bugün

sudan nefret eden ve bu yüzden hayatında sadece 3 kez banyo yapan kraldır.
"l'etat c'est moi!" yani "devlet benim!" buyurmus bir iktidar manyagi. sen onca saltanat sahibi ol, onca saray yaptir (versailles), fransiz kulturunu yucelt, onca is becer; bugun benim gibi zirtapozlar ismini gorunce dillerine "brother louie louie louie!" gelsin, tasak oglanina don. ee, sultan suleymana kalmadi boyle hicbir kitap yazmaz, mustahaktir senin gibi mutlakiyetci* despota.
(bkz: müsrif kral)

1700'lerin ikinci yarısında Avrupa'nın en muhteşem sarayı olan Versailles'i yaptırmıştır.

2000 odalı sarayda yalnızca 1 tane tuvalet vardı ve o da kraliyet ailesine aitti.
fransanın en uzun süre tahta kalan kralıdır 1643-1715 yılları arasında 72 yıl fransa kralığı yapmıştır fransızlar tarafından louis le grand veya güneş kral olarak anılır devlet benim sözleriyle anlaşılacağı üzere fransayı mutlak monarşiyle yönetmiştir.
Güneş kral.Dişçilerle arası iyidir.Bilim uğruna damak derisini acemi dişçilere kaptırmıştır.Püre müreyle takılmıştır bilmem kaç yıl.
çiv lui diye okunuyordur büyük ihtimalle.
Normal bir insanın iki katı miğdeye sahip olan fransanın eski bencil krallarından sadece biri.
ingiltere kralı kendisine iranlıların giydiği bir ceket yaptırdıktan sonra aynı ceketten yaptırıp tüm uşaklarına giydirmiştir. en akıllı fransız krallarından biridir.

atatürk’ün “benim naçizane vücudum elbet bir gün toprak olacak ancak türkiye cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” sözü ayrıca özünde bu adama aittir.

je m'en vais, mais l'état demeurera toujours.
ı am going away, but the state will always remain.
görsel
Sanıyorum tahta çıkabilsin diye bir ara kanun çıkarıp erkek ilan etmişler.. yaşlılık fotoğraflarını da baş örtüsü ile hayal ettiğinde, mahalledeki dedikoducu hasna teyze gibi bir şey çıkıyor.