bugün

Insanları yuceltmeyi bırakarak. Ne bileyim mesela birinin beden utanması falan çok komik lan. Ben kimim AMK kendine gel. Örnek yani.
Siyasete atılarak.

Her türlü edep, haya, ar, namus hak getire....
farklı kişilerle seks yapmak.
insanlar kötü yanlarını sürekli yüzününe vurdukça bir süre sonra buna alışırsın ve kendinle dalga geçebilecek duruma gelirsin böylelikle utangaçlık bırakmazlar insanda .

Bu arada aranıza tam bu entry de katılmış bulunmaktayım. Yok mu bir hoşgeldin.
utanmak kötü bir şey değil, odaklanılacak nokta utangaçlığı yok etmek olmamalı. yapmak istediğiniz şeyi yapmaya odaklanın.
utandığınız için yapamadığınız şeyi yapın yani.
sebebi bilinmeyen bir durumdan ötürü utangaç olmak anormal bir durum haline gelebilir. lakin;

şımarıklığın özgüven,

sürekli konuşmanın bilgin,

başkalarını ezmenin ve hor görmenin güç,

aldatmanın masum aşk zannedildiği bu dünyada ben utangaç olmaktan çok memnunum!
Utanç duygusu iyidir tamamen kaybetmeyin derim. Ve bu başlık bir şarkıyı getirmiştir aklıma (bkz: utanmazsan unutmam).
Çok da kurtulmayınız arsızlaşıyor sonra insanlar.
Kimsenin kimseden üstün olmadığının farkına vararak kurtuluruz.
Herkes aşırı samimi, konuşkan veya girişken olacak diye bir şey yok. bu huyunuzdan şikayetçiyseniz önce buna neden olan şeyleri bulun.

reddedilmek, yetersiz görülme endişesi, insanlar ne der gibi gözünüzü korkutan şeylerden kurtulun. Varsın açıldığınız kız/erkek reddetsin, insanlar yaptığınız şeylere ne yapıyor lan bu gibi tepkiler versin. Ee ne olacak, dediyse dedi. Siz, içinizden geldiği gibi yaşayın. insalara sorsanız her şeyin en iyisini, doğrusunu sadece kendileri bilir.

Korkularınızın, sizi endişelendiren durumların üstüne gidin. Sunum yapmaktan mı çekiniyorsunuz sadece bir kere deneyin zaten konuştukça açılacaksınız daha rahat hissedeceksiniz. Merak etmeyin yeterince çalışıp hazırlandıysanız her şeyi birbirine karıştırıp mahvetmezsiniz.

Mesela Yeni bir ortamda bulunmak sizi korkutuyorsa, yalnız olmasa bile kendinize yakın gördüğünüz biriyle o ortamlarda bulunun. Olmadı yardım isteyin çekinmeyin, konuşun bu tür sorunlarınızı paylaşın insanlarla. "Neden hiç katılmıyorsun" diye soru yöneltildiğin de cevabınızı verin, mutlaka anlayış gösterilecektir. Hatta sizi rahatlatmak için uğraşacaklarını göreceksiniz.

Konuşmaktan çekinmeyin, kendinize biraz fırsat verin. Özgüveninizi yerine getirecek size güzel hissettirecek şeyler yapın.
Öyle hemen bir anda yenemezsiniz. Sürekli kalabalık, insanlarla sık sık iletişim halinde olan yerlerde bulunduğunuzda, ilk yaparken ne kadar çekindiğiniz şeyi ikinci kez yaparken kendinizden emin olduğunuzda içinizde özgüveni hissedeceksiniz. Her seferinde her eylemden sonra utanılacak bir şey yokmuş aslında diceksiniz. Ama bunların hepsi yavaş yavaş...
(bkz: meme aç)
Yani bunun bir kurtulma nedeni var o da neden utandığını bulup ona kendini alıştıracaksın ama utanmak güzel bir duygu.
(bkz: Joey Tribbiani)
özgüven ile bağdaştırıyorum ben özgüven ne kadar yüksek olursa utangaçlık o kadar az olur fikrimce.
cumaya gidin, imam ve cemaate iltifatlar edin.
Utangaçlığın temelinde kişinin sürekli başkalarının ilgisinin kendi kusurlarında olduğu inancı vardır. Evet insanlar bir kusur gördüklerinde bunu ayıplar, üstüne düşünürler ancak bu sandığınız kadar uzun ve nefret derecesinde yaptırımları olan bir süreç değil. Herkes yaşamın temeline kendisini koyar,çünkü her insan için en önemli şey kendisidir. Bu bakımdan başkaları sandığınız kadar sizinle ilgilenmiyor utangaç arkadaşım. Bu durumun böyle olmasının sebebi sensin. Kendin üzerine o kadar çok şey düşünüp, kurguluyorsun ki hem bu kurguladığın kötü şeylerin olma olasılığını arttırıyorsun, hem de diğer insanlarda utangaçlık belirtilerini açıkça belli edip onların senin ezik ve saygı duyulmaya gerek olmayan bir profil çiziyorsun.

ve evet tüm bunları sen yapıyorsun. Bunu atlatman için yukarıda dediğim şeyleri içselleştirmen lazım. Kendini diğer insanlar kadar değerli görmen lazım. Hiçbir şekilde değerli olmayan insanlar, kendini değerli gördükleri için başkaları tarafından da değerli kabul edilirler. Buna çoğu kes şahit olmuşsundur. Zaten değer denilen kavram belirlenen bir şeydir ve başkalarının ilgisi hep kendisi olduğu için sana değer biçme işinde pek uğraşmazlar. Direkt senin kendine biçtiğin değeri alır kullanırlar. Sen de utangaç olup, alçak gönüllü davrandığın için, kendi kendine biçtiğin değer üzerinden muamele görürsün. Olay bu kadar basit.
Bilgi.

Ne kadar çok bilirsen o kadar az utanirsin. Heee cok bilgiliyim ama genede utangacim diyorsan bi ibnelik var bu işte.
Kurtulmayın utanmaktan kurtulmayın ki utanacak iş yapmayın.
bakın size net formül beni iyi dinleyin yavru betalar.

şehrinizin en kalabalık noktası nereyse oraya gidiyorsunuz. benimki altınkum oluyor bu durumda. her neyse.

rastgele hiç tanımadığınız insanlara iltifat ediyorsunuz. saçların çok güzel. ayakkabılarını beğendim. özellikle kadınlara bu gün çok uyumlu giyinmişsin vs vs. bakın zor gelebilir ama alışıyorsunuz çok insan ile muhabbet kurup dost olmuşluğum var hep de özgüven geliştirmesi işin cabası.

rezil olsanız bile korkmayın ne olacak amk en fazla gülünürsünüz. korkmayın insanlarda sizin gibi. hepsinin götü var mesela.
dışarıya çırılçıplak çıkmak suretiyle utangaçlığınızdan kurtulabilirsiniz.
Sürekli rahat davranmaya alışarak olabilecek durumdur. Utanmayın arkadaşlar ayıp sadece yatakta olur.
Adım adım insanlardan darbe yiyerek.
konuşarak.
utanma duygusu güzel bir şey aslında yanlış bir şey yaptığında yüzünüzün kızarması gibi. Fakat diğer türlü özgüven eksikliği ile birleşen utanma duygusu genelde kaybettirir. insanlar ne der diye düşünmeyi bırakmalısınız belki bu şekilde aşmaya başlayabilirsiniz.