programı yaklaşık 1.5 saattir izliyorum, genel olarak muhazara şeklinde geçmeyen ve kaynak olarak sunumun az olduğu görüşündeyim. biri diyince öbürü yalanlıyor diğeri bir şey diyor hayır o öyle değil. sonuç ne kimse bilmiyor ama. yani şuanki düşüncem ne ise program hiç fikrimi değiştirmedi. 1.5 saatim sanki boşa geçiyor.

kavga çıkmamasını bekleyen biri olarak fos olmuş bi program.

gözüme batan iki sıkıntılı durum ise

binali yıldırım için,
teknolojiden anlarım dedi fakat sayın binali yıldırım mouse kullanamıyor, teknoloji derken neyi kastediyor.

ekrem imamoğlu için,
biz işsizlik için yardım edicez ve iş bulacağız diyor. peki nasıl? yardım para ile olacaksa ben neden çalışayım madem siz bulacaksanız ben siz olmadan neden bulamıyorum. sayın ekrem imamoğlunun belli bir işsizlik projesi eksiği var bence.
imamoğlu gibi geleceğin politikacılarını dağa iyi tanımış olduk...
Yarım. Paket çekirdekten çıkan yağ ve iki dilim pastanın vücuduma verdiği zarardan başka nothing.
ülkeye güzel bir örnek kazandırdı.
kazandırdığı 5 tl lik çekirdek yiyerek yağ kazandırmıştır ayrıca kola da var. gerisi zaten boş laf.
En az 50 lira.
Proğramı izleyeceğim diye evden çıkmadım.
aslında ikisininde çok iyi insanlar olduğuna, demokrasi ve iç huzur adına oldukça olumlu şeyler yaptıklarını anladım ve memnun oldum. aslında kim seçilirse seçilsin dürüstlüğüne ve bu ülke adına iyi şeyler yapacağını düşünüyorum. belki bi eksik bi fazla olacaktır aralarında uçurum kesinlikle yoktur, ben bunu gördüm.
Vaktimi boşa harcama hissi.
Sıkıcıydı. içi boş geldi bana. Format iyiydi ama içerik beş para etmez gibiydi.
kişilik olarak tabi ki ikisi de şahsına münhasır kişiler bunları izlemeden de öyle düşünmek gerekir o şu öyle yok bu şöyle diye ayırmadan insanlık farklıdır.Çünkü ancak icraat olarak ikisininde yararlı olabileceğini düşünüyorum ikisinden hangisi geçerse geçsin yararlı isler yapacağı düşüncesindeyim asıl soru hangi sorunlara cevap olabilecekleri görev başında görülür bunlar ancak bir diğer sorunda hangisi geçerse daha büyük bir yanlış ortaya koyabilir onu görmek gerek objektif bakarsak Binali Yıldırım bir çok emekte bulunmuş bakanlık, başbakanlık ve meclis başkanlığı yapmış bir siyaset adamıdır. Birde goreve yeni başlamış Ekrem Imamoğlu istekli bir seyler yapmaya çalışan ancak yeteri kadar izleyemediğimiz bir siyaset adamıdır merak uyandırmasının sebebi bir şeyler ortaya çıkarma ve istek ve arzusudur. burada asıl izleyeceğimiz şey tecrübe mi yoksa istek ve arzunun mu kazanacağı olacaktır umarım kaybedenler yine bizim gibi bunları düşünerek beklentileri olan bir toplumun üzülmemesidir.
Muhabbetleri iyiydi. Bakalım icraatları nasıl olur?
Şu sayistay beylikduzunu de sayip dokmus mu? Belediyeyi kacla almis kacla devretmis bir de oralara baksinlar.
Bir soru.

imamoğlu' na olan inancım perçinlendi.

Haa bir de, uygar bir tablo izledik. ideolojileri farklı, zihniyetleri farklı, duruşları apayrı iki rakibin aynı ortamda olup, çirkinleşmeden konuşabildiklerini izledik.
Bence bu, durumun en çokomelli tarafı!
Özlemişiz böyle görüntüleri!
Çok güzel uykumu getirdi.. uyudum.
Çok fazla birşey yoktu aslında ama ekrem imamoğlu'nun efendiliğini bir kez daha gördük. konuşulması gereken çok fazla sey vardı ama program süresi yetersizdi. Binali yıldırım üstü kapalı fetö iftiralarına devam etti ama kendisi fetö hakkındaki soruya, tedirgin bir şekilde kaçamak cevap verdi.

Nezaket içinde bir program olduğu için herkesin beklediği gibi imamoğlu Çok fazla sıkıştırmadı rakibini.

Gecenin en komik olayıysa sayıştay raporları hakkında atıp tutan binali yıldırım'ın rakinin raporu çıkarmasıyla aslında raporu okumadığını öğrendiğimiz oldu.

Herkesin bir fikri vardır elbet ama benim vereceğim oy belliydi, hala aynı, yani benim açımdan binali yıldırım için gece kötü geçti çünkü benim oyumu kazanamadı.

Farklı görüşler olabilir ama gecenin en güzel yanı; yer yer bozulsa da siyasete bir nezaket gelmesi adına adım atılmış oldu. Dilerim ki cumhurbaşkanlığı seçiminde de benzer bir manzarayla karşılaşabiliriz.
Dünyaya bakış açım değişti, felsefik bazı çıkarımlarda bulundum, bilişsel bir aydınlanma yaşadım, kas ağrılarım iyileşti, bir de sinüzitten kurtuldum.
Koskoca bir hiç.

Program tam bir rezalet, sanki Fox TV değil de, hitler Almanya'sı nazi partisinde üst düzey görevlisi ve geobbels propaganda bakanı tarafından yollanmış sorulara, program formatı nasıl olacağı talimatına uyulmuş gibi bir görüntü veren moderatör eşliğinde yapılan program.

Konuklar arası diyalog konuların verdiği cevaplar için doğrulama sağlayan müdahale yapılmıyor. Spontane gelişen ve önemli olan konularda adayları bir biriyle diyalog kurması geobbels tarafından yasaklanmış gibi.

Örn: sunucu her iki adaya soruyor.
Süt ne renk?
Bir aday sarı diğeri lacivert diyor.
Sunucu bu durumda adayların bir birine karşı görüşe doğrulamaya izin vermeyerek diğer soruya geçiyor.
Oysa bunu yapmıyorsan bile "demek ki süt Fenerbahçeli" demesi bile meslek ahlâkı gereğiydi.
Mesleği doğru haber olan biri tarafsızlık adına yanlışı ve yalanı halka ulaştıramaz.
Gazeteci haberci tarafsız olamaz, onun tarafı doğrular gerçekler olmalı.
Dikkat ediniz, burada kimin yanlış yalan eksik söylediği değil de bu durumda moderatör ne yapmalı onu belirtmek istiyorum.
Yurt dışında seçimlerde açık oturum tartışma programlarını izleyin ve görün ne demek istediğimi.

Hayali iletişim fakültesi okumak isteyen ilk okul öğrencisi bile bu format da yayıncılık yapmazdı.
Ne Yıldırım ne imamoğlu kendilerini anlattı ne de rakip olarak daha iyi yaparım ve bunun için ben diyebildi.

Sunucu adeta kendini savcı hakim konumuna koyup, ikna edeceğiniz benim der gibi program yaptı.
Oysa adaylar proje ve görüşlerini bir birine anlatarak insanları ikna edecek karşılıklı olarak tartışma içinde olmalılar ki insanlar bundan bir şeyler anlayıp seçim iptali vb konularda her iki adayında mağdur olduğu durumu öğrensin.

Kısacası: TV yayıncılığı habercilik tartışma programı olarak değerlendirmediğim bir durum bana ne kazandırabilir ki.
En fazla kendimi aptal gibi hissettim, zaten 10 dk. sonra kapatıp arşivden blu-ray film çıkarıp izledim.

inanın halk TV de veya Ahaber de imamoğlu ya da Yıldırım taraftarı olan kanal da en koyu CHP'li veya AKP'li gazeteci olsa orada bu açık oturum yapılsa daha iyiydi.
Hiç olmazsa adaylar moderatör ile değil de bir birileri ile muhatap olurdu.
bana fikirler edindirdi diyelim haydi de; halka hiçbir şey vermedi. oy oranlarında değişme sağlamaz bence.

neden?

türk halkı şiddeti, kavgayı sever. bunu görmek için oturdular tv karşısına. bi tık hayal kırıklığı oldu.

bir kesim imamoğlu yıldırım'ı ezecek umuduyla izleyen kesim , diğer kesim yıldırım'ın yenileceğini bilerek, dik dur eğilme modunda izleyen kesim vardı.

sonuç mu?

fıs. iki kesimde tatmin olmadı.

imamoğlu bu argümanlarla ezer miydi? düpedüz ederdi hemde. yolsuzluklar, cemaatlerdeki paralar, cemaatlerdeki çocuk tacizleri, kadın+çocuk cinayetleri ve tacizleri, ve bu taciz+cinayetten sonra serbest bırakılanlar, memur maaşıyla yapılamayacak mal varlığı, ibb' deki fazla araç israfları, terörist yakıştırmaları, feto yüklenmeleri... daha bir sürü var aslında yüklenilecek konu.

imamoğlu bazılarına yüzde 10 değindi, çoğuna değinmedi bile. bir ihtimal de ''ben zaten bu hoşgörü politikamdan kazanacağım.'' cümlesiyle başladığı için, o tarzdan gitmeyi istedi belki.

hatta bence ince' nin düştüğü hataya düştü imamoğlu.o da; sadece belirli bir zümrenin anlayabileceği dille konuşmak. arkadaşlar kabullenelim, fraksiyon, fundamental, parametre, abandone etmek...

bu vb kelimeleri bilmeyen topluma bu kelimeleri kullanırsan anlaşılmazsın.

işte kullanacağın kelimeler;

minval, beka, satılmış, istihdam vb...

sanırım anlaşılabildim.
Yıldırım in yalancılık konusunda daha uzman olduğu gözler önüne serildi.
Zero. Zero.
kim konuşmayı biliyor ve bilmiyor onu detaylı olarak öğrenmiş oldum.
yildirimin yalan soylerken ne kadar rahat olabilecegini gorduk.
Ozellikle " caldilar " diye yeri gogu inletirken, karsisina bu iddianin muhattabi gecmisken ve kimi kastediyorsun diye sordugunda " sen ve senin partini " diyemedi ya, gurur, karakter, haysiyet kavramlarini ayaklar altina aldi.
Butun siyasetciler yalan, art niyetli iddialar, suclamalarda bulunuyor ama bu baska.
Eger Turkiyenin kaderini belirleyecek bir secimin sonucunu degistirmeye dair bir olay hakkinda iddiada bulunuyorsan, bunu yaparken " calmak" gibi bir insanin onurunu ayaklar altina alacak bir kelime kullaniyorsan, bunu ispat etmek zorundasin.
Ispati gectim, muhattabini net olarak belirtmek zorundasin.
Bunun parti adiyla alakasi yok.
a partisinide tutabilirsiniz, b partisinide.
Bu yapilan ayiptir, ayip otesidir.
Binaliye oy verenlere sorarim, sizin hayatini etkileyecek sekilde size " hirsiz" dense, cekip silahi vurmaz misiniz ?
Birilerini koruyacagiz, tutacagiz diye onurumuzdan, gururumuzdan odun vermiyelim.
beklediğim program olmadı binalinin tüm pisliklerini ortaya dökecekken binali istanbulu konuşalım diyip duruyor. Niye geçmişte yaptığın hatalar engeller seni değil mi ödlek.
-2.5 saat kazandırdı, evet.

negatif büyümeye okeysiniz de eksi saat mi zorunuza gitti?
sadece 1. bölümü ve 2. bölümün yarısını izleyebildim ve sonuna ancak yetişebildim. zamanım olduğunda tamamını izleyeceğim fakat şunlar apaçık farkedildi:

1-) süre çok azdı. evet en azından 5 dk veya 8 dk olursa daha iyi olurdu. en azından ana düşünceyi anlatmaya vakit yeterdi.

2-) süre verimli kullanılamadı. bunun sebebi zaten sürenin yetmemesi. sözler hep havada kaldığı için sürekli diğer cevap haklarında önceki sorularda attıkları ithamları ve soruyu tam olarak cevaplamaya çalıştılar. bu da yeni soruların havada kalmasına sebep oldu.

3-) bu program kişisel meselelerin siyasete girmediğini gösteren bir programdı. ilk baştaki hediyeleşmeler ve sondaki fotoğraf çekinme bunu gösterdi.

4-) evet, moderatör olan küççükkaya ilk bölümde gereksiz ve sözleri bölücü müdaheleler etti. hatta imamoğlu bir yerde küçükkaya müdahele ettiği için tepki de vermişti. ama bunların tecrübe olduğunu düşünüyorum. böyle şeylerin cidden devam etmesi gerek.

5-) yıllardır yapılmamış bir yayın. moderatör bu konuda o kadar tecrübeli değildi açıkcası. bir uğur dündar veya didem arslan yılmaz gibi tartışma programı yöneten kişiler çıksaydı daha iyi yönetilecek bir programdı. böyle programların devam etmesi şart. devam ettikçe, süreler daha iyi ayarlanır, daha iyi sunulabilir.

söylediğim gibi. tamamen izlemediğim için 2 bölüme ve sonuca yaptığım yorumlar. zaten birçok okuduğum yorumda da asıl şeyler 1. ve 2. bölümde görüşülmüş. bence yapılması devam etmesi gereken bir yayın.