bugün

Başrolde bildiğin at oynamaktadır...
ingilterede oynanmış bir oyundur. yanlış hatırlamıyorsam. zira sahnede kullandıkları at öyle böyle yaratıcılık ve beceriyle hazırlanmamıştır.

http://www.youtube.com/watch?v=q-bni4QqSv4
Genel olarak biraz ağır ancak son derece etkileyici bir film. Steven Spielberg faktörü atmosferi derinden etkilemiş.. Bu kadar basit bir konu ancak bu kadar yukarıya çekilebilirdi. Çoğunlukla savaş filmlerinde alıştığımız şeylerin dışında buna bir at da katılıyor. Yoksa normal bir hayvan sevgisinden doğan bir yapım olsaydı bu kadar dikkat çekeceğini sanmıyorum. 6 dalda oscar adaylığı var. işte sırf bu yüzden..

Atları seven bir insanım ben.. At yarışı izler, atlara binerdim. Film beni belki de bu yüzden duygusallaştırdı. Gerçekten derinden hüzünlendiğim sahneler çok oldu. Spielberg savaşta sadece insanların ölmediğini kanıtlar nitelikte bir filmi izlettiriyordu. 'Sadece hayvan' gözüyle bakanlara onların sadece bir hayvan olmadıklarını ve duygu yüklü, akıllı, çalışkan birer yaratık olduklarını gösteriyor film.. Aşk sadece iki insan arasında olacak değil ya. Yeter ki iki varlık birbirlerine sıkıca bağlansın, gerisi zaten geliyor. Öyle içine çeken bir öykü ki bu atın savaş yolculuğunda yaşadıkları, çektiği acılar buram buram ediyor izleyenleri. Öyle ki bir an önce mutlu son olsun diye bekletiyor. Her ne zorluk çıkarsa çıksın sizi seven birinin olduğunu bilmek, ona o enerjiyi yollayabilmek güçsüzü bile o değerli ana kadar güçlü yapıyor. Sevgi herşeyden önce temiz bir duygu, bunu bilmek bile güzel..

Filmi izlediğiniz de gerçekten biraz ağır gelebilir. Ya da konuya ne kadar geç giriliyor diyebilirsiniz.. Ama film bittiğinde eminim buna değdi diyeceksiniz..
muhteşem ve duygu yüklü bir film, izlemenizi tavsiye ederim.
2011 yapımı 6 oscar adaylığı olan harika bir steven spielberg filmi. 146 dakikanın tek bir dakikası bile insanı sıkmıyor, kadrosunda sevdiğim iki aktörü(tom hiddleston ve benedict cumberbatch) bulundurmasından ötürü filmin seyir zevki katlanarak artıyor. Baş roldeki jeremy irvine, albert karakterinde harikalar yaratmıştır, kısaca bir at hakkındaki en hüzünlü ve güzel filmdir. imdb puanı her ne kadar 7.2 olsa da çok daha fazlasını hakediyor görsel
güzel filmdi de spoiler alert vereydin keşke.
Steven spielberg in iyi filmlerinden biri. Hem senaryosu hem işlenişi, hem de çekim teknikleri ile tam bir Spielberg filmi olmuş ve zevkle kendisini izletiyor. Yönetmenin aile filmleri ve savaş filmlerinin bir harmanı gibi adeta. Bu ikisini o kadar iyi bir araya getirmiş ki süresi uzun olmasına rağmen bir çırpıda bitiyor. Hem savaşın şiddetini hem de bir atın dostluğunu sonuna kadar hissediyorsunuz. Film ingiletere ve Avrupa kırsallarında geçince aklıma binlerce atın öldüğü verdun geldi. işte film savaş anlarında o atmosferi en gerçekçi şekilde bize aktarıyor.