bugün

son dönemde birçok kişinin dile getirdiği ve ağır şekilde eleştirdiği durumdur.
strateji meselesidir. önce muhtaç edersin sonra dağıtırsın. halk kim tarafından makarna ve kömüre muhtaç edildiğini unutur dağıtana oy verir. aslında dağıtanda muhtaç edende aynı kişidir.
aynı vatandaş daha beter haldeyken 1970 lerde tip ile 17 komünist milletvekili sokmuştur meclise.
(bkz: darbelerin türkiye üzerindeki etkisi)
birçok kişinin dile getirip, ağır şekilde eleştiriyor olmasının doğru olduğu durumdur. insanların ağızlarına bir parmak bal çalıp, ağustos ayında da olsa kapılarına kömür yığıp; yoksulluğu önlemek yerine yoksulluktan prim kazanmaya çalışılan bu strateji sahipleri elbet eleştirilmelidir. ne yazık ki bu şekilde alınacak oylar azımsanacak ölçüde de değil.
(bkz: asgari ücret alıp akp den memnun olan seçmen)
Yurdum insanının ne kadar cahil, ne kadar temiz yürekli olduğunun kanıtıdır.Aslında bu herifler zeki olduklarını sanıyorlar ama ümidim o ki, yakındır yol almaları.Memleketin dürüst siyasetçi ve liderlere ihtiyacı var.
(bkz: #9071799)
niteliksiz kalabalıkları yanına çekmenin, ülke idare etmenin en kolay yolu olmasındandır. diğer yandan bu sistem bir yerde tıkanmaya ve bir yerlerinden patlak vermeye mecburdur. hatta öyle bir patlar ki kimi başlar muhtemeldir ki ezilir.
Doğrusu şudur. 2001 ve 2002 krizlerini yaratarak halkı değil makarnaya kömüre muhtaç etmek , 3 kuruşa muhtaç edip oy alamamak ve 3 kasım 2002 de sandığa gömülmektir. 3 kasım 2002 ye sebebiyet verenler oturup düşünmek yerine akp kömürle oy aldı deyince insan neresiyle güleceğini şaşırıyor. Üstüne bir de 2008 de patlak veren global krizi de akp ye bağlamazlar mı. Ne desen boş. Sen yap yorumunu kendi kendine. it ürür kervan yürür.
(bkz: politika)

hep böyle idi zaten.
izlenim öyle...
çok ağır olduğunu düşündüğüm eleştiri. halk bu kadar geri zekalı mı, kendini makarnaya kömüre muhtaç edene bir daha oy versin. vatandaş zaten ezelden beri kömüre makarnaya açtı, ne yani bu insanlar 2002 yılından önce milyarlar mı kazanıyordu? 2002 öncesi krizlerde bu vatandaş bir ekmeğe muhtaç edildi, bir tane ekmeğe... lütfen bunları göz önünde bulunduralım
adalet ve kalkınma stratejisi.
beyaz eşyalı modeli de mevcuttur.
müjdat gezen zekası ile sosyolojik çıkarımda bulunmanın neşeli yüzünü yansıtan düşünce şekli. üzerine söylenecek fazla bir şey yok. tv ekranlarında fon oluşturan şişkin dudaklı, kalantor metresi, abuk sarışınlar kadar analiz edilerek varılmış bir sonuçtur. koskocaman bir sosyolojik dönüşümü makarna ve kömüre bağlayacak kadar kabız bir zeka ile oyumun eşit olmasından rahatsızım.
bütün vatandaşı kendi gibi geri zekalını sanan malın önermesidir.
ancak matematik özürlü çarpma toplama ve bölme gibi işlemelerden bir haber daha dogru düzgün matematik egitimi almamış bireylerin söyledigi komik ötesi sözcük.

akp kömür dagıttı oy aldı diyebilirsiniz bu olabilir ama makarna kömüre muhtaç edip sonra oyunu aldı demek nasıl bir zekanın ürünüdür.

bir partinin milleti aç ve fakir bırakması için en az 20 yıl iktidarda kalması gerekir. sekiz yılda nasıl oluyorda toplumu kömüre muhtaç edebiliyor ak parti sormak gerekir.
"inanma ceketim inanma,
puştlar bu yalanı her bahar söyler!" k. iskender
işte Yılmaz Özdilin bahsettiğin şey tam buraya uyuyor.

Adaletin A'sı bu
K sını zaten biliyoruz.
(bkz:
Avanta Kömür Partisi)
zaten günümüz iktidarının değil birçok iktidarın ve partinin suçudur. ulusu bu hale düşürenler resmen bir konsorsiyum oluşturmuştur.
olmayan durumdur. muhalefet partilerinin yenilgilerine kılıf olarak uydurdukları efsanedir, son referandumu ve 2007 seçimlerini baz alırsak bu hükümet en az 15 milyon kişiden oy almış, bu kadar kişiyi makarnayla kömürle nasıl bağladı acaba, hadi onu geçtim, bu kadar insan makarnasını aldı diye hükümete oy vermeye şartlandı mı, misal kılıçdaroğlu beni altına boğsa, altını alırım ama ona oy vermem, çünkü onu başbakan olarak görmek istemiyorum, benim kadar basit düşünebilecek adam yok mu memlekette.

Bu işler parayla dönseydi, koç sabancı şimdiye kadar çok kez başbakan olurdu, ama onlar da biliyor, siyaset biraz da gönül işidir, benimsenme işidir. ak parti 50 senede bir alınan oy oranlarını alıyor, bazıları da bunu makarnaya filan bağlıyor, sizin sosyoloji bilginize tüküreyim, hiç mi bunun altındaki sosyolojik olgulara bakmıyorsunuz.

Bu hükümet ilk kez geldiğinde %34.le gelmedi mi, o dönem hem anap hem de dyp baraja yakın oy aldı, bu yüzden ak partinin oyu %34.te kaldı, daha sonra anap ve dyp tasfiye olunca, bu partilere oy veren seçmen, siyasi görüşüne en yakın olarak erdoğana oy verdi, kalkıp da chp.ye oy verecek hali yok. haliyle o seçmenin gelmesiyde oy oranı buraya fırladı, yoksa chp.ye gönül vermiş bi adamı odun kömüre boğsan adam alır o odun kömürü tayyip erdoğandan tiksiniyorsa zaten hayatta oy vermez, eli gitmez.

netice olarak bugün ak partinin bu oy oranı almasının tek nedeni sağda hiç bir büyük partinin kalmamasıdır, eskiden bi anap, bi dyp, bir refah partisi vardı ve bunlar sağın oylarını %20.şer olarak paylaşıyorlardı, böyle büyük bir iktidar gücü oluşmuyordu, özal.a bakın, kendisi tek başına iktidar olduğunda sağda hiç bir parti kalmamıştı, bu yüzden herkes ona hücum etti, ne zaman diğer partiler sahneye çıktı, özal kan kaybetti.

Bu millet parayla oy verseydi bugün cem uzan tek başına iktidar olmuştu, adam benzini 1 TL yapacam dedi, daha ne uçuk vaadlerde bulundu, halk güldü geçti, gerçi iyi oy aldı.

Her şeyi geçtim, ak partinin kazandığı belediyelere bakın, at gözlüğünüzü bi kez çıkarın bakın, kayseri, istanbul, ankara, denizli, samsun, erzurum, daha bikaç tane daha var, bu iller gariban iller mi, komple yoksul mu işe yaramayan bi yönetim o illerde iktidarda kalır mı? güneydoğunun daha yoksul illerine bakın, ak parti alamamış oraları, oranın halkını odun kömüre boğsan diyarbakırı tunceliyi alabilir misin, izmirin tüm yoksulları ak partiye oy verse ak parti kesin izmiri de alır ama alamıyor işte, adam sevmedi mi sevmez kardeşim ne yaparsan yap.

Bu halk iktidardan memnun olmazsa, vakti zamanında kimleri alaşağı ettiyse bu iktidarı da alaşağı eder, millet cahildir, evet, cumhuriyet gazetesi okumaz, aydınlık okumaz, hep sağ partilere oy verir ama halkın terazisi gayet hassastır merak etmeyin.

Son olarak siz ak partiyi odun kömürle iktidara geldi diye avunun durun, böylece bu işin altındaki sosyolojik olayları görmezden geldiğiniz için, sorunu teşhis etmediğiniz için daha çoook beklersiniz iktidardan gidecek diye, böyle devam edin siz, iyi gidiyosunuz.
saçmadır. okumamış etmemiş adam para kazanamıyorsa burada iktidarın suçu ne? her eve para mı dağıtsın.
makarna,ev..ah benim güzel halkım,cahil halkım.ama szlerde haklısınız bu gerzeklerden önceki gerzeklerin hiçbiri size kendi paranızla yardım yapmadı,sanki bu herifler sana bedava birşey veriyo sanıyorsun dimi?eğitim şart...
durum bu kadar ucuz
dramatik ve basitse
minimum 600 tl vaadi ile yola çıktınz.
bu halkı satın alabileceğinizi sandınız.
hodri meydan!
12 haziran akşamı bu halkın satılık olup olmadığını göreceğiz.
aziz nesin mi haklı tossun pasa mı göreceğiz.
tam bir yobaz işidir. elektirikleri kesilmiş bir şehire çamaşır makinesi yollamak gibi.