bugün

optik lensli olanının, eline 200 liralık dijital makineyi alıp fotoğrafçıyım diyen gençler arasında çok sattığını gören seyyar gözlükçülerimiz tarafından hemen tezgahlara koyulduğu gözlük. polarize olanı da aynı şekilde.

asıl tanım: 100 yılın en iyi gözlüğüdür. asil, klasik, şık bir o kadar da enerjik gösteren gözlüktür.
aynı zamanda cadı serisinde* vampir kardeşin yönettiği barın ismi
babamın ''artık gözünde bundan olmayanı s.kiyorlar herhalde'' dediği gözlük modeli.
ve mutlaka jack nicholson. gözlükçüye jack nicholson gözlüğü diye tarif etmiştim adam şakkadanak anlamıştı.
taktığıma, takacağıma pişman ettiler dediğim gözlüktür. amk beğenip takıyorsak suçmu. herkes te varsa var. banane bundan?

seviyoruz takıyoruz arkadaş. popiyiz biz. okey.
(bkz: ilhan irem)
Ray-Ban Amerikalılar tarafından üretilirken, amerikan kafa şekline göre (ince uzun surat, kemikli yüz yapısı, göz çukurları içeride, elmacık kemikleri fazla belirgin değil) tasarlandığı için; yüzü buna yakın olan insanlarda yoruma göre hoş görünen gözlük. Amma ve lakin Orta asya steplerinden koşturup gelmiş, koca kafalı, yuvarlak yüzlü, eblek ya da tepsi suratlı biz türklerin suratında açıkçası atın ereksiyonu için bilinçsizce çaba sarfeden HESPERIIDAE gibi durmaktadır.

Ayrıca amerikan üretimi orijinal wayfarer sadece 3 farklı renkte ve 4 farklı cam seçeneğiyle üretilmekteydi. o zaman bu gözlük hakikaten bir tarz gözlüğüydü. şimdi yaklaşık 45 farklı renkte ve 15 civarında farklı cam seçeneğiyle tam bir italyan tecavüzüne uğramış moda orospusu kıvamındadır.

italyanların "moda için anamın donunu bile boyayıp satarım" zihniyetine kurban gitmiş bir gözlüktür vesselam.

yazar notu: kırmızı, pembe hatta fuşya rengi üretildi. satarken elim titriyor amk. ayrıca yüzlerce kere sattım. yakışan kişi 2 taneydi. biri erkek öbürü melek. ne taksa yakışırdı zaten.
Çok azında çok güzel duran çoğunda da kötü durmayan gözlük modelidir.
desenlilerinin çok tiki bir hava yarattığı, ve aviator ile birlikte piyasada en çok çakmasının bulunduğu 1960 ardan beri üretilen kemik çerçeve oldukça kullanışlı güneş gözlüğü.
1952'den beri sönmeyen ateş.
gözlüğü işlevinden çok aksesuar olarak taşımak istiyorsanız tam size layık eşsiz ürün.
ama çok zayıf, fidan gibi birinin böyle bir aksesuarı takmasını da tasvip etmiyorum edine buduna dolgun olunuz öyle takınız efendim.
bir çok insana yakışan ama herkeste oturmayan sırıtan gözlük modeli.

koleksiyonuma dahil ettiğim gözlük. diğerlerinden daha fazla yakışmadı aslında ama. bu gözlüğün havası var. yani ne spor ile ne de klasik elbise ile olmuyor. deri mont ve ona göre bir ayakkabı ya da bot ile kombin yapılabilir. alt üst olarak da uygun olanlar seçilebilir. ama tamamen spor kıyafetle giyenler apaçi gibi duruyor bence.
Dünyada aviator ile birlikte bana yakışan tek gözlük. Ne kadar da klasiğim.