bugün

Arayüz kötüdür. Stabil değildir, kullanımı zordur. Ayrıca telefonların dış görünüşü iğrençdir.

Edit: yıllarca microsoft yüzünden pc sektörü gelişemedi. Adamlar opengl varken hala dx diye diretiyorlar. Apple, sony, nintendo, google herkes opengl diyor adamlar diretiyor. Bu sebeple aynı oyun iki kez yazılıyor. Bu ibnelerden bari mobilde kurtulalım.
Wp deyince insanlar direk "he onun menüsü bi garip ehuehe" diyorlar.
Hatta bir arkadaşım sürekli fotoğraf çekiyor mu o ehee diye dalga geçerdi.evet bok gibi bir işletim sistemine sahip telefon.instagram 6tag diye bişi.snapchat yok.tinder yuklesen o bile timber abi.hep böyle fake uygulamalar.18-30 gençliğine hitap etmiyor.18 altına zaten hiç hitap etmiyor onlar da hep aypon var.bu telefon böyle sadece arama yapsın yeter diyenler için olabilir.başka da bi artısı yok.

Not:lumia 625 kullanan yazar beyanı.
tasarimi kotu telefon. fontlari da. stabil olusunu sanirim telefonun dis gorunusu ve ic tasarimindan anliyor arkadaslar. zira herhangi bir stres testi yapildiginda android telefonlarin gerisinde kalir.
Bir senedir memnuniyetle yaptığımdır.
Yüzde yüz sorunsuz diyemem. Hangi aygıtımızı sorunsuz kullanıyoruz ki? insan yapısı sonuçta.
Neyse.
Fiyat/performans açısından en mantıklı telefonlar lumialardır bence. Bir kere android makineler gibi çıktıktan beş altı ay sonra çöpe çıkmıyor. Üretici desteği (ki bu yazılımsal destektir çoğunlukla) uzun süre devam ediyor. Özellikle Samsungun "uret, sat, gerisini Siktiret" mantığı yok en azından.
Evet marketi android gibi çöplük değil. Apple kadar da gelişmiş değil. Evet popüler de değil.
Ama dediğim gibi fiyat/performans açısından değerlendiriyorum ben. Yoksa paraya kıydıktan sonra çekerim bi ayfon siks pülüs.

Nokia lumia 1320 kullanıyorum. Marketi bana fazlasıyla yetiyor.
instagram ve snapchat gibi birkaç popüler uygulama markette yok diye itin götüne sokuyorlar lumiayı.
instagram beta olarak kaldı. Snapchat başta olmak üzere bir kaç yazılım firması da kasıtlı olarak Windows marketine uygulama yazmıyor. Kendilerine alternatif uygulama yapanları da kaldırtıyor. Burada Windowsu piyasadan silme çabası açıkça görünüyor ama bu çabalar da Windows 10la sona erecek gibi geliyor bana.

Neyse. Şahsen fiyat/performans dışında benim için ikinci kriter yazılım desteğidir.
Apple sağolsun ürettiği modele en az dört beş sene yazılım desteği sunuyor. Halen iPhone 4s lerin güncelleme alması müthiş birşey bence.

Ama samsung başta olmak üzere androidli telefon üretenler sadece üretmeyi biliyor. Güncelleme hak getire.

Beim Nokia Lumia 1320 ye bile son 8-9 ayda dört kere önemli güncelleme geldi. Samsung daha altı ay önce ürettiği tablete bile güncelleme göndermezken microsoft neredeyse tüm Windows Phonelu telefonlara Windows 10 güncelleme sözü verdi.

Elimdeki telefonu bir iphonela karşılaştıramam ama android makine alacağıma lumia alırım.
Android alacaksam bile Samsung almam.

Neyse biraz karşılaştırma şeysi oldu bu.

Windows Phonelu telefon almak pişmanlık falan değildir. Eğer sosyal medya manyağıysanız, snapchat instagram şu bu tüm sosyal mecraların müptelasıysanız almayın. Ama facebook telefon sms whatsapp gibi bir kaç temel ihtiyaçtan öte beklentiniz yoksa alınır ki marketi de her geçen gün gelişiyor. Oyun bakımından baya zenginleşti market.
eğer kullanıyorsanız en büyük sorunlarından biri herkesten sonra ulaştığınız popüler uygulamalardır, onun dışında yine o büyük çoğunluktan kendinizi farklı hissetmeniz, kullanan bireyleri etrafınızda gördüğünüzde kardeşim diye sarılma hissinin gelmesi, içten içe o kişinin sizde sempati uyandırması da en güzel artılardan biridir sanırsam.
Genelde bilgisayarla çok haşır neşir olanların işine daha çok yarayan bir telefon kullanmaktır. Stabildir, lakin hafıza kartı takılmayan modeli varsa benim 925 gibi, sürekli birşeyler silmek yada buluta atmak zorundasın. Mobil veri paketin yoksa zaten yandın.
para ile rezil olmaktır. enayiliktir.
4 yıldır yapmakta olduğum eylem, sorunsuzdur, en ufak bir kusuru yoktur, üstelik taş gibi sağlamdır. malum Nokia işin içinde.
Anlamsız fanatiklik, Çağ dışı yaşama inadı.
parasının yettiği kadar sanal olmaktır belkide.yada windows phonun renkli kabına kanıp hayatı uç noktalarda yaşamaktır.yada bunları yaptığını sanmaktır.
Android telefonlardaki gibi uygulama indirirken virüs bulaşacak korkusunu hiç yaşamamaktır.
Office programları ile dosya, sunum hazırlarken bilgisayar başına geçmek zorunda kalmamak.
Wpnin kendine özel olağanüstü uygulamalarıyla hayatı kolaylaştırmak.
Pil ömrünün kesinlikle kullanıma göre daha uzun gitmesi ve bunun gibi bir çok ayrıcalıklardır.
Pişmanlıktır. Daha doğrusu windows phone iyidir ama Windows 10 mobile hayvan gibi pişmanlıktır. Microsoft geliştireceğine her geçen gün daha da sikip atıyor Lumiaları amk. Ne güncelleme gönderir,ne gönderdiği güncellemeden kullanıcı memnun mu diye takar. Bu hem işletim sistemi için hem de microsoftun kendi uygulamaları için geçerli. Ayda yılda bir güncelleme çıkar zaten işletim sistemine. Microsoft kendi uygulamalarını ios ve androidde zırt pırt güncellerken windows phoneda umursamaz. mesela Skype ios ve Androidde ne kadar gelişmiş bir hale getirildi ancak wp versiyonu 1.5 sene önce lumiayı aldığımda bin kat iyiyken bir iki güncellemeyle uygulama kullanılmaz hale getirildi.

Evet Windows telefonlar güzel makineler. Ben de seviyorum. Stabilite hız falan filan ötüyoruz da Microsoft'un kendi ürününe üvey evlat muamelesi yapmasını gördükçe tiksinti geliyor artık bana

Zaten windows 10 duyurulalı 1 seneyi geçti halen mobil versiyon insider(betamsı bi durum) olarak gönderiliyor. Halen çok ama çok baait noktalarda hatalar var ve düzeltilmiyor.
Windows phonelu telefon kullanmak gereksiz fanatikliktir abi. Microsoft'un bile siklemediği, gelişimine önem ve hız vermediği bir işletim sistemini kullanmak benim gözümde geçmişte o kadar para verdik kullanalım bari mantığından öte gelmiyor artık.
He seviyorum bak. Sevdiğim birçok güzelliği ve özelliği var ama dün xp gibi bir işletim sistemiyle piyasanın hakimi olmuş Microsoft nasıl oluyor da şuan geri planda kalabiliyor anlamıyorum. Android ne kadar gelişse de samsung gibi mal bir firma yüzünden kullanıcısı zaten eninde sonunda applea yöneliyor. Amk microsoft Windows'a biraz özen gösterse appleın yanında lumiaya da yönelecek. Ama bu kafayla gittiği sürece bu durum da değişmez pek. Aksine lumia kullanıcısı da artık android ve applea yönelmeye başladı. Şahsen ben de ayfon altı es almayı düşünüyorum açıkçası. He yine lumia kullanır mıyım? Kullanırım. Şuan lumianın yanında sırf ios da elimde olsun diye ipod touch kullanıyorum. Ama şunu farkettim ki, Windows'ta sıkıntı çıkaean uygulamada hemen ipoda sarılıyorum ve bunu artık çok sık yapar oldum. Hele hele arama gibi basit bir özellikte bile sıkıntılar yaşadıkça ve ipoddan arama yapamadığımı görünce lumia 1320 mi yere çarpasım geliyor(hoş kırılmıyor bu takoz. Gorilla glass nanesinden dolayı)

He şunu da belirtmeliyim, ben sağda solda fanboyluk yapan bebelerden değilim. ios android ve wp yi severim. Kendilerini teknik olarak inceler ve karar veriririm. Şuan Windows'un teknik olarak her geçen gün daha vasat bir hale geliyor olması beni üzüyor açıkçası. Seviyorum lan ben lumiayı. Ama şu da bir gerçek ki, windowstq uygulama çeşitliliğinin azlığından şikayet ediyoruz ama, Microsoft'un siklemediği bir işletim sistemini geliştiricilerin ciddiye alması da mucize abi. Adamın elinde piyasayı altüst edecek malzeme var ama geliştirmiyor. Yavaş davranıyor. Sallamıyor.