bugün

kremalı pasta,doğum günlerinin ve kutlamaların vazgeçilmezi.
mutluluk belirteci olarak nam salan pasta çeşidi.
kutlamalar dışında buzdolabında yaş pasta bulunması bi şeylerin ekstra iyi gittiğine delalet eder..
ıslakımsı olan pasta
(bkz: yas pastayla ayran içen insan)
(bakınız:amerikan pastası)
Karşısına geçildiğinde parmaklama duygusunu arttıran parmaklayınca da anneden azar işittiren tadına doyulmaz bir tatlı..
Doğum günlerinin, her türlü kutlamanın, güzel anların vazgeçilmezi olan pasta.
bugun birileri tarafından üzerinde mumlarla sahsıma sunulmasını beklediğim hede.
(bkz: diyet düşmanı yiyecekler)
(bkz: yaşasın yemek yemek)
doğum günlerinin baş tacı, ama pastakolikler için her zaman tatlı öğünü olarak yenebilen bir aperatif.
ben yaş pastaya yaş pasta demem çikolatalı olmadıkça.
bugün iftardan sonra evde hiç tatlı olmadığını farkettim. yaş pasta yapmaya karar verdim. hayatımda defa ilk yapacağım bişeydi. annem yaparken çok seyretmiştim. zor bişe gibi görünmüyodu gözüme. krem şantiyi ve çikolata sosunu görünce gaza geldim ve önce keki pişirdim. buraya kadar herşey normaldi. annemin şehir dışında olduğu zamanlarda kek, poğaça gibi şeyler denemeye çalışır ve elimin ayarı olmadığı için genelde fazla fazla yapardım ve babamın önüne koyardım ye! diye. o da kıramaz, sesini de çıkaramaz ve yemeye çalışdı. bugün de kekin piştiğini görünce dehşete kapıldı ve ben yemem kendine yap diye bağırıp bulaşıkları yıkamaya başladı. keki çıkardım. gayet kıvamındaydı. kakao bulamadığım için sıcak çikolatayı kekin üzerine dökerim diye düşünmüştüm. uzun uğraşlardan sonra keki kalıbın içinden çıkarıp enlemesine ortasından kesip iki parçaya ayırmaya çalıştım ama bu okadar da kolay değildi. alt tarafı paramparça olmuştu. aman neyse kim görücek altını diyerek sıcak çikolatayı kekin üzerine dökmeye başldım.döktükçe kek yumuşuyordu ve iyice dağılıyodu. krem şantiyle kapatırım nolcak dedim ve uzun uğraşlar sonunda krem şantiyi dağılmış kekimin üzerine sürmeyi başardım.ama bir kat daha vardı ve ben hepsini alt kata kullanmıştım. mixeri temizlemesi zor diye ikinci krem şantiyi elimde çırpmaya başladım.ama kıvamı bir türlü istedğim yoğunluğa ulaşmadı. amaaan diyip hepsini üst kattaki kekin üzerine döktüm. sıcak çikolata etkisini kekin her noktasında hissettiriyordu ve döktükçe krem şanti kekten tabağın dışına doğru akıyordu. bunla yetinmeyip bir de çikolata sosunu üzerine dökünce kek isyan etti ve parçalar halinde sosu üzerinden atmaya başladı. mutfak savaşp alanına dönmüştü ama yiğitliğe bok sürmemek için babama inat o keki şekle sokucaktım. uzun uğraşlar sonunda peçeteyle akan kısımları temizledim ve kek az çok şekle girer gibi oldu. artık pasta ismini alabilirdi. şimdi soğumaya bıraktım pastayı. ama sanırım uzun birsüre mutfağa girmicem. pastanelerdeki pastaları seçerken nası da küstahça bakıyodum oysaki. gerçekten zor zanaatmiş.
üstüne su dökülmüş olan pasta diye düşünüyorum.
gerçekten yetenek işidir.
görsel
malatya sınırları içerisinde en lezizini karaözler yapmaktadır.
alınan yere dikkat edilmeli...en güzeli annenin yaptığıdır.
görsel
bir diliminde, dokuz kilo domatese eşdeğer miktarda kalori bulunduğu söylenen lezzet.
Yaş pasta mı kaldı yahu. Butik pasta tüketiniz lütfen.
Sadece doğum günlerinde yenmeyen mutluluk. Tabi doğum gününde yenince daha bir güzel oluyor. Hediyelerden filan olsa gerek.*
zaman zaman özel günlere filan konuk olan, çeşitli malzemelerle süslenen, çok yiyince mideyi bozabilen besin.

Pastanelerde envayi çeşidi bulunur, pek sağlıklı görünmemektedir. Evde yapılanı sağlıklı olur, ancak estetik bir pasta yapmak zanaat ister evde.

Çilekli olanı makbuldür şahsımca.
görsel
kurt ile yenilebilir: https://www.youtube.com/watch?v=kyrGnfgsoAo
olm ağlatmayın şu pastayı ya ay kıyamam gel annem gel seni bi güzel kurutayım ben.