaya yönelik yeni girişimlerde bulunmak anlamına geldiği gibi, kimisi için de, bodrum'un ya da ayvalığın serin sularına kendini bırakabilmektir.
Yaz okuluyla birleştirilince verdiği tepkime kaçılasıdır.
şu anda milyonlarca öğrencinin içinde olduğu durum. yds ye hazırlanan zavallılar hariç. onlar hala dersaneye gidip deneme olmaktadır.**
http://ekmekalerjisi.blog...2010/02/yaz-tatili-1.html
iş hayatına girince en çok özlenen şey. keşke öğretmen olsaymışım bile dedirttiriyor.
her gunun aynı gectıgı, her aksam haydı yarın sabah denıze gıdecegım denılıp bır turlu gıdılmeyen, insanın ıcınde hıcbır seye ıstek bıraktırmayan evde sıkıntıdan kendını yemek yemeye verdırmeye sebep olan en kısası 2.5 en fazlası ıse 3.5 ay suren uzun sıkıcı bazen fazla uzun ve gereksız olusum.
yanlız geçilendir. en yakın arkadaşların farklı yerlere gitmesi, sizin aileden uzakta tek basına tatil yapmanız sonucu daraltabilir. istanbul kendini özletir. her gün aynı geçer. yaz aşkları bile sarmaz. havanın sıcaklığıda buna eklenince cekilmez olur.
sosyal medyadaki bütün kamuya açık platformların cıvıl cıvıl olmasını değil işkence yeri olmasını sağlayan tatildir.
(bkz: liseli alert)
derslerden dolayı hala başlayamadığım şu kavram.
bunu diyeceğimi hiç tahmin etmezdim ama kabus gibi. kabus...
mfö'nün enteresan bir parçası. şarkının sonu çok içten:

--şarkı sözü--
şarabı da kebabı da
kol gibi kazığı da

yaz tatili.
--şarkı sözü--
11. sinif olan kuzenimin yazin ders calisacagim dedigi, benimde bu soz uzerine 2 ters 1 duz yaptigim sureçtir.
okul zamanında 3 ay boyunca yapılan tatil yetmezdi. sokaklarda oyun oynamaya doyamazdık. şimdi ise haftanın 6 günü çalışıp bütün tatil planlarımızı, heyecanlarımızı 1 haftaya sığdırmaya çalışıyoruz. hayat ne garip vapurlar falan
zor gelen çabuk biten tatil.
Yarını düşünmeden yaşamak dedikleri yaz tatili sanirim.