bugün

Ya ben cirkinim ya fotografcilar dandik dedirten olaydir.
Fotojenik olmadığınızın işaretidir.
bana "fotojeniksin" diyip de hala kötü çeken fotoğrafçıların yüzündendir.
O vesikalık bir de kimliği süsleyecekse vay haline .
bir biyometrik fotoğraf kadar değildir. şahsen kocasını 38 yerinden bıçaklayıp camdan atan katil kadın gibi çıkmışım.
fotoğraf çekilirken gülmenin saçma olduğuna inanılan zamanlara aittir.

(bkz: A Million Ways to Die in the West)
öğrenci kimlik kartı fotorağrafında iğrenç çıkmaktan daha iyidir.
ister çirkin olun ister dünyalar güzeli kaçınılması zor bir durum.
bu fotoğrafçıların bize bi kastı olmalı.
Ösym'nin sınavları için çekilen fotoğraflar kadar çirkin değildir. Bir de onu üniversite öğrenci kimlik kartına basıyorlar ya, basmayın lan onu niye basıyorsunuz ki.
bir e-okul fotoğrafındaki kadar iğrenç çıkmak değildir.
çirkin çıkıldığı farkedildiği anda tuhaf bir içgüdü ile '' la hepsi mi çirkin acaba '' diyerek tek tek diğerlerine bakılır.
hepsi çirkindir.

hepsi.
pasaport için çektirdiğimi gördükten sonra bütün vesikalık fotoğraflarım şaheser bence...
2008 senesinde çektirdiğim bir fotoğraf vardı. annem de büyütüp oturma odasında bir çerçeveye koymuştu. o gün bu gündür tabi hala orada. bundan yaklaşık 2 ay önce annemin iş arkadaşları bize misafirliğe gelecekti. duydum ki genç kızlar da varmış. hemen oturma odasına koşup resmi ortadan kaldırdım ve evden çıktım. akşam eve geldiğimde annem direk çerçeveyi sordu.

+ oğlum fotoğrafını gördün mü ?
- ne fotoğrafı anne ?
+ oturma odasındaki.
- hee onu yok ettim.
+ nasıl yani ?
- anne o fotoğrafı göstermeyecektin dimi gelenlere beni tanıtırken ?
+ onu gösterecektim. gösteremedim.

ne kadar doğru bir karar verdiğimi o an anladım.
and oscar goes to photoshop..

malum kaderimdir lakin adamlar photoshop diye bir şey yapmış, onla da seni gayet güzel rötuşluyorlar. tabi iyi bir fotoğrafçıya denk gelmek lazım yoksa kıpkırmızı dudakları kitleyiveriyor pezevenkler.
her zaman yaşadığım ve gerçekten nefret ettiğim bir durumdur. girersin içeri dik dur hafif sola dön başını kaldır gibi bir sürü söylemde bulunur artık malzeme mi yetmiyor yoksa gerçekten hayatın bir kanunu mudur bilemem.
Kişinin fotojenik olmaması durumudur. Fark edilmeden resim çekilerek bu vahim durum ortadan kaldırılır.
iğrenç çıkmayan bir insan evladı var mıdır ki ya diye düşündüren durumdur.
vesikalıkta güzel çıkmak diye bir şey var mı ki?

tanım: boktan bir durum.
berbat bir durumdur. adeta sabıkalı bir psikopat gibi çıktıysanız daha da berbattır.
deşmeyin ulan yaramı.

yıl 1996, lise de bir şey için -hatırlamıyorum- vesikalık foto istediler.
verdim bitane, hoca dedi ki "olm bu ne lan önlüklü bu git yeni çektir gel."

neyse gittim fotocuya çek dedim. ne zaman dedim, ik gün sonra gel dedi.

iki gün sonra uğradım, bi tomar vesikalık var, dedi ki kendini ara buradadır.

baktım baktım bulamadım. adam şaşırdı nasıl bulamadın falan.

dur dedi bi de ben bakayım. hemen şıp diye buldu.
sonra aramızdaki konuşma..

-"yeğenim işte burada senin fotoların"
-"abi o ben değilim."
-"nasıl sen değilsin sen işte"
-"şu benim galiba"
-"yeğenim o sen değilsin sen busun"
-"nasıl buyum ya"....

işte böyle sözlük ahalisi....
(#29581009)numaralı entryde açıkladığım durum.
Başıma bir kerecik gelmeyen hadise. O yüzden hala 2009 yılında çekilmiş olanı çoğalttırıp kullanıyorum. Sonrakiler hep fiyasko.
Belki de hiç çıkmamaktan daha iyidir.
şahsen ben kampüse her girişimde bazen iki bazen bir kere kesin öğrenci kartımı gösteriyorum.sınav olursa bu üçe de çıkabiliyor.ama kartta ben yokum resmen.o resmin çekildiği günü hatırlıyorum.lanet olsun ya nasıl bir gündü.neyse fotoğraf çekindiğimiz oda da müdür yardımcısının odası böyle en bi çok güneş alan köşesinde fotoğraf çekiniyoruz. e bir de kış zamanı .e benim ten de kışın beyaz. o güneş de kışın ortasından öyle bir parlıyor ki kış güneşi öyle mübarek bir an ki neyse .ben de yeni yeni cesaret edip bakabiliyorum fotoğrafa aslında ben yoğum.yokmuşum ben ya.beni bulabilene aşkolsun. ama bi saç falan bir şeyler çıkmış yandan hakkını yemeyelim fotoğrafın o kadar da.derken her gün beni kampüsten falan içeri alıyorlar orada beni görüyo gibi mi yapıyolar yoksa napıyolar orada ne görüyorlar bilmiyorum inanın.

yani demem o ki bu sıralar güvenlik zafiyeti var .bomba falan allah korusun böyle şeyler olabilir.lütfen buradan güvenlik görevlilerine sesleniyorum o fotoğrafla en azından bir bağ yakalayın öyle içeri alın ya.kim bilir ben gibi kaç beden geziyor kalabalık koridorlarda kimlikteki -olmayan- kişiyle aynı olmayan.lütfen biraz dikkat...
sağlıcakla kalın...
dikkatli olun...

edit :gerçi ben okulda çekindiğim öğrenci kartlarında ve istanbulkartlarda bulunan resimden bahsetmiştim ama olsun. neyse ki vesikalıkta öyle ciddi sorunlar yaşamadım.