bugün

"yeldeğirmeni" manasına ecnebi sözlüklerde yer bulur fakat başlığın açılma nedeni bu değil bunun smacıdır. Efendim eldeki malzemeye göre ister tek ister çift ayak, ister karşıdan ister kanatlardan, hatta james white sonradan görmesi gibi serbest atış çizgisinden yapılabilir. Gerek şart havadayken topu omuzdan bir tur çevirmektir. Bitirme işi tamamen okuyucunun hayal gücüne bırakılmıştır. Eskilerden "Human Highlight Film" yapardı, Atlanta'lı olan, adını şimdi hatırlayamadım, bu ara Kobe dolayısıyla ha bire Wilt'le uğraştığımızdan olacak. Yenilerden hemşerim Jason Richardson çok yapar ama Human Highlight Film kadar potadan böğürme sesi çıkartamaz. jordan'ın hakkını vererek yaptığını hiç görmedim, zaten jordan'la pota yalnız kalınca bence hiç de aman aman smaçlar yapmamıştır "air", ama neyse, saygı sunup sıyrılalım.
helloween'i sevme sebeplerinden olan şaheserdir. insanı değişik duygulara sevkeder... zihin yolculuklarında ototeybinde olmaz ise olmaz şarkılardandır. hani hayatın film şeridi gibi gözden geçirildiği dönemler vardır. bu tür filmlerin hepsinde soundtrack olmayı hakeder...
mucidi dominique wilkins'tir. yamulmuyorsam ilk denediği smaç yarışmasında ödülü de kazanmıştı.
windmill adı verilen değirmen smaçlar, oyuncunun smacı vurmadan önce topu havada dairesel biçimde döndürmesiyle oluşur. bu smaç tek elle yapılabildiği gibi çift elle yapılanları da mevcuttur. ters değirmen (çoğu zaman çift elle yapılır), 360 değirmen ve 'kiss the rim' gibi birçok versiyonu bulunmaktadır. değirmen smacın belki de en iyi kullanıcısı dominique wilkins'tir. 1988 ve 1990 slam dunk şampiyonaları'nda yaptığı windmill'ler hâlâ birçok kişi tarafından hayranlıkla seyredilmektedir. 2005 smaç yarışmasının şampiyonu josh smith de wilkins'in formasını giydikten sonra muazzam bir windmill smaç gerçekleştirmiştir. hatta bize göre wilkins'ten daha güzelini yapmıştır. ayrıca yine aynı yarışmada smith faul çizgisinin bir adım içinde sandalyeye oturttuğu kenyon martin'in üzerinden uçarken değirmen hareketini de yaparak bir smaç daha gerçekleştirmiştir ki bu smaç unutulmazlar arasına girmiştir. 360 değirmen smaca örnek olarak da 2000 slam dunk şampiyonası'nda vince carter'a şampiyonluğu getiren smaçlarından birini gösterebiliriz. 'kiss the rim' adı verilen değirmen smaç ise 1987 ve 1988'de michael jordan tarafından uygulanmıştır.

not: slam dunk terimleri & tarihte yapılan en iyi smaçlar dergisi'nden alıntıdır.
muhteşem bir şarkıdır efendim. böyle rüzgarına kapılırım, uçurur beni.
windmill smaç denilen olayı yapması da çok zevklidir. Kısa ama güçlü bir potada yapması aşırı bir göt kalkıklığı verir.
heavy metal LiTERAtüründe, en zevkli headbang stillerinden biridir. uzun saçla yapılması makbuldür ama kısa saçlılar üzülmesin, onlar da gayet zevk alabilir.

(bkz: kendimden biliyorum)

bu stile en uygun ve aslında en zarar verme olasılığı olan şarkılardan biri ise;

http://www.youtube.com/watch?v=0E9OW4CzaFc
duygusal bağım olan kelimedir. iki şey gelir aklıma ki ilki şudur http://www.greatdreams.co.../Don-Quixote-Windmill.gif

ağlamak gelir içimden bunu görünce. diğeri de feel good şarkısıdır ki skye mükemmel bir cover yapmıştır parçaya. hüzüne boğar insanı. ki zaten sözlerini okumak bile yeterlidir aslında hüzünlenmek için. güzel tarifler yapar.

http://www.youtube.com/wa...mbedded&v=vh58kziMDoY

windmill, windmill for the land,
turn forever hand in hand,
take it all in on your stride,
it is ticking, falling down,
love forever love is free,
let's turn forever you and me....
sabah sabah insanın aklına garip şekilde gelip de kendisini dinlettirebilir durumdaki helloween şaheseridir.
(bkz: gorillaz - feel good inc)