aslında herkesin her yerde gördüğü pembe, mavi ve beyaz renklerden oluşan güzel mi güzel bir çiçek.
avrupa, avustralya ve yeni zelanda'da yetişen 40'a yakın türü bulunan bitki cinsi. mavi, beyaz yada pembe çiçekler açan otsu bitkiler olan unutmabeni cinsi bahçelerdesüs bitkisi olarak yetişir.
çiçek hakkında birçok farklı efsane vardır ve efsanelerin çoğunda çiçeğin ismi bir şekilde açıklanır. alman efsanesine göre tuna nehri kıyısında yürüyüşe çıkmış bir şövalye ve sevgilisi, nehir kenarında sulara kapılıp gitmek üzere olan bir mavi çiçek görürler. sevgilisinin çiçeği arzu etmesi üzerine çiçeği almaya çalışan fakat bu sırada nehrin sularına kapılan şövalye son bir hamleyle çiçeği sevgilisine doğru atar ve "vergissmeinnicht!" yani "unutma beni!" diye haykırır. ismi buradan kalmış olsa gerek.

edit: imla.
ingilizcede de "unutma beni" anlamına gelen Forget-me-not olarak anılmaktadır. hatta bu çiçek genelde mavi renk olduğundan ingilizcede "forget-me-not blue" diye bir kullanım da vardır. bizdeki menekşe mavisine benzer bir renk ima edilmektedir.

Çiçek hakkında birçok farklı efsane vardır ve efsanelerin çoğunda çiçeğin ismi bir şekilde açıklanır. Örneğin bir Alman efsanesine göre, Tanrı tüm çiçekleri adlandırdığında, adlandırılmamış ufak bir çiçek bağırır: "Unutma beni, Ey Tanrım!" Tanrı yanıtlar "Bu senin adın olacak." Bir başka efsanede ise Adem ile Havva cenneti terk ederken çiçek haykırır: "Beni unutmayın!"