bugün

Eski adi (aptalca bir hareketle) passat cc dir. Simdilerde akilli bir sekilde passat kelimesini sokup aldilar. Passat yillardir kalas ve agir bir arabayi simgeledigi icin bu 4 kapili coupe arabanin pazarlamasini engelliyecekti. Pazarda CC ye talep edenler, Mercedes CLS almaya parasi yetmeyen ancak guzel gozuken ve luks tadi olan bir araba almak isteyen insanlardir. Turkiyede 1.8lt 160 hp, 2.0lt diesel, 2,0lt benzinli 211hp guc ureten motor secenekleri vardir. Amerikada bu araba sadece 2 motorla satisa sunuluyor. Biri turbolu ekonomik 2.0lt 200 hp TFSI denilen vw motoru (GTI, GLI ve Tiguan dada ayni motor var) digeride 3.6 litrelik 281 hp guc ureten V6 motorudur.
yeni bir otomobil değildir , faceliftdir.
mersedesten farkı olmayan fakat fiyatlarını bilmediğimden mukayese edemediğim araba.
passat'a göre daha baba arabadır. Daha pahalı'dır passata göre ancak baya bi karizmatiktir.
bugün bile tipini görüp aşık olduğum arabadır. Güzel dizayn edilmiş, yanlız iç tasarımının pololarla bile aynı olması moral bozucu. Bir farkının olması lazım.
(bkz: vokswagen celle celalühü)
Hayalleri süsleyen modellerdendir.
Bmw ile mukayese edilmektedir seçeneklerde.
Güzel araba vesselam. Almanlar anlıyor bu işten bilader.
bi 2014-2015 passat değildir.

ikisinede bindim, passat daha oturaklı.

not: oto yıkamada takılırken bindim, yanlış anlaşılma olmasın.
bir arkadaş sipariş verdi 3 ay önce, yeni gördüm hala araba bekliyor
şimdi c180 le falan kıyaslayanlar, hatta bir de bir c 180 değil falan diyenler olmuş.

size şöyle bir şey anlatayım.

istanbul'un çok meşhur galerilerinden biri yakın bir tanıdığım. adamın elinde 2.0 tdi 184 beygirlik 380 torkluk bir vw cc vardı. arabayı çok merak ettim. dedim abi gönder bana bu arabayı bir deneyeyim. istanbul'da yaşamadığım için çekici ile gönderiyor arabayı. sonra bana araç teslimine bir gün kala, cc nin bir süre bekleyeceğini, yerine onu hiç aratmayacak amg c 180 göndereceğini, bu arabaya bayılacağımı söyledi. tamam dedik, ertesi gün geldi araba. beyaz, cam tavanlı, 19 jantlı falan. dış görünüş gerçekten muazzam. neyse bindik arabaya bi 15 gün bende kaldı bu mercedes. sayıyorum;

yol tutuşu gayet güzel
dış görünüş ve iç konfor harika
araç içi malzeme kalitesi çok iyi

gelelim eksilerine, susmak bilmeyeceğim söyliyim;

araç çok alçak ve plastik kalitesi hiç iyi değil dış kasada.
dışarının sesi neredeyse komple içerde.
ekran dokunmatik değil ve saçma sapan bir joystcik var kontrol için, gerçekten çok saçma.
multimedyanın işlemcisi sanırım 10 sene önceki android telefonlarla aynı. 5 saniye sonra tepki veriyor.
156 beygirlik bir performansa kötü diyemem ama kesinlikle bir performans aracı değil.
üstelik biraz gaza yüklendiğinizde hayvandan öte yakıt tüketiyor. en son bi dalaman havalimanına gidip geldim 12.2 litre yaktı.

bana hissettirdiği kalite ya da kalitesizlik algısı, performansı, verdikleri ile kesinlikle parasını hak etmeyen bir araba benim için.

sonra ne oldu? dedim galerici abiye, abi sen bana gönder cc yi.

araba geldi, hayat güzelleşti resmen. allahına kurban volkswagen, das auto ya...

arabanın içi neredeyse ses almıyor, yakıt tüketimi harika, üstelik yolda önüne ne gelirse tokatlayıp geçiyorsun. önünde durulmuyor arabanın. 240 ı geçtim, yavaşla diye uyarı verdi öyle düşün.

mercedes 170.000 tl, volskwagen 155.000 tl (2015 model bu araçlar) 15.000 lira volkswagen pahalı olsa yine onu alırım.

şimdi bundan sonra bana keyif verecek tek araç 2.0 tdi a5 olacak herhalde.
arteon ile birlikte vw tarihinin sayfalarına gömülecek olan güzel araç.
güncel Önemli Başlıklar