1. 1.
    bir türlü göze girememek, ne yapsa insanları memnun edememek.
    1 ... asiti kaçmış kola
  2. 2.
    ağzıyla kuş tutmak deyiminin ortaya çıkmasına sebep olan berbat bir durum.
    1 ... fata morgana
  3. 3.
    insanı son derece huzursuz eden, karşındakini bir türlü mutlu edememe durumudur. *
    1 ... nadiren de olsa severim
  4. 4.
    insanda kendini parcalama isteği uyandıran durum. sinirden köpürüyorum.
    2 ... xxlrose
  5. 5.
    çetin altan bu durumla ilgili şöyle bir şey der bir yazısında. bir bebek düşünün çok ağlıyor, mızmızlanıyor. anne bunalıyor, "ya evladım bi sus be" diyor "bi sus." sonra bebek susuyor. bu sefer anne telaşlanıyor. evladım niye susuyor, hasta mı acaba diye.

düşünün bebekken başlıyoruz birilerine yaranamamaya.

elimizden geleni yapıyoruz aslında. aman onun kalbini kırma, aman şuna iyi davran, aman buna şöyle yaklaş. naparsan yap kimseyi samimiyetine inandıramıyorsun. mesela birini dinliyorsun, anlamaya çalışıyorsun, "hep ben konuşuyorum." diyor karşınızdaki. mal mıdır nedir? sonra karşınızdakini biraz daha az ciddiye alıyor, sazı elinize alıp kendiniz çalıp, kendiniz oynuyorsunuz. Bu sefer de sitem ediyor, "hep sen hep sen" gene suçlu siz oluyorsunuz.

dik kafalı olup yörüngem burnum dediğinizde asi oluyorsunuz. kurallara uyduğunuzda, makul davrandığınızda da pısırık.

insanların sırtını sıvazladığınızda şakşakçı diyorlar. sırtından vurduğunuzda hain. (Ee bunun ortası olmalı kabul)

ağzınızla kuş tuttuğunda önemsenmiyorsunuz, ama ağzınızdaki kuşu düşürmeye görün yafta hemen hazır. ahmak!

şimdi ben insanlara yaranmak mümkün değil, siktiret desem vurdumduymazlıkla suçlanacağım.

nasıl bir mahkeme bu?
    5 ... ngark