bugün

itin kopuğun kötülediği askerlerdir. aldıkları 3.000, 4.000 tl arası maaşı çok görürler. aynı ite, sen de git ol denilince 'kafayı mı yedim ne işim var orada'' der. pezevenk demek ki her yiğidin harcı değil, otur evinde askerin var diye şükret.
uzman jandarmalarla karıştırılmaması gereken rütbe.
askerde 2 uzman çavuşla ilgi şu anım vardır.

ksd er olarak askerlik yaptığım sırada bilgisayar başında oturup elle doldurdukları nöbet çizelgesi vs gibi evrakları bilgisayarda elektronik hale getiriyordum. 2 uzman çavuş ta benle geyik yapıyor. gel seni uzman çavuş yapalım. sadece bilgisayar işlerine bakarsın dedi.

ben de ben üniversite mezunuyum. asteğmen olmak istemedim, uzman çavuş mu olucam dedim. ikisi göt oldu. birbirlerine bakıp güldüler.
görsel
Bir zamanların favori meslek dalı. Şimdi favori jöh.

Not ve tecrübe olarak: Uzmanlar en fazla acemi birliğinde size çektirir onun haricinde usta birliklerinde boruları çok kısadır. Zaten sözleşmeli erdir aslı. Jandarma uzmanlar hariç.
jandarma ise borusu her daim uzundur.

kısa dönemi severler genelde.
Jöh tekiler hariç silahlı kuvvetlerdeki en gereksiz rütbe ve birim.
10sene tsk da astsubay olarak görev yaptım, uzman çavuşlar tsk nın bel kemiğidir , tsk nın tüm çilesini ve zorluğunu astsubaylar ile beraber bunlar çeker

ayrıca ilkokul mezunu falan değil en az lise mezunu hatra çoğu yüksekokul mezunudur.
isterse 40 yaşında olsun astsubay meslek okulunu yeni bitiren 20 yaşındaki bir astsubay çavuşa komutanım demek zorundadır. tıpki 50 yaşındaki kıdemli başçavuşun 23 yaşındaki askerliğini 1 sene yapacak olan asteğmene komutanım dediği gibi..
ee hayat acımasızdır. aynı şey üstçavuşlar içinde geçerlidir.
yüzde 95'i boş adamlardan oluşan kişilerin taktığı rütbe. devamlı bir eziklik duygusu içersinde takılıyorlar. evet.
cana yakın komutanlardır. en üst erbaştırlar. bazıları astsubaylık sınavına girip astsubay çavuş olarak göreve devam ederler.
astsubaylık sınavına girmeyenler yaşları ilerlese bile astsubay myo'yu bitiren 20 yaşındaki bir astsubay çavuşa komutanım çekmek zorundadırlar. tıpkı astsubay kıdemli başçavuşların 20 yaşındaki gelip gidecek olan asteğmenlere komutanım demek zorunda oldukları gibi.
Tsk'da çoğu amele görevi astsubaydan devrelan, en alt seviyedeki rütbeli olduğu için tüm fırça dalgalarının büyüyerek gelip çarptığı, bunun öcünü de altındaki er lerden alan rütbe.
TSK'nın kanayan yarası. Bir baltaya sap olamamış ne kadar adam varsa çareyi uzman çavuş olmakta buluyor. Hayat görüşleri, sosyolojik tutumları, askerlere davranışları maalesef çok yetersiz.

Asteğmen olarak yaptığım askerlikte hiçbir er/Erbaşa sıkıntı çıkarmazdım ama bu kendilerini bir şey sanan, asteğmen bize dokunamaz diyen uzman Çavuşlara hadlerini çok bildirmiştim. Hele bir tanesi 'ben aylarca dağda kaldım, bana emir verecek asteğmeni sikerim' demişti de; -11 derecede tüm erlerin önünde 200 şınav çektirmiştim ibneye. Son şınavdan sonra da yanıma çağırıp 'siksene lan hadi' deyip tokatlamıştım. Yüzbaşıya dua etsin, tutanak tutup disipline vermedim ibneyi.

Aralarında iyi olanları da var, onlar da genelde büyükşehirden gelenler oluyor.
Ne er oldukları belli ne erbaş 40 yaşında ilişikleri kediliyor ordu mensubu olmanın hiç bir avatajından yararlanmıyor adamlar.
Batı da 3300 de aşağı alan yok
Doğu da görev yerine göre ve operasyon vs işlerine göre 6000 tl ye kadar gitmektedir.
jandarma olarak yapmak istediğim görevdir özellikle jöh olarak

çok kararsızım şuan bi üniversitenin 2. sınıfında okuyorum (sosyal hizmet lisans) yazın tekrar sınava hazırlanıp harbiyeyi mi denesem yoksa şuan yapılmakta olan uzman jandarma alımından mı şansımı denesem kararsızım

bu konuda tecrübeli arkadaşların tecrübesinden istifade etmeyi fevkalade önemli buluyorum vesselam .
Aldıkları maaş fazladır. Asgari ücret almalı bunlar. Evet.
Ne kadar boş beleş eğitimsiz tip varsa hepsi bunlardan. Diğer versiyonu zabıta zaten. Evet.
genelde orta Anadoluda lise mezunu iş bulamamış tiplerdir.

istanbula gitse en fazla tekstilde 1300 1400 alacaklar.

ama sınavlara giriyorlar az biraz torpil az biraz gayret tamam.

not:benim bir arkadaş markette hırsızlıktan. işten atıldı adam bugün uzman cvs. için eğitim alıyor.
anadoludan seçilmiş en işe yaramaz ve en abaza kişilerden oluşan meslek grubu.
Henüz askerlik görevini yerine getirmemiş çok aydın çok erkek arkadaşlar bilmez ama bu sadece toplumdaki statüyle değerlendirilebilecek bi mesele değil. Sana o paranın iki katını verseler sen yine yapmazsın uzman çavuşluk mesleğini. Evet birçok insan bazılarının deyimiyle herhangi bir baltaya sap olamadığı için bu mesleği seçiyor olabilir, hatta abazan bile olabilir. Ama içinde memleket sevgisi taşımayan hiçbir insanoğlu bu mesleği para için bile yapmaz. Askerlik yapanlar bu mesleğin ne kadar çekilmez olduğunu bilir. Her şeyi geçtim, siz götünüzü daha rahat gezdirin diye şehit olan insanlar bunlar. Hangi insan para için can verir bir düşünün. Biraz saygınız olsun, destek olmuyorsunuz bari köstek olmayın, susun da adam sansınlar.
Bazıları bu ordudan da yaşlıdır 25 yıllık bir çavuş gördü bu gözler.
Bir kısmını tenzih ederek: askeriyenin cahil cühelasını oluşturan kitle.
Kısa olurlar genelde ve diğer rütbelilere nazaran karizmatik (en azından bizdekiler Başçavuş, Teğmen, Yüzbaşı ve Albay vs.ye göre çok daha karizmaydı) olurlar. Bana göre en baba rütbe budur. O solda ve sağ da 2 çizgi orta da ay yıldız ve üstünde "Uzman" yazan işaretine hastayım. Astsubay da çok karizma oluyor tabii.
genelde lise mezunu yada iki yıllık bitirmiş
bir baltaya sap olamamis kişilerden oluşur.

giderler liseyi bitirir üniversitesiyi kazanmaya kafası basmaz az biraz torpili varsa sinavlara girer uzman olur.

sonrada gelir kısa dönemlere eziyet eder. ego tatmini yapmak için uğraşır durur.