bugün

eski turkce'de silah anlamina gelen kelime.

(bkz: at avrat yarak)
bir dede korkut hikayesinde şöyle geçmektedir: "...yaraklarla,oraklarla saldırdık...". bunu okuduğum zaman şöyle bir anlam çıkarmıştım: oraklarla düşman erkeklerine, yaraklarla da düşman kadınlarına saldırmışlardı. o anlamda değilmiş sonradan öğrendik. *
sıkça telaffuz edildiğinde "millet eline almaya korkuyor,sen ağzından düşürmüyorsun" denilesidir. * * *
Tuzla-yarak

(bkz: Türkçe yi kötüye kullanma)
istanbul üniversitesinde yaşanmış bir olay bunu size güzelce açıklayacaktır. türki cumhuriyetlerin birinden gelen bir öğrenci istanbul üniversitesi edebiyat fakültesinde amfide derse girmiştir. onun kültüründe yarak silahlı kişi, yani asker anlamında kullanılmaktadır. ee haliyle askerin başı yani subay da yarakbaşı diye tabir edilmektedir. prof. herkese tanışma esnasında babasının işini de sormaktadır. bizim elemanın babası da orduda subay. konuşma aynen şöyle:
prof. : peki babanın işi nedir?
çocuk : yarakbaşı.

tabi amfi yerlerde. bizim yeni üniversite gençliği 10 dakika durmadan güler. tabi prof. durumu açıklayınca utanmışlardır orası ayrı mesele.
(bkz: ermeni yarakları azeri karhanelerine saldırdı)
bu bir gazete manşeti. anlamı da ermeni askerleri azeri fabrikalarına saldırdı demektir. tabi biz kendi kullandığımız anlamlara bakarsak buna gülüyoruz ama gülecek bie durum yoktur görüldüğü üzere.
(bkz: zik kafalı japon yarağı)
(bkz: ruhsatsız yarak)
(bkz: ruhsatlı yarak)
(bkz: yarağını sadece komutanına veren yarak)
(bkz: selam ver yarak)
(bkz: o şimdi yarak)
(bkz: amerika nın ırak a çıkardığı yaraklar)
erkeklerin cinsel organı
silah anlamına gelen şekli arapça veya farsça değil öz be öz türkçe bir kelimedir.

etimolojisi yar*ak* şeklindedir.
küçük kargı olarak da bilinir cengiz han döneminde.
yarmak sözcüğünün "beraber" anlamı katılmış halidir.
türkmenistanda asker kelimesinin karşılığıdır. hatta bir haber bülteninde "türk yarakları kandil dağını bombalıyor iddiası ortaya atıldı" başlıklı bir haber bile yayınlamışlardır. üstüne epey bir geyik döndürülebilir potansiyeldedir.örneğin; asker zihniyeti için yarak kafa, atlı süvari için de at yarağı vs. vs.vs
yar-ak...yarılıp akıtılma durumunun isimleşip erkek cinsel organına verilen ad.
moğolca "carağ" yani "gerekli olan şey". bildiğin yarak işte, alet. (bkz: alet işler el oğunur)
azerice'de silah manasına gelmektedir. herhangi bir azeri komutandan "yarak omza" şeklinde bir cümle işitildiğinde azeri askerinin manyak olduğu düşünülmemelidir.
başka anlamlarıda olmasına rağmen insanların aklına cinsel organı getiren kelime.
babafingo.
(bkz: küskü)
bir bilmecenin cevabıdır.

--spoiler--
Duvara vurdum duvar yıkıldı
Çiviye vurdum çivi çakıldı
Ağaca vurdum ağaç söküldü
Elime aldım boynu büküldü...
--spoiler--
Yarmak için kullanılan ve genellikle ortadaki 'r' kısmı bastırılarak söylendiğinde daha kuvvetli yardığı hissini veren alettir.
bir petrol firmasının adı.
arkadaşa yapılan yarma çağrısı, hadi yarak hadi içek der gibi.
(bkz: kızların entry girmemeyi tercih edeceği başlık) *
hayata anlam katan organ ;

- sikişirsin rahatlarsın,
- otuzbir çekersin rahatlarsın,
- işersin rahatlarsın.

sen olmasan naparmışız be bafi ? bafi sen bizim herşeyimizsin !
Azericede hala kullanılan, türk dil kurumu sözlüğünde : "silah" olarak geçen sözcük.