anadolu ve fen liselerine giriş sınavını kazanamamış olan öğrencilerin diploma notlarına göre yerleştirildikleri lise türü. düz liseden tek farkı ise hazırlık sınıfıyla birlikte 4 yıl eğitim vermesidir. 2005-2006 eğitim öğretim yılından itibaren kaldırılmıştır.
yabancı dil öğrenimi bakımından haftada en az 24 saat ingilizce dersi vermek gibi faydalı bir iş yapan liseler.
4.5 ortalamaya sahıp cocukların alındıgı ılım ırfan yuvası. *
kapanmış ya da anadolu lisesine dönüşmüş liselerdir. (bkz: oks)
hazırlık sınıfında haftada 24 saat, birinci sınıfta 8 saat, ikinci ve üçüncü sınıflarda ise 4 saat ingilizce dersi verilmekteydi.
halk dilinde "süper lise" olarak geçen lise.
super not ortalamsına sahıp ogrencılerın bulustugu okul.
hazırlıkta verilen ingilizce eğitiminin, üst sınıflara geçtikçe önemini yitirmesi sebebiyle, öğrencilere dil öğretmek yerine sadece ingilizce temeli kazandırmış olan lise türü.*
'' tabela '' anadolu liselerine dönüştürülmeden önce faaliyette olan, o dönemlerde öğrencilerini ortalamalarına göre alan, benim de öğrenim gördüğüm okul tipi. Eğer benim gibi ingilizce öğretmenleri yönünden şansınız yaver giderse devlet okulunda bile çok iyi derecede,en pratik ve yararlı yöntemlerle,en iyi kitaplarla ingilizce öğrenmenin avantajını görebilirdiniz bu okullarda. Namı diğer o dönemler ''süper liseler'' olan bu kurumlarda okumadan, dinlemeye, gramerden,yazma alıştırmalarına, çoklu diyolog kurmaya, günlük hayatta ingilizceyi kullanmaya kadar varan geniş bir yelpazede ingilizcenin kullanım alanlarındaki herşeyi öğretmiştir bana( tabi dediğim gibi hocalarınızın iyi olması çok önemli)Bütün bunların sağladığı avantajları birebir bizzat gördüğüm için okunan o hazırlık yılının angarya olarak görülmemesini isterim. Hülasa eski tip süper liseler çok daha iyiydi, neyinin ne olduğu belliydi. Şimdi tabela anadolu liselerine dönüştürülmüş bu okullarda öğrenciler 4 yıla yayılmış ingilizce derslerini unutmamak, bilgilerin hepsini birleştirebilmek için çırpınıyor.Olmamıştır,yazıktır, günahtır yahu...
resmi olarak ismi hiç bir zaman 'süper lise' olmamış 'mülga' okul türü * *... eğitim literatüründe 'yabancı dil ağırlıklı lise' olarak geçer. geçmiş olsun. saded; en doğru dürüstü, en 'başarılı' uygulaması' şehremini y.d.a lisesi olmuştur nitelik açısından, zira nicelik babından; kazandırdığı ünversitelerin görece kaliteliliği açısından o dahi iyi bir anadolu lisesine rakip olamamış idi...
ogrencilerde istek olmadigi zaman gercekten yabanci dilin agirlik oldugu bir lisedir
bünyelerinde dil sınıflarını barındıran liselerdi. artık ya anadolu lisesi ya da anadolu öğretmen lisesi mezunu olur dilciler.
(bkz: syal)