bugün

okuldan sonra askeri ücretten daha az miktarda işe başlayınca , acı ama gerçek olarak farkedilen eylem.
Mezuniyet sonrası gerçekleştiğinde trajikomiktir. üstüne master yapınca nedir bilemedim. * *
diploma alınır alınmaz fark edilen küçük önemsiz ayrıntı.
4. yılda farketmek acıdır. yeri gelmişken, inşaat mühendisliği seçmeyen şahsımı eşşekler kovalasın..
(bkz: benim burda ne işim var)
herkesin bir kere de olsa en azından düşündüğü şeydir. yalan mı lan ? *
türkiye'de bir öğrenci ise, pek fazla fark etmesini gerektirmeyecek durumdur.
bunu fark etmen bişey değiştirmiyor aslında tercih zamanı puanın hangi bölüme yetiyorsa orayı yazıyosun doğal olarakta yanlış bölüm oluyor.
okul bitmiş 2-3 senedirde çalışıp farketmek yazıktır. yol yakınken hepiniz dönün geriye...
kendini tanıması engellenmiş,
hayattan beklentilerini bilmeyen,
meslek seçiminde kişilik ve beklentileri değil de test başarısını ve öss puanlarını temel almış,
popüler mesleklerin, üniversitelerin mutluluk veya başarı getireceğine inanmış,
ana baba baskısına kurban olmuş,
yurdum bahtsız gençlerinin çoğunun er ya da geç içine düştükleri durumdur. * *
sınıfa girince farklı kapıya çarpınca akla gelen dürtüdür.
(bkz: dönülmez akşamın ufkundayım)
erken farkına vardığım ve ingilizce hazırlık sınıfından sonra kaydımı sildirdiğim yanlış bölümdür.

okusaydım şuan mezundum!
bir de bunun üst versiyonu bulunur. yanlış bölümden mezun olmak.
okul bırakmaya kadar gider. 5. yılında yapmış birini tanıyorum.
(bkz: ben değil bir arkadaşım ekolü)
yanlış hata yapmaktır.
gerçeklerin farkına varmaktır.
atom fiziğine de profesörlüğüne de lanet olsun.
hepsinin canı cehenneme insanlık için çalıştık sokakta kaldık, atom fiziği de profesörlük de yerin dibine batsın. bundan sonra başka bir adam olacağım, öğreneceğim kumarbazlığı, itliği, hergeleliği.
yanlış tercih yoktur, az puan vardır sadece.
fark etmek tamam da, değiştirilebilmesi zor durumdur. türkiye'de yaşıyorsundur, sınav sisteminden hayır beklemen senin hatandır. senin girdigin sene çat diye puanlamalar değişir. boş kalmasın diye yazdığın, tercihlerinin arasındaki tek bölüm ve okul olan 13. tercihine girersin. o an farkettim, hala farkındayım ama küstüm oynamıyorum. kim kasacaktı ki bir sene daha? okudugum okul ve bölüm sayesinde son 7 senedir hayatta yapmam dediğim meslegi icra ediyorum. aman ne güzel.
Yeniden öss'ye girme sebebidir. Benim de gerceklestirecegim eylemdir.
şuursuzca, üniversiteliyim olm havasında geçen ilk 2 senenin sonunda, mezuniyetten sonrasını eğer aşırı düşünmeye başladıysanız yanlış bölümde okuyorsunuzdur.
bölüm ne kadar iyi olursa olsun kişinin isteği o yönde değil ise yahut deneyipte pişman olmuş ise ağzından şu sözlerin dökülmesine neden olabilecek husustur;

"Şimdi Eskişehir'de okumak var idi. Tutturmuş mühendis olacam ben diye. Git eskişehre; eğitim falan oku hem uyu hem gez hem de okulu uzatmadan bitir dimi ?
illa mühendis olcam ben diyosan elektrikçi olma git başka bişi oku uzayacaksada hakkını ver okulu uzatmanın. Aklımı seveyim"

bir isyandır, çabucak müdahale edilmelidir.
bölüm gerçekten iyi ise kişi bitirmeli ve tekrar hazırlanıp istediği bölümü istediği üniversitede tekrar okumalıdır, hem bu sayede istediği bölüm ne kadar işsiz bile olsa para kazanabileceği bir mesleği zaten vardır.

yahut okul dondurulmalıdır çabucak tekrar sınava hazırlanmaya başlanmalıdır. 2 sene sonrada istenilen yere gidilinebilir. Pişman olursa kürkçü dükkanıda orada beklemektedir.

yahut kişi parasını kazanabileceği mesleği elde etmişse güzel sanatlara hazırlanabilir. Okulu bitene kadar kazanılan güzel sanatlardada mezun olunca hem çalışılıp hem okunabilir bu sayede hem karın hem ruh beslenmiş olur.
yanlış kadınla evlendiğini fark etmekten bile daha kötü bir durum.
(bkz: dördüncü sınıfın ikinci döneminde okulu bırakmak)
bir anda başından aşağıya kaynar suların şararara diye dökülmesine sebebiyet verecek durumdur.

ben bizzat peyzaj mimarlığını kazanıp da 1 hafta şehir ve bölge planlama'nın derslerine girip çıkan bir kız tanıyorum.
1 hafta sonra sınıftaki arkadaşlarıyla gezerken tesadüf eseri yanlış yerde okuduğunu anladı kendisi.

-ya biz bu ağaçların isimlerini de öğreneceğiz dimi ne güzel?
+yok kızım niye öğrenelim bize ne?
-neden peyzajcılar biliyor ki bunları.
+peyzaj mı??!! hıı?? biz şehir planlama okuyoruz.
-ama benim kazandığımı yazan kağıtta peyzaj mimarlığı yazıyordu.
+şlkjhgfcsvdbnmöfçg...

(bkz: hayır o manyak ben değilim)
(bkz: valla değilim)