bugün

gerçekten bilgi içeren ve introsunun sesinden nefret ettiğim sitedir.
bir zamanlar kullanırdım, faydalı bilgiler içeriyordu ama reklamlar iyice kendinden bezdirdi.

zaten çoğu video kopyala yapıştır bilgilerden oluşuyor. ilk zamanları fena değildi de, şimdilerde o kalite kalmadı.
reklamlarından gına getirmiş site. video öncesindeki reklam videolarını geçmek için ortaya çıkacak atla butonunun süresi, videonun bitiş süresinden daha uzun. izlemek istenilen video başladığında, reklam videosunu atlamak için olan sürenin bitimine beş saniye vardı. kendilerini tebrik ediyorum. yakında normal videoyu atlayıp, reklam izlemeyi düşünüyorum.
görsel
düşünce olarak güzel site ama reklamların suyunu çıkardıkları için bayadır girmiyordum adblock ile de çalışmıyor videolar. zaten normalde tek part olması gereken videoyu, bikaç dakikalık ayrı parçalara bölüp her videoya neredeyse videoyla aynı sürede reklamlar koyuyor. çoğu videosunda da sorular, bazı insanlar bunu bazı insanlar şunu sever şeklinde fikir veremeden cevaplandırılıyor.
gayet yararlı bilgiler içeren site. evet.
iyi girişimlerden ve faydalı sitelerden biridir. faydalanmak lazım buradan hastalıklara falan tanı koymaya çalışanlar var ki, uzak dursunlar aman böyle sitelerden.
her video öncesi 2 dakikalık reklam izleme zorunluluğu bulunduran video sitesi.
adblock kullananların videolarını açamadığı site. videoları izleyemiyorsanız adblock'u devre dışı bırakmanız gerekir. ha adblock kullanmıyor yine de videoları açamıyorsanız bilmiyorum.
her zaman uzmanlık gerektirmediği görülen şeyler için de "uzman" sıfatını dağıttığı görülen kanal.
aslında bir sike yaramayan sitedir. evet çok güzel bir fikirle doğmuş ve on numara bir ada sahip bir sitedir ama içeriği bir boka yaramamaktadır. her konuda sözümona uzmanlarından alınan bilgilerle 1-2 dakikalık kısacık videolar çekip playlist halinde sunmaları çok güzel. ama verilen bilgi %90 ihtimalle bi işinize yaramamaktadır. elin amerikalısı youtubeda kendi kamerasıyla çektiği videoları yayınlıyor. bilginin kralını veriyor. bunlar sırf "video çekelim, millet aradığı kelimelerle bizim videomuza gelsin, reklam izlesin, reklamlara tıklasın, paranın amınakoyalım, ama verilen bilgi bir boka yarayıp yaramadığından bize ne" mantığıyla hareket etmektedir.

burda birçok örnek sıralayabilirim. ne zaman bir sorunum olsa googleda aradığımda ilk karşıma çıkan uzmantv olmuştur çoğu zaman. ama bugüne kadar şahsımı aydınlatan hiç bir bilgi vermemiştir.

bir örnek vereyim, (bu örneğim birçok kişiye bilgi de verecektir.)
NOT: hiç uğraşamam, yenisini alırım diyen, mesajla"senin emektar emekliye ayrılmış git yenisini al boşa uğraşma" diyecek olan yavşaklar aşağıyı da okumasınlar, mesaj da atmasınlar. herşey para değil amk. azıcık birşeyleri kendiniz yapmayı öğrenin. böyle böyle tembel bir millet olduk çıktık. boş beyinler taşıyoruz sadece amk.

şuan buzdolabım arızalı. no frost makine üstü donduruyor altı soğutmuyor. bu sorunu yaklaşık bir senedir çekiyorum. çözüm olarak yaptığım şey, dondurucu kısmının iç-arkadaki kapakları çıkarmak, oradaki soğutucu zımbırtıya ulaşmak. bu zımbırtıya drain ısıtıcıları veya drain tüpü diyor tamirciler. ne bok olduğu önemli değil. karşısınza kalorifer peteği veya radyatör gibi koca bir aygıt çıkıyor işte.
buzdolabının çalışma mantığında alt kısımda hiç bir alet edevat yoktur çalışan. dondurucu kısmında drain ısıtıcıları müthiş bir soğuk üretir. yanındaki fan da o soğuğu kuru hava yardımıyla döndürür. o soğuk havanın bir kısmı dondurucudan aşağıya gelen kanallarla alt kata iner. üstte çok soğuk, alttaysa az soğuk hava dolaşır böylelikle.
buzdolabının kapısının açık kalması havadaki nemin dolabın içine dolmasına sebep olur. bu nem doğal olarak o hava kanallarından da geçer. drain ısıtıcılarından geçen nemli hava soğukla buluştuğunda donar. bu sürekli tekrar ederse arıza başlar. drain tüpüne gelen normal hava direkt drainin önüne açılan büyük kanaldan geçer ve soğuyup fan yardımıyla geri aşağı döner. bu sirkülasyonda eğer hava nemliyse bu donar ve gelen hava kanallarının önünde donmaya başlar.
misal benim buzdolabımın kapısının alt menteşesinin contası erimiş ve kapı 2 mm kadar aşağı düşmüş. farkedilmeyecek birşey ama kapının rahat kapanmasına engel. farkında olmadan kapı az açık kalıyormuş. odada ne kadar nem varsa içeri doluyor ve hava kanallarının önünde donuyor. bu donma zamanla çok büyük bir buza dönüşüyor. ama öyle basit bir buz değil. damla damla oluşmuş,sert, cam gibi bir buz. fişini çekip buzun erimesini beklemek çok saçma. çünkü 2-3 günde erimiyor. ciddi ciddi öyle sağlam bir buz oluşuyor kanalların önünde. yapılacak şey, saç kurutma makinesiyle sıcak havayla o buzu elle eritmek. 2-3 saatte buzu eritiyorsunuz ve buzdolabını toplayıp çalıştırıp kullanmaya devam ediyorsunuz. eğer içeri dolan nemi engelleyemezseniz bu arıza bir iki ayda kendini tekrarlayacaktır. ben kapıyı söktüm araya bir conta koyup yükselttim ve şuan sıkıntı yok.
bu çözümü hiç bir türkçe içerikli sitede bulamadım. ulaşabildiğim tek şey tamirci numaraları. adam adanada, istanbuldaki buz dolabı arızasıyla bilgi istesen getir bakalım der sadece. böyle bir paylaşımcılık kafası var bizde.
çözüm videosu da burda.
http://www.youtube.com/watch?v=VHD556AQ894

şimdi benzer bir sorunla daha karşılaştım aynı buzdolabında ama bu sefer biraz farklı. yukarda anlattığım arızada kanalların önünün cam gibi buz kaplanması sonucu havanın sirkülasyonunun engellenmesinin çözümünü anlattım. oluşan buz sadece drain tüpünün alt kısmındaki boşlukta oluşuyordu. bu seferki arıza yine drain tüpüyle ilgili ama bu sefer cam gibi sert bir buz yok karşımızda. drainin tamamı karla kaplanmış. soğutamıyor artık. buz dolabının dijital ekranında error yazıyor bir müddet sonra. tabi aynı sorun sanıp söktüm erittim bir hafta sonra yine tekrarladı. dün söktüm erittim bugün yine tekrarladı. ama ben oluşan karı da aynı arızadan sanıyorum tabi. neyse google amcaya sordum. türkçe içerik bulmak ne mümkün. "refrigerator drain makes snow" yazınca ayrı bir dünyaya açılıyorsunuz hemen.
buz dolabı bir müddet soğutur sonra ısıtmaya geçermiş. yani drain tüpünün yanında bir rezistans var. içerde kuru hava da dolaşsa yine donuyor. ama yukarıdaki gibi sert olmuyor. kar oluşuyor.
belli bir zaman döngüsü var. bir müddet soğuttuktan sonra rezistans devreye girip oluşan karları eritip yok ediyor.(daha doğrusu buzdolabının en altındaki tepsiye gönderiyor ama o tepsi de kolay kolay dolmaz. oluşan buz çok az olduğundan)
bu sefer saç kurutma makinesiyle eritme işe yaramıyor anladığınız üzere. bu soruna üç şey sebep olabilirmiş; defrost timer, termostat veya rezistans arızası.
bunlar da pek pahalı olmayan parçalar. arıza bunlardan birinde veya hepsinde.
bakınız burada adam anlatmış güzelcene. her parçanın nasıl test edileceği neyin nasıl çalıştığını falan anlatmış adam.
http://www.youtube.com/watch?v=TnRKj7_BtNw
şimdi bu videodaki talimatlara göre bugün buzdolabını tamir etmeye çalışacağım.

gelelim uzman tv eleştirime. bahsedilen konuda uzman dedikleri kişilerden aldıkları bilgiler sike sürmeye yetmez amk.
bakınız şu video serisine,
http://www.uzmantv.com/bu...kar-yapiyor-ne-yapmaliyim
ilkokul mezunu bir tamirciyi almışlar kameranın önüne. buzdolabı arızalarını anlatıyor. (adamı ilk okul mezunu diye ezmiyorum. aksine çoğumuzdan bilgilidir. belki ilkokul mezunu da değildir. tahsili değil bilgisi önemli sonuçta.) anlattığı şeyse şu, eğer buzdolabınız yeterince soğutmuyorsa fişini çekin,24 saat böyle beklesin, buzu erisin, takın çalışsın. çalışmazsa servis çağırın. bütün videolarda önerdiği çözüm bu.
bakın bunu herhangi bir insan yapsa, fişini çek buzu çözülsün devam et dese eyvallah da bu adam bu sikimsonik sitenin dediğine göre uzman. site ayrı uzman. ama verdiği bilgi servis çağırın demekten ibaret.

deli olmamak elde değil.
neyse bu vesileyle biraz bilgilendirme yaptığımı düşünüyorum. belki birilerinin işine yarar.
dünyanın en yararlı videolu ansiklopedisi olup, eğitim ve öğretimde videolu olarak çığır açmış bir site.
teması değişmiştir. artık yeşil değil kırmızı.
yıllar önce düşündüğüm format ama işte elin oğlu boş durmuyor hemen hayata GEÇiRMiŞLER projeyi.
birçok konuda bilgi sahibi olmamı sağlayan sitedir.
artık videoları izlenemeyen sitedir. eskiden izleyebiliyordum da şimdi noldu anlamadım ki? *
(bkz: uzman yardımcısı tv)

(bkz: serbest çağrışım)
salağa anlatır gibi anlatan uzmanlara sahip site. ama internetin gerektirdiği büyük bir açığı kapatıyorlar. çok iyi uzmanlar da var.

reklamları da abartmasalar iyi olacak...
bu ne saçma bir kuruluştur be abi. ulen ilkokul çocuklarına bir şey öğretir edasıyla davranıyorlar. hele ki masonluk konusunda bir başvurun o siteye. gözlüklü ve yaşlı bir herif çıkmış anlatıyor, anlatıyor ve bu kişi mason olduğunu iddia etmekle kalmıyor ''üstad'' diye bir ünvan koyulmuş tanıtımına. televizyondan sonra bilgisayar da seçiciye göre aptal kutusu olma yolunda dostlar.
başarılı bir site ancak videoları daha detaylı ve uzunca olsa daha iyi olacak. Bunun dışında hakikatten konu yelpazesi olarak çok geniş bir alana hitap ediyorlar.
türkiye'nin internet ansiklopedisi. sanat, spor, sağlık, bilim, yemek, moda vb. birçok konuda aklınıza gelebilecek soruların birçoğuna cevap verebilecek bir site olmuştur.
vücut geliştirme konusunda da videoları var bence yararlı site ama videoda 'uzman tv' diye arada bir geçmesi sinirimi bozuyor.
internet aleminin krallarından biri olmuştur, olmadıysa da olacaktır. gün geçtikçe konu ve uzman yelpazesini genişleten bir oluşumdur.

internet aleminin geleceği için önemli bir aktör olmasını umuyorum.
gerçekten de görüntülü hayat ansiklopedisidir.
reklamlariyla meshur bir bilgi sitesi.